Prognozy pogody są optymistyczne dla grzybiarzy. Ciepłe nocy sprzyjają grzybobraniom. Choć wyjątkowo upalne lato nie zapowiadało takiego wysypu w lasach mamy bardzo dużo grzybów. Niestety nie występują we wszystkich lasach w kraju
Prof. Kałucka zauważa, że tegoroczny sezon jest lepszy od ubiegłorocznego i porównywalny z rokiem 2017. Zwykle wysyp grzybów trwa do połowy października, ale jeśli ciepło i wilgoć się utrzymają, to może się utrzymać dłużej. Poza tym po ochłodzeniu pojawiają się grzyby, które nie lubią ciepła - boczniaki czy opieńki.
Jeśli taka pogoda utrzyma się nadal w lasach będą grzyby. Ciepłe noce powyżej 5 stopni mają utrzymać się do 25 października. Pierwsze przymrozki synoptycy przewidują na koniec października.
Gdzie są grzyby?
Istnieje wiele miejsc w Polsce, które szczególnie dobrze nadają się na zbieranie grzybów.
Najbardziej grzybnymi lasami są Bory Tucholskie, Puszcza Notecka, tereny nadmorskie – okolice Szczecina, Koszalina, Zatoki Gdańskiej, tereny Warmii i Mazur – okolice Olsztyna, a także okolice Włocławka, Płocka, Radomia, Inowłodza, Spały, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy, a na południu – najdalsze krańce Podkarpacia.
Jeśli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie to najlepszymi miejscami na grzybobranie są Bory Tucholskie, lasy między Toruniem a Bydgoszczą, okolice Koronowa, okolice Nakła, Włocławek i pobliskie lasy, Bobrowniki.
Sytuacja grzybiarzy w Polsce jest naprawdę dobra. Zbieranie grzybów w Polsce jest:
- w pełni dozwolone i legalne,
- bezpłatne.
Grzyby 2019 w Kujawsko-Pomorskiem. Zobacz, jakie okazy są w ...
Nieprzestrzeganie kilku zasad podczas grzybobrania może sprawić, że do domu wrócimy nie tylko z koszem pełnym grzybów, ale także z mandatem. W jakich sytuacjach grzybiarze mogą dostać mandat, czego nie można robić?
- Jednym z powodów otrzymania mandatu przy okazji grzybobrania jest nieuprawniony wjazd do lasu oraz parkowanie w niedozwolonych miejscach. Grzybiarze często zapominają o tym,że do lasu nie wolno wjeżdżać autem, można się nim poruszać tylko po drogach publicznych. Dróżkami leśnymi można się poruszać autem tylko wtedy, gdy są odpowiednio oznaczone.
- Mandat dla grzybiarza pojawi się także wtedy, gdy ten będzie zbierał grzyby w nieodpowiednim miejscu - np. na terenie, który należy do prywatnej osoby czy instytucji, bądź w rezerwatach przyrody.
- Istotne jest także to, jak grzyby są zbierane. Mandat można dostać np. za wyrywanie grzyba i niszczenie tym samym runa leśnego.
- Niedopuszczalne jest także płoszenie dzikich zwierząt, niszczenie drzew, krzewów czy roślinności.
Za powyższe przewinienia grzybiarz może otrzymać mandat karny o wysokości od 20 do 500 złotych.
