Są ambitni, młodzi i zakochani w mundurze. Odważni uczniowie...

  Są ambitni, młodzi i zakochani w mundurze. Odważni uczniowie z Zespołu Szkół w Skępem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Są ambitni, młodzi i zakochani w mundurze. Odważni uczniowie z Zespołu Szkół w Skępem

  ©Ewelina Fuminkowska

  Odważni, kochają sport, mają zasady i choć są jeszcze młodzi, mają jasno określone cele. Marzą o pracy w mundurze i robią wszystko, by swój cel osiągnąć.
  Są ambitni, młodzi i zakochani w mundurze. Odważni uczniowie z Zespołu Szkół w Skępem

  ©Ewelina Fuminkowska

  Wystarczyła krótka rozmowa, by zobaczyć, że to młodzi, odważni ludzie, którzy mają swoje zasady. O ich sukcesach pisałam nie raz. Nie obawiali się konkurencji w Ogólnopolskim Turnieju klas Mundurowych w Lipnie, a nie było łatwo. Mowa o Monice, Julicie, Natalii, Dawidzie, Kubie, Hubercie, Rafale, Karolu i Łukaszu - uczniach klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego o profilu mundurowym Zespołu Szkół w Skępem.


  - Nie miałam żadnego problemu z wyborem profilu liceum - mówi Monika. - Choć moi rodzice byli bardzo zdziwieni. Od zawsze lubiłam sport a swoją przyszłość wiąże z pracą w służbach mundurowych.

  Silne kobiety

  O tym, że mundur to nie domena mężczyzn przekonywały mnie także Julita i Natalia, dodając, że wcale nie są gorsze od chłopców, a czasem nawet lepsze.

  - Myślę o pracy w policji - mówi rezolutny Dawid, który na razie jest członkiem OSP, podobnie jak Natalia i Kuba. - Wiedza tam zdobyta i uczestnictwo w zawodach strażackich dużo nam dały - mówią. - Nie mieliśmy problemu z jedną z konkurencji podczas Turnieju - rozwinięciem gaśniczym.

  Uczniowie mówią, że dużo zawdzięczają panu Sławkowi Baranowskiemu, który ich mobilizował do treningów i zdobywania wiedzy, zaraził ich pasją.

  - Mieliśmy małe wątpliwości, czy wziąć udział w konkursie. Nie obawialiśmy się innych, ale kilka sytuacji zmusiło nas do refleksji. Zrobiliśmy to dla pana Sławka. A wielkie wsparcie otrzymaliśmy od panów Marcina Jabłońskiego i Edwarda Krzemienieckiego - opowiadają.

  W kilku konkurencjach okazali się najlepsi. - Wygraliśmy na strzelnicy i w udzielaniu pierwszej pomocy - dodaje Monika. Nie zabrakło kontuzji.

  Monika podczas biegu na orientację naderwała mięśnie w udzie, a Łukasz później miał kontuzję barku. Przez to nie mogły wystartować dwie drużyny w słynnym Armagedonie. - Chłopcy połączyli dwie drużyny i wystartowali poza konkurencją. Okazali się najlepsi -wyjaśnia Monika.

  Tylko skępe

  Przypomnijmy. W lipnowskim turnieju udział wzięły drużyny z całej Polski, w tym trzy tylko ze Skępego. W każdej trzyosobowej grupie musiała być choć jedna dziewczyna. - To duża, fajna, integracyjna impreza - dodaje Łukasz.

  - Żałuję, że było tak mało konkurencji. Obchodzili się z nami bardzo delikatne - mówi Karol i Rafał. Hubert dodaje, że mogli wymienić doświadczenia i poznać innych uczniów z mundurówek z całej Polski.

  A co się stało, że grupa młodych osób wiąże swoją przyszłość z mundurem. - W takiej pracy nie ma dwóch takich samych dni i rutyny - mówi Dawid. - Chęć pomocy innym - dodaje Łukasz.

  - I trochę lubimy adrenalinę - przyznaje Kuba.

  Wszyscy uprawiają jakiś sport. Karol, Hubert i Rafał pokonują duże dystanse, uwielbiają biegać. Dawid uwielbia jazdę na rowerze. Chłopcy wymieniają też piłkę nożną. Dziewczęta dodają, że dobra kondycja w takim zawodzie to podstawa, ale także duża cierpliwość, odwaga i honor. To pokazali podczas turnieju, gdy jedna z drużyn podczas konkurencji na strzelnicy oddała swoje punkty, by szkoła była wyżej w klasyfikacji. - Choć byliśmy w innych drużynach, działaliśmy wspólnie - dodaje Monika. - Choć moja drużyna wygrała, nie miałam problemu, by zwycięstwo przekazać innym.

  Uczniowie z drugiej klasy brali także udział w wojewódzkim turnieju oraz w zawodach w Krakowie. Już szykują się do następnych. Cały czas trenują i się nie poddają. Aż trudno uwierzyć, że tak młodzi ludzie twardo stąpają po ziemi i patrzą w przyszłość.  Matura 2018 z polskiego w 6 LO w Bydgoszczy.


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej