https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon grzybowy w pełni. Jak długo jeszcze będą grzyby w naszych lasach? [mapa grzybów]

Justyna Trawczyńska
Do kiedy grzyby będą w naszych lasach?
Do kiedy grzyby będą w naszych lasach? Tomasz Bolt
W tym roku mamy prawdziwy wysyp grzybów. Niemal w całym kraju słyszymy, że grzybów nie brakuje. W lasach w kujawsko-pomorskim także możemy znaleźć sporo grzybów. A jak dugo będą one w naszych lasach? Do kiedy będą grzyby? Zobaczcie.

Prognozy pogody są optymistyczne dla grzybiarzy. Ciepłe nocy sprzyjają grzybobraniom. Choć wyjątkowo upalne lato nie zapowiadało takiego wysypu w lasach mamy bardzo dużo grzybów. Niestety nie występują we wszystkich lasach w kraju

Prof. Kałucka zauważa, że tegoroczny sezon jest lepszy od ubiegłorocznego i porównywalny z rokiem 2017. Zwykle wysyp grzybów trwa do połowy października, ale jeśli ciepło i wilgoć się utrzymają, to może się utrzymać dłużej. Poza tym po ochłodzeniu pojawiają się grzyby, które nie lubią ciepła - boczniaki czy opieńki.

Jeśli taka pogoda utrzyma się nadal w lasach będą grzyby. Ciepłe noce powyżej 5 stopni mają utrzymać się do 25 października. Pierwsze przymrozki synoptycy przewidują na koniec października.

Gdzie są grzyby?

Istnieje wiele miejsc w Polsce, które szczególnie dobrze nadają się na zbieranie grzybów.

Najbardziej grzybnymi lasami są Bory Tucholskie, Puszcza Notecka, tereny nadmorskie – okolice Szczecina, Koszalina, Zatoki Gdańskiej, tereny Warmii i Mazur – okolice Olsztyna, a także okolice Włocławka, Płocka, Radomia, Inowłodza, Spały, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy, a na południu – najdalsze krańce Podkarpacia.

Jeśli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie to najlepszymi miejscami na grzybobranie są Bory Tucholskie, lasy między Toruniem a Bydgoszczą, okolice Koronowa, okolice Nakła, Włocławek i pobliskie lasy, Bobrowniki.

Sytuacja grzybiarzy w Polsce jest naprawdę dobra. Zbieranie grzybów w Polsce jest:

  • w pełni dozwolone i legalne,
  • bezpłatne.
Humory grzybiarzy coraz lepsze. Zobaczcie zdjęcia grzybów, na które trafili ostatnio w kujawsko-pomorskich lasach. Niech nasza galeria rośnie niczym grzyby po deszczu - podzielcie się swoimi zbiorami (ewelina.sikorska@pomorska.pl)Srebrna łyżeczka i gorzki smak nas nie uratują. Grzyby trujące - sprawdźCzas na grzybobranie! Ciekawe fakty ze świata grzybów:Źródło: Agencja TVNDostawca: x-news

Grzyby 2019 w Kujawsko-Pomorskiem. Zobacz, jakie okazy są w ...

Nieprzestrzeganie kilku zasad podczas grzybobrania może sprawić, że do domu wrócimy nie tylko z koszem pełnym grzybów, ale także z mandatem. W jakich sytuacjach grzybiarze mogą dostać mandat, czego nie można robić?

  • Jednym z powodów otrzymania mandatu przy okazji grzybobrania jest nieuprawniony wjazd do lasu oraz parkowanie w niedozwolonych miejscach. Grzybiarze często zapominają o tym,że do lasu nie wolno wjeżdżać autem, można się nim poruszać tylko po drogach publicznych. Dróżkami leśnymi można się poruszać autem tylko wtedy, gdy są odpowiednio oznaczone.
  • Mandat dla grzybiarza pojawi się także wtedy, gdy ten będzie zbierał grzyby w nieodpowiednim miejscu - np. na terenie, który należy do prywatnej osoby czy instytucji, bądź w rezerwatach przyrody.
  • Istotne jest także to, jak grzyby są zbierane. Mandat można dostać np. za wyrywanie grzyba i niszczenie tym samym runa leśnego.
  • Niedopuszczalne jest także płoszenie dzikich zwierząt, niszczenie drzew, krzewów czy roślinności.

Za powyższe przewinienia grzybiarz może otrzymać mandat karny o wysokości od 20 do 500 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tak właśnie mandat za Wyrwanie grzyba a większość grzybów na zdjęciach jest niestety potraktowana w ten sposób trochę mandatów by się przydało. Nic nie potrafimy uszanować . Przykre

?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska