Impreza, którą zorganizowano w Toruniu promowała projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich oraz ideę Dnia bez Samochodu. Złożyły się na nią pokazy jazdy na rolkach i tre-nażerach oraz zawody kolarskie. Obserwowali je samorządowcy z gmin, powiatów i marszałek Piotr Całbecki.
- W regionie funkcjonuje 37 szkółek, ich działalność współfinansują Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Sportu oraz samorządy lokalne. Trenuje w nich ponad pół tysiąca młodych kolarzy - informuje rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska.
Projekt szkółej jest realizowany z Programów Sportu Powszechnego - Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa.
Szkółki działają na terenie 12 powiatów, w 26 gminach województwa. W powiecie rypiń-skim powstały dwa ośrodki. W Rypinie kolarzy trenuje Tomasz Kalich, w Brzuzem - Michał Czacho-rski. W powiecie golubsko-dobrzyńskim jest aż 7 szkółek: w Ciechocinie (trener Sławomir Baliński), Nowogrodzie i Zbójnie (trener Wiesław Młodziankiewicz), Wielkim Rychnowie i Kowalewie Pomorskim (trener Marian Krych), Radominie (trener Jarosław Kaptajn) oraz Golubiu-Dobrzyniu (trener Tomasz Jasiński).
W każdej szkółce trenuje przynajmniej 15 zawodników. Są podzieleni na dwie kategorie: do klasyIV oraz V-VI klasa. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu od kwietnia do listopada.
- Na inauguracjięnowego sezonu szkółek kolarskich przybyli działacze sportowi z całej Polski: olimpijczycy m.in. z RIO (Michał Gołaś, Edyta Jasińska, Natalia Rutkowska, Rafał Serdecki i Krzysztof Maksel. Był też trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne Marian Więckowski - informuje asystentka burmistrza Kowalewa Karolina Kowalska.
Jest bardzo dobry klimat do rozwoju kolarstwa. Sprzyjają mu nauczyciele, władze, nie brakuje specjalistów i pasjonatów.
Zobacz również: Za uciekanie policji kierowcy nawet 5 lat więzienia. Jest taki projekt