Stanowisko wobec budowy tamy w Siarzewie przedstawili radni, podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa. - Podkreślić należy ogromne korzyści w sferze ekologicznej – produkcja czystej energii oraz stworzenie warunków dla transportu niskoemisyjnego – czytamy w stanowisku. - Są to działania realizujące bezpośrednio najnowsze wyzwania rozwojowe stojące przed Polską w kontekście zobowiązań wobec Unii Europejskiej w zakresie Zielonego Ładu, transformacji energetycznej oraz wdrażania rozwiązań na rzecz zeroemisyjności. Istotną wartością dodaną będzie możliwość rozwoju połączeń drogowych.
Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki w trakcie spotkania z mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego w Bydgoszczy ogłosił przekazanie 100 milionów złotych na prace związane z budową stopnia w Siarzewie.
Pieniądze są częścią planu wielkich inwestycji, przedstawionego przez prezydenta Andrzeja Dudę, które będą realizowane w Polsce w ramach wychodzenia z kryzysu po pandemii koronawirusa. - Kiedy zaczęto mówić o planie dużych inwestycji, strategicznych dla rozwoju naszego kraju, wiedziałam że to dobry moment na kolejny krok w ramach realizacji oczekiwanego od dawna stopnia wodnego w Siarzewie – podkreśla Anna Gembicka, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej i Przewodnicząca Zespołu ds. Kaskadyzacji Dolnej Wisły. - Wielokrotnie podejmowałam ten temat w rozmowach z Premierem Morawieckim, który także podkreślał, że ta inwestycja musi zostać jak najszybciej zrealizowana. Kwota 100 mln zł pozwoli na rozpoczęcie kolejnego etapu prac - przygotowanie kompleksowego projektu zapory wodnej. Całość tej inwestycji wyniesie prawdopodobnie kilka miliardów złotych.
- Bardzo się cieszę, że moje działania jako Przewodniczącej Zespołu ds. Kaskadyzacji Dolnej Wisły, zostały zauważone i przy wsparciu prezydenta Andrzeja Dudy udało się zapewnić środki na tę inwestycję - dodała wiceminister.
Stopień wodny w miejscowości Siarzewo, obok Ciechocinka to inwestycja, o której mówi się od lat. Przypomnijmy, że porozumienie w sprawie budowy drugiego stopnia na Wiśle zostało podpisane przez ministrów środowiska, transportu śródlądowego i żeglugi śródlądowej oraz energii na początku grudnia 2017 roku. Budowla ma powstać do końca 2027 roku. Rocznie będzie produkować 315 GWh zielonej energii. Eksperci wyliczyli, że pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o prawie 250 tys. ton, tlenku węgla o 90 ton, a pyły o 12 ton.
