Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Segregacja odpadów trudnych, jak sobie z nimi radzić? [BIO, zmieszane, plastik, szkło i papier]

Filip Wołek
Filip Wołek
Segregacja śmieci nie musi być trudna. Pamiętajmy; plastik wrzucamy do żołtego pojemnika, odpady zmieszane do czarnego, papier do niebieskiego, szkło do zielonego i odpady BIO do brązowego.
Segregacja śmieci nie musi być trudna. Pamiętajmy; plastik wrzucamy do żołtego pojemnika, odpady zmieszane do czarnego, papier do niebieskiego, szkło do zielonego i odpady BIO do brązowego. Pixabay
Wielu mieszkańców Kujaw i Pomorza nie jest świadoma, w jaki sposób radzić sobie z częścią śmieci. Nie zawsze jest czas, żeby sprawdzić, gdzie wyrzucić odpady, a konkretnie chodzi o trudne śmieci.

Podstawy segregacji

Pięć podstawowych pojemników na odpady pozwala na właściwą utylizację większości produktów. Wyróżnić należy następujące kolory kontenerów: brązowy to odpady BIO, czarny to odpady zmieszane, niebieski to papier, zielone to szkło, natomiast żółte to tworzywa sztuczne oraz metal. Nie wszystko jest jednak tak oczywiste – zwłaszcza, że niektóre ze śmieci powinno się przekazywać do PSZOK-ów (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Dotyczy to chociażby elektrośmieci czy odpadów niebezpiecznych, do których zaliczyć można produkty sanitarne, np. zużyte strzykawki oraz igły.

Dla osób, które nie są pewne, które śmieci gdzie powinny trafić, powstała np. specjalna wyszukiwarka Urzędu Miasta Bydgoszczy, pozwalająca poznać destynację prawie każdego odpadku. Jedyne co trzeba wiedzieć, to podać nazwy interesujących nas produktów.

Polecamy także: Jakie odpady można zostawić w PSZOK-u, a których nie? Sprawdzamy w gminach

Niektóre z przedmiotów, takie jak chociażby ubrania, mogą dostać drugie życie. Robiąc porządki w szafach pamiętajmy, że niezniszczona, dobrej jakości odzież zamiast do śmietnika może trafić do pojemnika Caritasu.

Codzienne dylematy, czyli co, gdzie wrzucić

Jak poradzić sobie z trudnymi odpadami?

- Odpady ze styropianu można podzielić na kilka kategorii, m.in. opakowania styropianowe po jajkach czy tacki styropianowe po żywności należy wyrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne - tłumaczy Maciej Federowicz , specjalista ds. promocji i komunikacji społecznej w bydgoskiej spółce ProNatura (Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów). - Odpady wielomateriałowe, takie jak kartoniki po napojach, produktach mlecznych, przecierach itp., tuby po chipsach czy opakowanie papierowo-foliowe po kawie, to opakowania wielomateriałowe składające się z papieru połączonego z folią i należy je wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli jest to fizycznie możliwe, materiały z odpadów wielomateriałowych należy rozdzielić na frakcje, z których zostały wykonane. Przykładowo: plastikowy kubek od jogurtu otoczony jest warstwą papieru, którą bez problemu można usunąć. Problem jest z opakowaniami wykonanymi np. z dwóch materiałów, których nie da się rozdzielić, w takim przypadku odpad nie nadaje się do recyklingu.

Z każdym rokiem przeciętny obywatel wytwarza coraz więcej odpadów. Jak wynika z raportu GUS-u w 2020 roku wygenerowanych zostało aż 13,1 mln ton śmieci komunalnych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca oznacza to średnio 342 kg, czyli aż o 10 kg więcej względem roku wcześniejszego.

Mimo rosnącej tendencji w generowaniu śmieci, udaje się wykorzystywać je w sposób wtórny i ekologiczny. W zeszłym roku aż 59% odpadów komunalnych zostało skierowane na odzysk – 3 498,6 tys. ton udało się poddać procesowi recyklingu, 1 577,9 tys. ton podlegało kompostowaniu lub fermentacji i 2 266,2 tys. ton uległo przekształceniu termicznemu z odzyskiem energii.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na ratunek

Część osób nie wie o tym, co można oddać do PSZOK-a. Można tam zawieść większość śmieci pochodzących z gospodarstw domowych: począwszy od odpadów zielonych, po odpady medyczne, elektronikę, a nawet opony z pojazdów osobowych.

O PSZOK-ach dowiedziałem się z internetu - mówi Marek, mieszkaniec powiatu bydgoskiego. - Któregoś dnia nie wiedziałem, co zrobić ze śmieciami, a nie mogłem ich włożyć do kontenera. Teraz wolę pojechać i pozostawić tam nadmiar odpadów. Zwłaszcza, jeśli chodzi o elektronikę, pozostawienie tego typu sprzętów na dworze, nigdy nie wydawało mi się dobrym pomysłem.

Są materiały oraz produkty, których proces segregacji i utylizacji jest dużo trudniejszy: azbest, papy dachowe, materiały ze zbrojonego szkła, styropian budowlany czy bioodpady pochodzenia zwierzęcego – to jedne z odpadów, które nie wszędzie są przyjmowane. Tego typu śmieci należy przekazywać do firm specjalizujących się właśnie w tych konkretnych artykułach. To właśnie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych mają za zadanie ograniczenie kłopotów wynikających z segregacji trudnych śmieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska