Rugby 15. Drugoligowe derby ponownie dla Alfy

Jesienią Alfa wygrała z Wdą 71:8. Wczoraj wygrana przyszła jej o wiele trudniej. Sławomir Wojciechowski
Drugoligowi rugbiści zaczęli rundę wiosenną. W derbach Kujawsko-Pomorskiego RK Wda Świecie przegrała z Transand Alfa Bydgoszcz 12:24.

Wda Świecie - Alfa Bydgoszcz (rugby)

RK Wda Świecie - Transand Alfa Bydgoszcz 12:24 (12:7)
Punkty dla Wdy: Mateusz Mrowca 5 (1P), Clement Gravereaux 5 (1P), Paweł Pieńczewski 2 (1pd).
Punkty dla Alfy: Piotr Matiaszek 10 (2P), Kamil Dąbrowski 5 (1P), Mateusz Jafra 5 (1P), Tomasz Witt 4 (2pd)
Żółte kartki: Paweł Pieńczewski, Przemysław Dzedzej, Marcin Raniszewski (wszyscy Wda).

Kiepska pogoda sprawiła, że niewielu kibiców przyszło w niedzielne popołudnie oglądać derby. Deszcz i silny wiatr mocno utrudniał grę zawodnikom.
Zgodnie z oczekiwaniami mecz był bardzo zacięty. Lepiej go zaczęli świecianie. Wynik spotkania otworzył Mateusz Mrowca zaliczając przyłożenie. Jednak Paweł Pieńczewski nie wykorzystał podwyższenia, więc było 5:0. Gospodarze poszli za ciosem. Po udanej akcji Francuza Clementa Gravereauxa i skutecznym podwyższeniu Pieńczewskiego Wda prowadziła 12:0. Bydgoszczanie pierwsze punkty zdobyli pod koniec 1. połowy. Piłkę w polu punktowym rywali położył Piotr Matiaszek. Z kolei dwa punkty dokopał przez pewne podwyższenie Tomasz Witt. I do przerwy był wynik 12:7 dla Wdy.
W 2. połowie z wiatrem grali zawodnicy Alfy. I to wykorzystali zaliczając trzy przyłożenia (kolejno: Kamil Dąbrowski, Piotr Matiaszek i Mateusz Jafra). Z kolei Tomasz Witt z trzech podwyższeń wykorzystał tylko jedno. Jednak wczoraj wykonywanie tego elementu gry mocno utrudniał wiatr. Świecianom w drugich 40 minutach nie udało się przeprowadzić żadnej udanej akcji. Zabrakło doświadczenia i sił. Do tego 10 minut grali w osłabieniu po żółtej kartce dla Marcina Raniszewskiego. Jednak, mimo porażki gospodarze zadowoleni opuszczali boisko, bowiem zagrali wyrównane derby z drużyną z 10-letnią historią.

Żaby pauzowały

W drugim meczu 6. kolejki Rugby Club Częstochowa niespodziewanie przegrał z AZS UZ RC Zielona Góra 7:12 (7:5). Spotkanie Posnanii II Poznań z Frogs&Co Warszawa przełożono na 5 maja. Dzięki czemu Alfa Bydgoszcz powróciła na fotel lidera. Z kolei świecianie spadli na ostatnie miejsce w tabeli. Wyprzedzili ich zielonogórzanie. Jednak w ostatnią niedzielę kwietnia Wda może odzyskać 5. lokatę, bo zagra na wyjeździe właśnie z AZS Zielona Góra. Alfa 28 kwietnia w Bydgoszczy podejmie rezerwy Posnanii.