Konkurs od dziesięciu lat organizowany jest w lutym w świetlicy wiejskiej w Rynarzewie. Jubileuszowa edycja odbyła się wczoraj.
Wiersze patriotyczne deklamowało około 30 wykonawców. Gros z nich, bo aż 20, to młodzież ze szkół podstawowych z gminy Szubin. Słabiej obsadzona była starsza kategoria wiekowa, w której rywalizowali gimnazjaliści.
Przeczytaj także:W Rynarzewie pączki były już w środę. I bal karnawałowy [zdjęcia]
Imprezę prowadził Piotr Adamczewski, szef szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Bo to rocznica powstania inspiruje od lat organizatorów. Konferansjer wdział historyczny strój wojsk wielko- polskich z tego okresu. Kolejną niespodzianką był tort z okazji X edycji konkursu.
Zasiadająca w jury Jadwiga Erdmann, logopeda z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej w Szubinie zwracała uwagę na dykcję. Każdy z uczestników otrzymał od niej wprawki dykcyjne, które w przyszłości przydać się mogą w doskonaleniu interpretacji tekstu.
Występy młodzieży oceniali także: Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz Mirosław Rzeszowski, szef Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. Ten ostatni zwracał uwagę młodzieży, że nie tylko podniesienie głosu, ale i cisza może być znaczącym środkiem wyrazu. W obu kategoriach przyznano ostatecznie po trzy nagrody i jedno wyróżnienie.
Wśród młodszych wykonawców pierwsze miejsce zdobyła Melisa Büyükbayrak, uczennica SP nr 1 w Szubinie. Dwie kolejne nagrody trafiły do uczennic SP w Turze: Zuzanny Łukowskiej i Weroniki Olearczyk. Wyróżniono Dawida Gelerta z SP nr 1 w Szubinie.
Wśród gimnazjalistów najlepszą recytatorką uznano wczoraj Rozalię Konarzewską z Rynarzewa. Miejsca drugie i trzecie przypadły reprezentantkom Zespołu Szkół w Kowalewie: Karolinie Nowaczewskiej i Hannie Wiśniewskiej. Wyróżnienie otrzymała Dominika Kolada, reprezentantka gospodarzy.
Na przestrzeni lat widać zmiany w wyborze repertuaru. Do niedawna bardzo popularny wśród uczestników konkursu Krzysztof Kamil Baczyński tym razem był w cieniu. Tylko jedna osoba sięgnęła po jego utwór. Nowe fascynacje to np. Jan Pietrzak. Dużym powodzeniem cieszyły się też wiersze o powstaniu wlkp. wybrane z tomiku Romana Wilkanowicza.