Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Szkół Tolerancyjnych w Grudziądzu. Wyzwiska, popychanki - to główne formy dyskryminacji wśród młodzieży

PA
Mateusz Orzechowski [od prawej], Justyna Kamińska i Nikola Korzybska zaprezentowali wyniki Rankingu Szkół Tolerancyjnych w Grudziądzu. Najbardziej tolerancyjną wśród szkół, które przystąpiły do ankiet okazało się II LO.
Mateusz Orzechowski [od prawej], Justyna Kamińska i Nikola Korzybska zaprezentowali wyniki Rankingu Szkół Tolerancyjnych w Grudziądzu. Najbardziej tolerancyjną wśród szkół, które przystąpiły do ankiet okazało się II LO. Aleksandra Pasis
Młodzieżówka partii "Wiosna" przygotowała Ranking Szkół Tolerancyjnych. W Grudziądzu większość jednak do niego nie przystąpiła. Dlaczego? - Dyrekcje nie wyraziły zgody. Tak bynajmniej przekazali nam przedstawiciele samorządów szkolnych z którymi się kontaktowaliśmy - mówi Mateusz Orzechowski, z "Przedwiośnia". Co wynika z Rankingu? - Jest sporo do zrobienia. Apelujemy, by do szkół wprowadzić edukację antydyskryminacyjną, seksualną i antyprzemocową - podkreśla Mateusz.

Ranking powstał na podstawie wyników ankiet on-line, które wypełniło 346 uczniów z 4 szkół ponadpodstawowych w Grudziądzu: I i II LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Technicznych.

Ankiety podzielono na trzy kategorie:

  • równouprawnienie
  • tolerancja osób LGBT+
  • szkoła wolna od ksenofobii.

- Najczęstszymi formami braku tolerancji z różnych powodów są wyzwiska, wykluczenie z życia szkolnego, przepychanki w szatniach, na korytarzach. Zdecydowanie na mniejszą skalę, ale jednak dochodzi też do aktów przemocy poza szkołą - wylicza Mateusz Orzechowski z "Przedwiośnia", które jest autorem Rankingu Szkół Tolerancyjnych.

Pozornie "tolerancyjne szkoły"?

Maksymalnie można było uzyskać 96 punktów. Grudziądzkie szkoły, których młodzież wypełniała ankiety, uzyskały średnią: 72,9 pkt. - Mimo pozornie dobrych wyników, uważamy że nie są one do końca zadowalające - ocenia Mateusz Orzechowski, który był organizatorem m.in. manifestacji "Jestem człowiekiem, nie ideologią", która odbyła się pod koniec czerwca na Rynku w Grudziądzu. - Niepokojącym są bowiem wyniki szczegółowych pytań.

"Przedwiośnie" zapytało m.in. uczniów o to czy doświadczyli dyskryminacji ze względu na płeć. - 24 procent ankietowanych odpowiedziało "tak" - podaje Mateusz. - Ponadto, aż 47 proc. uczniów przyznało, że słyszało seksistowskie żarty od nauczycieli.

Na podstawie ankiet, wywnioskowano też, że zaledwie 10 proc. młodzieży oceniło, że na lekcjach był poruszany w sposób pozytywny temat dotyczący orientacji seksualnej, a aż 19,8 proc. przyznało anonimowo, że miało myśli samobójcze związane z dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i sytuację w szkole.

Niewiele, bo zaledwie 7 proc. młodych mieszkańców Grudziądza potwierdziło, że brało udział w warsztatach, lekcjach poświęconych mowie nienawiści.

"Sobieski" najbardziej tolerancyjną szkołą

W sumie uczniom zadano 25 pytań. Podsumowując, najlepiej w Rankingu Szkół Tolerancyjnych wypadło II LO. Kolejno: "Ekonomik", I LO i Zespół Szkół Technicznych.

Z informacji uzyskanych od Mateusza Orzechowskiego wynika, że większość grudziądzkich szkół, do których się zgłosili by zrobić ankiety, nie wyraziła zgody. - Dyrekcje nie chciały aby ich szkoły dołączyły do Rankingu, choć ankiety były dystrybuowane na szkolnych grupach na Facebook-u. A my z kolei, nie chcieliśmy by młodzież z tych szkół miała przez to kłopoty, więc odstąpiliśmy tam od próśb o wypełnienie ich.

Będzie w szkołach edukacja antyprzemocowa?

Młodzieżówka partii "Wiosna" zamierza złożyć do włodarza Grudziądza, podobnie jak i innych miast, wnioski o wprowadzenie do szkół rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej, antyprzemocowej i seksualnej prowadzonej przez specjalistów.

W całej Polsce przebadano za pośrednictwem ankiet on-line 10 tys. młodzieży. - Sytuacja jest ciągle zła, obserwujemy że brak tolerancji z różnych względów: płci, pochodzenia, orientacji seksualnej, rasy jest coraz częstszym zjawiskiem. W naszej ocenie wynika z dwóch rzeczy: tego jakie wzorce przekażą dzieciom ich rodzice oraz z tego jak szkoła wywiąże się ze swojej roli wychowawczej - dzieli się spostrzeżeniami Justyna Kamińska, koordynatorka okręgu toruńsko-włocławskiego [ do którego m.in. należy Grudziądz] Rankingu Szkół Tolerancyjnych. - Dlatego apelujemy do włodarzy samorządów, które są organami prowadzącymi dla szkół o wprowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej, antyprzemocowej i seksualnej prowadzonej przez specjalistów.

Dodajmy, że w ankiety do Rankingu Szkół Tolerancyjnych przeprowadzono w Kujawsko - Pomorskiem także w:

  • Toruniu - 13 szkół, w sumie ponad 700 uczniów
  • Włocławku - 2 szkoły
  • Golub-Dobrzyń i Brodnica - po 1 szkole
Tęczowy Kram stanął na Rynku w Grudziądzu. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności z Torunia.

Tęczowy Kram stanął w Grudziądzu. Można było porozmawiać z o...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska