Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Czy można wycinać drzewa?

Marek Weckwerth
W całej Polsce trwa wielka wycinka, którą umożliwiła ustawa obowiązująca od początku tego roku. Jedynym ograniczeniem, jakie stanęło na drodze rębaczy, jest ministerialne rozporządzenie o ochronie lęgowisk.

 

To obowiązuje od wczoraj i potrwa do 15 października. Krzysztof Rosa ze Szczytna, właściciel firmy zajmującej się wycinką drzew metodami alpinistycznymi i głównie na terenie Lasów Państwowych w okolicach Brodnicy, mówi: - Mam także zlecenia od osób prywatnych na tym terenie. Ludzie chyba pogłupieli, bo to, co się dzieje, to naprawdę coś niebywałego. Od 1 marca także mam zlecenia, choć widzę pewne przyhamowanie. To dlatego że ludzie dokładnie nie wiedzą, czy teraz też można ciąć, czy też nie. Niektórzy mają oficjalne pozwolenia jeszcze z ubiegłego roku, które jest ważne do kwietnia i w takim przypadku okres ochronny nie obowiązuje. A tak w ogóle, to trudno sprawdzić, kiedy dokładnie drzewo się wycięło.

Przeczytaj też: Poprawka w ustawie o wycinaniu drzew już na najbliższym posiedzeniu Sejmu

 

Zdaniem Dawida Kilona, bydgoskiego ornitologa, nie zawsze jest tak, że stare drzewo z dziuplami trzeba ściąć, bo wydaje się już bezużyteczne, wręcz zagrażające bezpieczeństwu. Właśnie takie drzewo jest siedliskiem wielu gatunków ptaków, ssaków i owadów. Dziuple są chętnie wykorzystywane przez nietoperze, które są po ochroną. 

 

Bydgoski ornitolog mówi, że tam, gdzie zamierza się ściąć drzewa będące siedliskiem ptaków lub innych zwierząt, należy ten fakt zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. A ta, jeśli tylko wyda pozwolenie, wskaże, co wtedy należy zrobić. Zwykle trzeba zawiesić budki lęgowe.

 

- Podmiot wykonujący wycinkę drzew lub krzewów jest zobowiązany do przestrzegania zakazów obowiązujących w stosunku do wszystkich gatunków chronionych - precyzuje Dariusz Górski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. - Jeżeli drzewo lub krzew jest siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów, to przed przystąpieniem do wycinki trzeba uzyskać dodatkowe zezwolenie.

 

Dawid Kilon przypomina, że choć ustawowy okres ochrony dla ptaków zaczyna się 1 marca, to faktycznie różne gatunki rozpoczynają lęgi w różnym czasie. Pierwsze, właśnie na początku marca, przystępują do niego krukowate.

Rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Czy można wycinać drzewa?

Więcej na plus.pomorska.pl: „Porąbana” ustawa działa wciąż w najlepsze [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska