MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy skarżą się na działanie aplikacji suszowej. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Susza co jakiś czas powraca, więc rolnicy potrzebują pomocy
Susza co jakiś czas powraca, więc rolnicy potrzebują pomocy Pixabay
Rolnicy narzekają m.in. na niewłaściwe wyliczanie średniej strat poniesionych w kilku uprawach oraz błędy techniczne uniemożliwiające wysłanie wniosków w odpowiednim czasie. Sprawą ponownie zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Spis treści

- Aplikacja suszowa nadal nie działa jak należy - uważa rolnik z powiatu świeckiego. - Syn, który z powodu suszy stracił dużą część plonów, dostał niewielką pomoc, bo ma świnie. Aplikacja była poprawiana, miało być lepiej. Miało być!

Średnia wyliczona przez aplikację suszową nie była średnią

Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdził, że sygnalizowane rzecznikowi problemy związane z funkcjonowaniem aplikacji dotyczą m.in. błędów w szacowaniu strat i trudności z pozyskaniem protokołu suszowego. „(...)Z informacji powziętych przez Rzecznika wynika, że bardzo często pojawiały się błędne protokoły i kalkulacje wygenerowane dla gospodarstw dotkniętych suszą, które nie odzwierciedlały stanu faktycznego. Przykładowo, protokół mógł pokazywać, że w poszczególnych uprawach szkody spowodowane przez suszę wynosiły od 30% do 50%, a średnia wyliczona była na poziomie 27%.(...)”- czytamy w informacji RPO.

To też może Cię zainteresować

Rolnicy poskarżyli się także, że czas przewidziany na dostarczenie dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, był zbyt krótki.

Gospodarze nie byli w stanie pobrać dokumentów

Przypomnijmy. Aplikacja suszowa została uruchomiona w połowie 2020 r. Za jej pośrednictwem następuje szacowanie w uprawach strat spowodowanych przez suszę. Termin na składanie wniosków o pomoc suszową za rok 2023 upłynął 15 marca br.

Zdaniem rzecznika błędy w aplikacji powodowały, że rolnicy często nie byli w stanie pobrać dokumentów wymaganych jako załączniki do wniosku o pomoc finansową, w związku z czym ich wnioski mogły zostać nierozpatrzone lub odrzucone z powodu przekroczenia czasu na ich dostarczenie do Biura Powiatowego ARiMR.

Rzecznik zauważa, że propozycje zmian mających ułatwić szacowanie szkód przedstawiła resortowi rolnictwa Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Aplikacja suszowa do kosza? Izby chcą ją poprawiać

- Ta aplikacja powinna trafić do kosza! - uważa z kolei rolnik z Kujaw. - Od początku są z nią tylko same problemy. Wielu rolników zostało z tego powodu skrzywdzonych – ponieśli ogromne straty, a aplikacja wyliczyła im grosze!

- Aplikacja suszowa jest potrzebna i na pewno nie można wyrzucać jej do kosza - twierdzi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Trzeba ją dopracować! Naszym zdaniem powinny zostać zmienione wagi poszczególnych czynników decydujących o ocenie strat. Chodzi np. o wysoką temperaturę.

Zdaniem rzecznika propozycje izby dotyczyły także „(...)dopuszczenia, jako potwierdzenie wystąpienia suszy w gospodarstwie rolnym, raportu strat sporządzonego przez komisję gminną powołaną przez wojewodę w kampanii 2023 r. i dopuszczenia również do szacowania suszy w gospodarstwie u rolnika(…).”

Chcą sumowania strat z dwóch protokołów

Rolnicy chcą, aby w przyszłości możliwe było sumowanie procentów strat w produkcji roślinnej z dwóch protokołów – suszowego i protokołu oszacowania szkody spowodowanych przez inne zjawiska atmosferyczne.

Stanisław Trociuk ponownie poprosił ministra rolnictwa o stanowisko w sprawie aplikacji suszowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska