Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religia w szkole czy w kościele? Polacy nie chcą finansowania lekcji religii z budżetu państwa

mz za businessinsider.com.pl, (ea)
Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkołach? Jak powinny być finansowane?
Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkołach? Jak powinny być finansowane? Janusz Wójtowicz
Religia w szkole czy w przykościelnych salkach - co na ten temat sądzą Polacy? Czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa? Zobaczcie wyniki sondażu.

Lekcje religii finansowane z budżetu

Kwestia lekcji religii w szkołach od zawsze budziła kontrowersje. Ta problematyka była także poruszana w programie kilku partii politycznych. Wielu lewicowych polityków zapowiadało wycofanie religii ze szkół i odebranie finansowania tych lekcji z budżetu państwa. Czy tego właśnie chcą Polacy? Odpowiedź przynoszą wyniki sondażu przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej", na który powołuje się businessinsider.com.pl. Wynika z nich, że 53 proc. Polaków uważa, że lekcje katechezy w szkołach nie powinny być finansowane z budżetu państwa. Zdania wśród Polaków są prawie podzielone, ponieważ przeciwnie uważa 45 proc. badanych.

Lekcje religii: w szkołach czy kościołach?

Problematyczna jest także kwestia miejsca, w którym powinny odbywać się lekcje religii. Wiele osób, szczególnie innego wyznania lub niewierzących, zwraca uwagę, że szkoła jest nieodpowiednim miejscem na nauczanie religii. Proponują w związku z tym powrót do salek przykościelnych, w których mogłyby odbywać się takie lekcje.

Przypomnijmy, że w okresie międzywojennym lekcje religii odbywały się w szkole. Tak też przeważnie działo się w Polsce Ludowej, jednak niedługo.

W internecie jest dostępna mapa pedofilii w polskim Kościele, która powstała z inicjatywy fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus.Lista księży na następnych stronach. Wszystkie informacje pochodzą z mapy fundacji "Nie Lękajcie Się".Fundacja zakończyła działalność, ale mapa pojawiła się na innej stronie internetowej.

Mapa pedofilii w polskim Kościele. W tych miejscowościach dz...

Od 1949 roku rząd rozpoczął stopniowe usuwanie religii ze szkół, by w 1961 roku usunąć ją z tych placówek. Od tej pory zajęcia te odbywały się w salach katechetycznych i kościołach. Dopiero po roku 1989 religia wróciła do szkół. Obecnie prawo do nauczania religii w szkole gwarantuje Konstytucja oraz konkordat.

Katecheci i księża przechodzą taką samą ścieżkę awansu zawodowego jak inni nauczyciele. Otrzymują również wynagrodzenie w takiej samej wysokości.

Obecnie stopień z religii wliczany jest do średniej ocen.

Problem z religią w szkołach

O kwestii religii w szkołach głośno dyskutowano już na początku tego roku, gdy pojawił się projekt ustawy zakładającej rozdział Kościoła od państwa. - Miejsce religii jest w szkole - mówił wówczas ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Tradycja polska jest taka, że religia zawsze była w szkole, z wyjątkiem około 40 lat czasów komunistycznych. Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do tych czasów - dodawał.

Zobacz także materiał wideo: Dyrektorzy łódzkich liceów chcą mniej godzin religii. "W kontekście podwójnego naboru byłoby to ogromne ułatwienie organizacyjne"

źródło: TVN24/x-news

***
Więcej o sondażu dotyczącym finansowania lekcji religii na businessinsider.com.pl: Większość Polaków nie chce płacić za religię w szkole

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska