Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, był 15 sierpnia 2005 r. gościem honorowym na uroczystości poświęconej pamięci gen. Władysława Sikorskiego i przecinał wstęgę na postawionym w Parku Solankowym pomniku. Prezydent Kaczorowski, który przyjechał wtedy do Inowrocławia z małżonką, wygłosił na uroczystości podniosłą mowę patriotyczną, a już po zakończeniu uroczystości długo i ciepło rozmawiał z mieszkańcami, kombatantami, oficerami naszego garnizonu. Żywo interesował się związkami gen. Sikorskiego z Inowrocławiem, historią uzdrowiska i rozwojem miasta. Na życzenie wielu osób pozował do pamiątkowych zdjęć na tle pomnika gen. Sikorskiego.
Również w następnych latach prezydent Kaczorowski utrzymywał korespondencyjny kontakt z władzami miasta. W grudniu ub. roku miał być obecny na jubileuszu 80. urodzin Prymasa Józefa Glempa, jednak z ważnych powodów osobistych ta wizyta nie doszła do skutku. W serdecznym liście do kard. Glempa pisał z humorem, żeby nie martwił się upływem lat, bo on, który przekroczył już 90. rok życia, ma już dużo doświadczenia, jak radzić sobie z dolegliwościami wieku
Z kolei Maciej Płażyński zapisał się w historii Inowrocławia jako jedyny jak dotąd urzędujący marszałek Sejmu RP, który odwiedził nasze miasto. Miało to miejsce przed niespełna dziesięcioma laty, w III kadencji Sejmu (1997-2001). Marszałek Płażyński przyjechał na zaproszenie ówczesnego inowrocławskiego posła AWS Ryszarda Brejzy. Spędził tu niemalże cały dzień, uczestnicząc w licznych spotkaniach, m.in. z młodzieżą liceów I, II i III, zwiedzał uzdrowisko.
W roku ubiegłym gościł również w Inowrocławiu wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra. Przybył w związku z trwającą wówczas kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Pochodzący z Białegostoku parlamenatrzysta z wielkim uznaniem i podziwem wyrażał się o stolicy Kujaw zachodnich i podkreślił, że pozostaje pod jej wielkim wrażeniem.
Wiceminister Tomasz Merta był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnym Konserwatorem Zabytków w rządach Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Z racji obowiązków, miał m.in. decydujący głos w rozdziale pieniędzy na renowacje obiektów sakralnych. Dzięki właśnie jego wsparciu znaczne środki finansowe skierowane zostały w ostatnich latach na ratunkowe i renowacyjne prace w kościele Zwiastowania NMP. W odprawianej w sobotę w kościele Zwiastowania NMP miejskiej mszy św. w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej modlono się m.in. w intencji wiceministra Merty.