MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Rezolucja Parlamentu Europejskiego krzywdząca dla Polski"

Redakcja
Sejm przyjął wczoraj zaproponowaną przez PiS uchwałę, w której wyraził oburzenie z powodu "oskarżeń o wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w Polsce zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego".

Sejm uznał te oskarżenia za "nieprawdziwe i krzywdzące Polaków". "Występujące w Polsce przypadki nietolerancji mają charakter zupełnie marginalny, spotykają się z powszechnym oburzeniem oraz ostrą reakcją władz polskich, nie można zatem w oparciu o nie budować generalnych opinii dotyczących społeczeństwa polskiego" - głosi uchwała Sejmu.

Za uchwałą byli posłowie koalicji - PiS, Samoobrona i LPR (224), przeciwko było SLD (54), a Platforma wstrzymała się od głosu (101).

W ubiegłym tygodniu PE przyjął rezolucję, w której wskazał Polskę - obok Belgii, Francji i Niemiec - jako kraj, gdzie nastąpił "wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią". Zdaniem eurodeputowanych, "UE powinna podjąć odpowiednie środki dla wyrażenia swych obaw, a zwłaszcza zajęcia się kwestią udziału w rządzie LPR, której przywódcy nawołują do nienawiści i przemocy".

Zbigniew Girzyński (PiS) podkreślił w debacie, że rezolucja PE jest "krzywdząca i niezwykle szkodliwa". Jak mówił, rezolucja zawiera stwierdzenia sprzeczne zarówno z tym, co się dzieje obecnie w Polsce, jak z i naszą "piękną historią tolerancji".

Bronisław Komorowski (PO) zaznaczył, że rezolucja PE jest ewidentnie krzywdząca dla Polski, bo - jak mówił - nie ma w naszym kraju tak radykalnych przypadków, jakie zdarzają się w innych państwach wymienionych w rezolucji.

Zdaniem Andrzeja Leppera (Samoobrona), Sejm powinien przyjąć uchwałę "w tonie jeszcze mocniejszym, ponieważ uwypuklono (w rezolucji PE) problem Polski. - A w tych sprawach takiego problemu nie ma - zaznaczył przewodniczący Samoobrony.

Wojciech Wierzejski (LPR) ocenił rezolucję PE jako "kłamliwą i opartą na fałszywych przesłankach".

Franciszek Stefaniuk (PSL) podkreślił, że jego klub sprzeciwia się pomawianiu Polski o wzrost nietolerancji.

Z kolei zdaniem Jolanty Szymanek-Deresz (SLD), rezolucja PE "nie jest wymierzona" przeciwko Polsce. - Ta rezolucja traktuje o niebezpiecznych i nagannych zjawiskach, które w cywilizowanych świecie nie powinny mieć miejsca - oceniała posłanka Sojuszu.

Tuż przed samym głosowaniem kolejny raz przeciwko uchwale protestował Tadeusz Iwiński (SLD). Podkreślił, że jej przyjęcie będzie szkodliwe dla Polski i że będzie ona jedynym krajem wymienionym w rezolucji PE, którego parlament zajmie stanowisko w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska