https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja w labiryncie

Agnieszka Romanowicz
Prace przy budowie labiryntu w Tleniu potrwają do początku maja
Prace przy budowie labiryntu w Tleniu potrwają do początku maja
3 maja, na terenie ośrodka "Perła" w Tleniu, otwarty będzie labirynt. Jego ścieżki - o łącznej długości 177 metrów - zapętlą się w siedem kręgów.

Kto chociaż raz nie miał ochoty znaleźć się w labiryncie? Z pewnością wiele osób, zatem labirynt, który powstaje w Tleniu ma szansę stać się popularną atrakcją turystyczną. Co ważne, korzystać z niego będą mogły także osoby niepełnosprawne.

Doskonały relaks

Wzbogaci to ofertę Ośrodka Rehabilitacji i Wypoczynku "Perła".
- Przyda się także zapracowanym i zestresowanym, bo labirynt jest doskonałym miejscem na odbudowę psychiczną - twierdzi Adam Zapałowski, wiceprezes ośrodka, a jego prezes Alicja Bobińska dodaje: - Bezproblemowe, nie wymagające poszukiwania drogi spacerowanie po labiryncie, pozwala skupić myśli. To naturalny salon odnowy psychicznej i biologicznej, jedna z najdoskonalszych form relaksu i rehabilitacji wymyślona przez człowieka.

Symbol szczęścia

Marek Lejk, pomysłodawca labiryntu, marzył o nim od 20 lat. - Wzorowałem go na greckim labiryncie w Knossos, ale dodałem ścieżkę wychodzącą - opowiada Lejk. - Okrągły kształt labiryntu nawiązuje do doskonałej formy, jaką ma perła. Wejście od wschodu symbolizuje budzący się, nowy dzień, a wyjście od zachodu nawiązuje do znikającego za horyzontem słońca - symbolu szczęścia, sukcesów, sławy i powodzenia. Położenie w poziomie, poniżej budynku ośrodka, zapewnia doskonały widok dla obserwatorów, a teren otoczony drzewami i krzewami gwarantuje klimat do medytacji.

Przybywa atrakcji

Z poszerzenia oferty turystycznej w Tleniu cieszy się wójt gminy Osie Michał Grabski: - Pracujemy nad tym od kilku lat - podkreśla. - I, jak na wiejską gminę, mamy już dużo atrakcji. One cieszą tym bardziej, powstają dzięki mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom.
Inauguracja labiryntu odbędzie się 3 maja o godz. 20.

Labirynty na świecie

Od lat 70. XX wieku buduje się coraz więcej labiryntów. Najczęściej są to formy płaskie oparte na naturalnych surowcach, jak kamienie i drewno. W ostatnich latach powstało szereg labiryntów płaskich (parterowych), budowanych w oparciu o materiały mineralne i syntetyczne. Najczęściej inwestorami są kliniki i akademie medyczne, klasztory lub wyższe, renomowane uczelnie. Labirynty powstają z różnych gatunków roślin drzewiastych. Z reguły są to gatunki preferowane na żywopłoty np. cis, bukszpan, buk, ligustr, grab, wiąz. Znane są też labirynty kwiatowe, ziołowe lub trawiaste (darniowe). Furorę robią ogromne labirynty z roślin uprawnych, najczęściej kukurydzy. Holenderskie wzorce przeniesione zostały do Polski. Od dwóch lat na polach kukurydzianych swoje labirynty prezentuje Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska