Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego we Włocławku. Do kiedy można zgłaszać projekty?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W ramach Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok mieszkańcy mają do wydania 4 miliony złotych Wojciech Alabrudziński
Mieszkańcy Włocławka będą mogli zdecydować na co wydać 4 miliony złotych w ramach Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Projekty do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego można będzie zgłaszać od 6 do 28 kwietnia 2021 roku. Wstępna lista projektów ogłoszona zostanie 28 maja tego roku. Jakie są inne ważne terminy i zasady związane z Włocławskim Budżetem Obywatelskim?

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

4 miliony złotych do podziału w ramach Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego

W ramach Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego, w 2022 roku mieszkańcy będą mogli rozdysponować łącznie 4 miliony złotych, w poszczególnych kategoriach projektów:

 • kategoria zielona (obejmuje projekty związane z roślinnością na terenach należących do miasta) – w ramach tej puli do wydania jest 1 milion złotych;
 • kategoria instytucjonalna (są to projekty realizowane na obszarze należącym do placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Włocławek) – w ramach tej puli do wydania jest 1 milion złotych;
 • kategoria ogólnomiejska (obejmuje projekty, które nie kwalifikują się do pozostałych kategorii) – w ramach tej puli do wydania są 2 miliony złotych.

Maksymalna wartość pojedynczego projektu czy zadania zgłoszonego do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego w ramach przyszłorocznej edycji może wynieść jeden milion złotych.

Kto może zgłosić projekt do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego?

Projekty do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego w ramach edycji na 2022 rok można zgłaszać od 6 do 28 kwietnia 2021 roku. Projekty mogą zgłaszać wyłącznie mieszkańcy Włocławka. Każdy mieszkaniec może zgłosić dowolną liczbę projektów. Co istotne, każdy zgłoszony projekt musi zostać poparty podpisami poparcia minimum trzech mieszkańców Włocławka (do formularza zgłoszenia projektu trzeba dołożyć listę osób popierających dany pomysł). Mieszkańcy swoje pomysły do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego mogą wysłać drogą elektroniczną poprzez stronę internetową poświęconą Włocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu lub poprzez wrzucenie formularza zgłoszenia projektu do urn wystawionych w następujących budynkach:

 • Urzędu Miasta (Zielony Rynek 11/13),
 • Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Żabia 12a).

Jakie projekty można zgłosić do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego?

Do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać projekty w ramach trzech kategorii: zielonej, instytucjonalnej i ogólnomiejskiej. Ale w przyszłorocznym budżecie obywatelskim znajdzie się także pewna nowość.

- Nowością jest możliwość zgłaszania projektów, które będą realizowane również na nieruchomościach, do których Gmina Miasto Włocławek posiada tytuł prawny do dysponowania – projekty takie mogą dotyczyć wyłącznie realizacji nowych przestrzeni edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, których funkcją jest rekreacja czynna

– informuje Urząd Miasta Włocławek.

Ważne terminy związane z Włocławskim Budżetem Obywatelskim na 2022 rok

 • 6 – 28 kwietnia 2021 rok – zgłaszanie projektów do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego;
 • 28 maja 2021 roku - ogłoszenie wstępnej listy projektów;
 • do 18 czerwca - procedura odwoławcza od wyników weryfikacji wraz z rozpoznaniem odwołań;
 • 18 czerwca 2021 roku - ogłoszona zostanie ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie.
 • 21 czerwca – 5 lipca 2021 roku – głosowanie na projekty zgłoszone do Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok.
 • 4 sierpnia 2021 – najpóźniej do 4 sierpnia tego roku ogłoszone zostaną wyniki głosowania.

Na projekty głosować można będzie elektronicznie. Każdy mieszkaniec może oddać tylko jeden głos w każdej z kategorii.

Jakie projekty mieszkańcy Włocławka wybrali w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok?

Wśród projektów wybieranych w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy chętnie głosowali na projekty związane z budową i modernizacją infrastruktury rekreacyjnej. Część zrealizowanych w poprzednich latach projektów prezentujemy w poniższej galerii:

Przypomnijmy, że na 2021 rok mieszkańcy Włocławka wybrali siedem projektów: pięć w ramach kategorii ogólnomiejskiej i po jednym w dwóch pozostałych kategoriach:

 • Zielone Serce Miasta (Stary Rynek),
 • Osiedlowa Strefa Rekreacyjna „Na Południu”,
 • Ogólnomiejska Ścieżka Zdrowia,
 • Rozbudowa monitoringu miejskiego na osiedlu Kazimierza Wielkiego,
 • Wyposażenie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w wideolaryngoskopy,
 • Plac zabaw na mini osiedlu „Dziewińska”,
 • Droga dla działkowców i mieszkańców ulicy Ruda.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie