Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport Court Watch: Uprzejmy sędzia? Tylko, gdy patrzą mu na ręce

mc
Działacze fundacji Court Watch twierdzą, że już są widoczne skutki ich publikowanych od trzech lat raportów. W toruńskich sądach jest, np. coraz mniej sytuacji, w których prokurator zostaje na sali rozpraw sam na sam z sędzią. Dzieje się tak obecnie w 7 proc. obserwowanych rozpraw, podczas, gdy w poprzednich latach było to aż 15 proc.
Działacze fundacji Court Watch twierdzą, że już są widoczne skutki ich publikowanych od trzech lat raportów. W toruńskich sądach jest, np. coraz mniej sytuacji, w których prokurator zostaje na sali rozpraw sam na sam z sędzią. Dzieje się tak obecnie w 7 proc. obserwowanych rozpraw, podczas, gdy w poprzednich latach było to aż 15 proc. sxc.hu
Tylko jedna czwarta sędziów przeprasza i tłumaczy, dlaczego rozprawa rozpoczęła się z opóźnieniem - wynika z obserwacji toruńskiej fundacji Court Watch.

Prawie pół tysiąca wolontariuszy fundacji Court Watch przez rok patrzyło na ręce sędziom pracującym w 17 sądach okręgowych i rejonowych w całej Polsce. W naszym regionie obserwatorzy wzięli na celownik głównie sądy toruńskie.

Rozjemca opryskliwy...

- Sędzia powiedział, że w ubiegłym tygodniu byli inni członkowie fundacji, w tym samym celu - mówi jeden z wolontariuszy, który 22 marca tego roku przypatrywał się rozprawie w Sądzie Rejonowym w Toruniu. - Sędzia stwierdził, że działanie fundacji to jaja - czytamy w raporcie Court Watch.

Inny przykład zachowania pracowników za murami sądu dotyczy rozprawy, która odbyła się 26 marca 2013 w III wydziale karnym Sądu Rejonowego. Również w Toruniu. - Do oskarżonego zwracał się niechętnie. W sposób obcesowy odpowiadał na jego pytania. Wydawał się zirytowany - zaznacza obserwator fundacji.

Pojawiły się też zarzuty poważniejsze, godzące w zasadę bezstronności, która powinna obowiązywać sędziów. Mowa o przykładzie z Bydgoszczy. - Sędzia uniemożliwił złożenie ustnych oświadczeń oraz wniosków stronie ojcowskiej i nie podał tego do protokołu - zaznacza jeden z wolontariuszy toruńskiej fundacji. - Starał się wyszydzić i zakrzyczeć jedną ze stron, ojca.

Chodzi o rozprawę, która odbyła się 21 grudnia 2012 roku w V wydziale cywilnym bydgoskiego Sądu Rejonowego.

...ale też służący pomocą

W raporcie nie brakuje również przykładów zachowań godnych pochwały. Jak choćby to z rozprawy, która miała miejsce w XI wydziale cywilnym toruńskiego SR.

- Po raz kolejny pani sędzia wykazała się dużym zaangażowaniem w prowadzoną sprawę i udzieliła dodatkowych wskazówek odnośnie możliwych działań, które może podjąć strona - opisuje obserwator. - Ponadto sama wypisywała na kartce termin kolejnej rozprawy i wręczyła ją stronie. A także uspokajała stronę, która była zestresowana rozprawą!

Sprzężenie zwrotne

Tymczasem - W badaniach staraliśmy się wczuć w rolę "klienta", który przychodzi do sądu, by załatwić ważną dla niego sprawę - tłumaczy Bartosz Pilitowski, prezes Court Watch. - I dochodzi do sprzężenia zwrotnego, bo nasze raporty trafiają do sędziów. Ostatni dostało aż 3,5 tysiąca sędziów w całej Polsce.

Co na temat patrzenia na ręce mają do powiedzenia sami orzekający? Więcej na ten temat w piątkowym papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska