https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy w powiecie włocławskim szykują się do reorganizacji sieci szkół

Na razie do 31 marca br. rady gmin muszą podjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowych wymagań. Wcześniej władze samorządowe muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty.
Na razie do 31 marca br. rady gmin muszą podjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowych wymagań. Wcześniej władze samorządowe muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. wa
Samorządy pracują nad nową siecią szkolną. Bo reforma spowoduje zmiany.

Wracają 8-letnie szkoły podstawowe. 1 września rozpocznie się także wygaszanie gimnazjów - tak stanowią ustawy reformujące system edukacji. Miasta i gminy w powiecie włocławskim już przygotowują się do zmian w oświacie, które zaczną obowiązywać od nowego roku szkolnego.

Na razie do 31 marca br. rady gmin muszą podjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowych wymagań. Wcześniej władze samorządowe muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Jak zmieni się sieć szkół w gminach? - U nas jest sprawa prosta - mówi Marek Klimkiewicz, wójt gminy Boniewo. - Mamy bowiem tylko jeden zespół szkół ze szkołą podstawową i gimnazjum i jeden obiekt oświatowy w gminie. I w tym obiekcie będzie zlokalizowana 8-letnia szkoła podstawowa.

W gminie Choceń pozostaną trzy szkoły podstawowe: w Choceniu, w Wilkowicach i w Śmiłowicach. Co stanie się z gmachem gimnazjum? Jak powiedział nam wójt Roman Nowakowski, plany są takie, żeby do tego obiektu przenieść szkołę podstawową. Budynek po szkole podstawowej w Choceniu stałby się natomiast siedzibą urzędu gminy.

W Kowalu sytuacja będzie prosta. - Szkoła podstawowa i gimnazjum u nas znajdują się w jednym budynku - mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski. - W tym aspekcie reforma nie będzie wiązała się z problemami.

Ale sen z powiek spędzają samorządowcom kwestie finansowe. Martwią się także o miejsca pracy dla nauczycieli. - Utrata jednego rocznika oznacza dla nas o jedną dziewiątą mniejszą subwencję oswiatową - mówi wójt Marek Klimkiewicz. I mniej pracy dla nauczycieli.

Podobne obawy ma burmistrz Eugeniusz Gołembiewski. - Jak ubędzie jeden rocznik gimnazjum, to stracimy cztery etaty nauczycielskie - mówi.

Zmiana tzw. siatki nauczania też rodzi obawy. - Mogą być problemy z pracą dla polonistów i nauczycieli przyrody - podkreśla burmistrz Eugeniusz Gołembiewski.

Przede wszystkim jednak wladze Kowala martwią się o finanse. Bo, jak podkreśla burmistrz Eugeniusz Gołembiewski, subwencja oświatowa jest coraz mniejsza. Ale tez coraz mniej jest dzieci w wieku szkolnym.

Pogoda na dzień (26.01.2017)  | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brze...

Napowietrzanie systemów partyjnych systemami publicznej władzy ekonomicznej.

 

  Do ekonomicznej władzy publicznej powinno należeć dbanie o partyjny a nie ekonomiczny system wartościowania systemów prawnych o podbudowie systemów administracyjnych i etatowych pracowników służby zdrowia a nie nowych systemów pławnych w systemach ekonomicznych spółek Kraju Rad Narodowych i powlekaniu ich narybkiem ekonomiczno prawnym do którego ma dostęp tylko nowy system interpelacyjny na który powinno się uważać w nowym systemie interpelacyjnym przygotowanym partykularnie i kastracyjnie do wykonywania poleceń służbowych na zasadzie ekonomi rozjemczej a nie nadawania im stanowisk prawnie przeznaczonych do odwiewu ekonomicznego na rzecz nowych systemów prawnych i ekonomicznych do których nowy system ekonomiczny powinien przygotowywać adeptów sztuki kreowania polityki zarządzania zasobami ludzkimi i ekonomicznym sposobem wyjaśniania nowych systemów ekonomiczno prawnych w socjalizacji nowych systemów pozamałżeńskich do których powinno się mówić o podobnym stylu rządzenia jak do nowych systemów przygotowanych parlamentarnie do pracy na rzecz samorządności autokratycznych rządów parlamentarzystów starej daty do których nie dociera że te nowe instytucje parlamentarne są nowymi instytucjami przygotowującymi tych młodych ludzi do nowego systemu ekonomicznego i politycznego na nowych zasadach prawnych i naukowych wymyślonych partykularnie przez polityków do których powinno się namawiać młodych ludzi aby rządzili samorządami lokalnymi po śmierci politycznej polityków partyjnych ich ugrupowania do którego przynależy narybek biznesowy i poza biznesowy zwany narybkiem partyjnym okołopartyjnym i nowym narybkiem mamograficznym rządzącym starym narybkiem sprawującym władzę partyjną w samorządach lokalnych i biznesach okołopartyjnych do poglądu ekonomicznego w tych narybkach do których referendalny system partyjny zobowiązuje się uśmiechać i namnażać ich nowymi systemami partyjnymi dla nowego systemu partyjnego naszego społeczeństwa lokalnego. 1725

 
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska