MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo nie jest głównym emitorem gazów cieplarnianych. "Hektar kukurydzy absorbuje dużo więcej dwutlenku węgla niż hektar sosnowego lasu"

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- Unia Europejska wydaje 143 mld euro rocznie na zmarnowaną żywność, a na politykę rolną 55 mld euro. To trzeba odwrócić, bo tylko rolnictwo i leśnictwo może absorbować gazy cieplarniane - mówiono podczas Welconomy Forum in Toruń 2022.
- Unia Europejska wydaje 143 mld euro rocznie na zmarnowaną żywność, a na politykę rolną 55 mld euro. To trzeba odwrócić, bo tylko rolnictwo i leśnictwo może absorbować gazy cieplarniane - mówiono podczas Welconomy Forum in Toruń 2022. Piotr Krzyżanowski
W związku z wojną na Ukrainie niektórzy chcą zawieszenia Zielonego Ładu, ale to byłoby błędem, bo wyzwania klimatyczne nie ustaną natychmiast. Odpowiedzialności za nie nie mogą jednak ponosić tylko rolnicy, ale też konsumenci, którzy marnują 180 mln ton żywności rocznie. To słowa Jerzego Plewy, który podczas tegorocznego Welconomy Forum in Toruń mówił o możliwości zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w związku z wymogami Zielonego Ładu.

Jerzy Plewa, były dyrektor generalny ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej, był jednym z prelegentów rolniczego panelu Welconomy in Toruń 2022, który 31 maja kończy się w CK Jordanki:

- Mówi się o tym, żeby zatrzymać Zielony Ład w związku z wojną na Ukrainie. Ale Zielony Ład to strategia, która ma mechanizmy uelastycznienia i wiele instrumentów zostało w Polsce uruchomionych, jak możliwość zasiewania ugorów czy dopłaty do nawozów. Zawieszenie Zielonego Ładu byłoby wielkim błędem, bo wyzwania klimatyczne nie ustaną natychmiast. Jednak nie tylko rolnicy, ale też konsumenci powinni ponosić za to odpowiedzialność, bo marnotrawstwo żywności jest gigantyczne, jedna trzecia się marnuje.

Jerzemu Plewie wtórował senator Ryszard Bober, organizator panelu agro tegorocznego Welconomy:
- Rolnictwo nie jest głównym emitorem gazów cieplarnianych, odpowiada za 7 - 8 procent. Do tego pochłania dwutlenek węgla. Hektar polskiej kukurydzy absorbuje 40 ton dwutlenku węgla, a hektar lasu sosnowego jedną trzecią tego, co rolnictwo. Zamiast oskarżać rolników, oszczędzajmy żywność! Statystyczny Polak wrzuca na śmietnik 200 kg jedzenia rocznie.
- 188 mln ton w Unii Europejskiej – uzupełniał Jerzy Plewa. - Unia wydaje 143 mld euro rocznie na zmarnowaną żywność, a na politykę rolną 55 mld euro. To trzeba odwrócić, bo tylko rolnictwo i leśnictwo może absorbować gazy cieplarniane.

Jerzy Plewa zwrócił uwagę na to, że bezpieczeństwo żywnościowe na świecie maleje.
- Globalny indeks bezpieczeństwa żywności obejmuje 58 wskaźników różnego typu, od spraw produkcyjnych, ekonomicznych, po socjalne i w ostatnich dwóch latach ten wskaźnik obniżył się, czyli pogorszyło się globalne bezpieczeństwo żywnościowe. To głównie ze względu na pandemię, degradację środowiska i niedostateczne inwestycje w rolnictwo. Ten wskaźnik nie obejmuje wojny na Ukrainie. W tym Indeksie najlepsze bezpieczeństwo mają USA, UE jest na drugim miejscu, a Polska na 113 krajów jest na miejscu na 22 i w ostatnich dwóch latach awansowała o dwie pozycje.

Jerzy Plewa dodał, że agresja Rosji to cios w bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza najbiedniejszych krajów Afrykańskich, które importują 90 procent żywności.
- To może się przełożyć na migrację z Afryki do Europy. U nas będzie wzrost kosztów żywności, co już obserwujemy. Indeks FAO w lutym wyniósł 140 procent, to najwyższy wskaźnik w historii i cały czas rośnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska