Skarga do wojewody na burmistrza

Mariusz StrzeleckiZaktualizowano 
fot. Internet
Mieszkańcy Ciechocinka powiadomili wojewodę o tym, że Leszek Dzierżewicz prowadzi działalność gospodarczą, bo magistrat jest wydawcą "Zdroju Ciechocińskiego".

Niedawno do wojewody wpłynęło zawiadomienie, że urząd wydał też album ze zdjęciami.

Najpierw Andrzej Skotarek, lokalny przedsiębiorca, powiadomił wojewodę o tym że magistrat wydaje "Zdrój Ciechociński", a burmistrz Leszek Dzierżewicz, prowadzi z tego tytułu działalność gospodarczą, choć jako samorządowiec nie może tego robić. Miesięcznik do grudnia ubiegłego roku rozprowadzany był odpłatnie, za 2 złote.

Można go było kupić m.in. w ciechocińskich sklepach. Od sprzedanych egzemplarzy nie odprowadzano podatku VAT (odprowadzano go dopiero za 2008 rok, pod koniec tego roku). Do kasy magistratu trafiały też wpływy z reklam, które - jak zapewniała na jednej z sesji Małgorzata Szwajkowska, skarbnik miasta - jedynie pomniejszały koszty wydawania gazety.
W lutym do wojewody wpłynęło kolejne zawiadomienie, tym razem wysłane przez Mirosława Satorę, prezesa fundacji "Pro Omnibus" w Ciechocinku. Powiadomienie dotyczy również działalności wydawniczej magistratu i w związku z tym prowadzenia przez burmistrza Ciechocinka działalności gospodarczej. Chodzi o wydany przez Urząd Miasta w Ciechocinku w ub.r. album fotograficzny "Ciechocinek. Cztery Pory Roku". Album można kupić m.in. w księgarni. Zamieszczono też w nim kilkanaście reklam, głównie ciechocińskich sanatoriów.
Odpowiedź wojewody Rafała Bruskiego na drugie zawiadomienie jest kalką pisma w sprawie "Zdroju Ciechocińskiego". Wojewoda przedstawia w nim wykładnię prawa. Stwierdza, że burmistrz nie może prowadzić działalności gospodarczej, a gdyby to zostało udowodnione - traci mandat. Jednocześnie wskazuje, że podjęcie decyzji należy do rady miejskiej, która uchwałą stwierdza wygaśnięcie mandatu burmistrza najpóźniej po upływie miesiąca od dnia wystąpienia przesłanek. Wojewoda prosi przewodniczącego rady (do którego pismo wpłynęło) o zajęcie się sprawą na najbliższej sesji.
- Oczywiście sprawa skargi mieszkańców Ciechocinka znajdzie się w porządku obrad najbliższej sesji i będzie rozpatrywana - zapewnia Jerzy Sobierajski, przewodniczący Rady Miejskiej w Ciechocinku. Od pewnego czasu terminy sesji często się zmieniają.

Najpierw mówiło się o połowie lutego, niedawno o 2 marca. Teraz termin sesji został wyznaczony na 9 marca. Oficjalny powód: na 2 marca nie uda się zakończyć remontu sali obrad w magistracie. - Dziewiąty marca będzie prawdopodobnie ostatecznym terminem - zapewnia przewodniczący rady.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 11.03.2009 o 23:51, ~nowy~ napisał: wyjątkowo obiektywny Pan prawnik z rzekomego inowroclawia ???? był tak bezstronny że zapomnial wygłosić wykładnie prawną a zamiast tego wyglosił obronę burmistrza a na koniec zapomniał chyba że sa inni na sali i tak czule się żegnal z burmistrzem wycałowując go na dowidzenia prawie włozył mu jezyk w usta. pewnie z tej miłości nie ma to jak bezstronność

2009-04-01T21:19:47 02:00, konio:

wyjątkowo obiektywny Pan prawnik z rzekomego inowroclawia ???? był tak bezstronny że zapomnial wygłosić wykładnie prawną a zamiast tego wyglosił obronę burmistrza a na koniec zapomniał chyba że sa inni na sali i tak czule się żegnal z burmistrzem wycałowując go na dowidzenia prawie włozył mu jezyk w usta. pewnie z tej miłości nie ma to jak bezstronność

Tak sie dostaje prace ? burmistrz traktuje swoj stolek jak prywatne bizacjum ...czas zrobić referendum ...ciechocinek nie rozwija się .. wystarczy usiąść na ławce koło Grzyba Lechu to dowiesz się co potrzeba na atrakcyjność tego naszego Miasta... obietnice były przed wyborami kłamca ... gdzie dworzec autobusowy kuracjuszy przyjeżdżają potrzebują komfortu ..wydaja pieniadze chcą basenu ..rozrywki ..Nie ciagle to samo ...zmień . Repertuar ..czas najwyższy .dlaczego fontanna Grzybek jest czynna do 22.00 latem ..wiele kuracjuszy nie idzie spac z kurami ... Co rozwallajacymi budynkami .. gdzie inspektor budowlany ...jak z dotacjami z Unii macie fachowca ..oczywiście nie ..skandal.. I wstyd .. spójrz na Aleksandrow ile otrzymał .dotacji .. za długo jesteś czas odejść jest 21 wiek potrzebujemy młodego preznego burmistrza a nie człowieka . Ktory dba .o kieszenie kolesi i swój ...referendum Pani sekretarka A.B

prezencik. Mieszkanie na .Bema 23 A pracuje krotko bez stalego zameldowania ..tak dziala Lechu prezencik dla Agi ..szok ....gdzie ludzie latami z Ciechocinka czekaja na mieszkania skandal ..przeslemy dalej ta sprawe...

G
Gość
2009-02-26T02:40:04 01:00, Michał Gralak:

Ok. Można wysiąść na stacji Toruń Miasto, tylko płacąc bez zniżek 6,50zł za bilet, trzeba w przesiąść się w Aleksandrowie do pociągu do Torunia, w Toruniu z Dworca Głównego, trzeba przesiąść się do pociągu na Toruń Miasto, jaki jest więc sens dla ludzi studiujących na WSB lub TSW jechać pociągiem (zwłaszcza gdy studenci mają bilety miesięczne), skoro z dworca autobusowego mają 3 minuty piechotą? (mowa tu o przytoczonym powyżej połączeniu koleją o godz 6:40).

Co do połączenia, łatwego i wygodnego, spytajmy się burmistrza gdzie się podział szynobus, który z taką pompą pojawił się kilka lat temu na peronie w Ciechocinku. Zdjęcia, wiwaty, święcony przez purpurata i po cichu zniknął bodajże dwa tygodnie później...

Ale wracając do meritum sprawy, czekam na decyzję Rady Miasta. Można być zwolennikiem lub przeciwnikiem burmistrza, polityczna rzecz, ale sam osobiście jestem ciekaw czy faktycznie burmistrz złamał prawo ws. Zdroju. Zarzuty niektórych forumowiczów jakoby wydając Zdrój pieniądze ze sprzedaży trafiały do jego kieszeni moim zdaniem są wyssane z palca. Zdrój był wydawany przez miasto, pieniądze ze sprzedaży pewnie pokrywały część kosztów które miasto łożyło wydawanie Zdroju. Idea może i szczytna, ale prawo zostało chyba w tym przypadku złamane. Przepisy jasno określają jaki charakter działalności gospodarczej może prowadzić gmina, i tak czytamy że "w ustawie o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. nr 9, poz. 43 ze zm.) zawarto krótką definicję gospodarki komunalnej. Są to zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i ciągłe zaspokajanie potrzeb ludności, takich jak np. zaopatrzenie mieszkańców w wodę, doprowadzenie kanalizacji, zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną, lokalny transport zbiorowy, usuwanie odpadów oraz utrzymanie porządku i czystości i zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa."

Wydawanie gazety nie mieści się w tej definicji. Problem by nie istniał, gdyby za gazetę nie były pobierane pieniądze, a były. W Zdroju umieszczano reklamy, odpłatnie. Co jest ciekawe, od sprzedaży nie był odprowadzany podatek do skarbówki, a to już ewidentne złamanie prawa skarbowego.

Ciechocinek ma specjalną instytucję o dźwięcznej nazwie Biuro Promocji.

Do zadań biura należy:

1. Promocja Ciechocinka w kraju i za granicą

2. Prowadzenie centrum informacji turystycznej

3. Inicjowanie i organizowanie działalności wydawniczej (informatory, foldery, plan miasta itp.)

4. Współpraca z mediami w zakresie promocji miasta i przedsięwzięć władz samorządowych Ciechocinka

5. Współpraca z miastami partnerskimi

6. Organizacja udziału Ciechocinka w targach turystycznych krajowych i zagranicznych

7. Współpraca z podmiotami działającymi w Ciechocinku w zakresie promocji ich dokonań i przedsięwzięć.

Czy ktoś potrafi wskazać, który z tych punktów jest realizowany przez Biuro?

Prawda wygląda tak, że poszczególne sanatoria wolą promować siebie, swoją bazę zabiegową etc. niż miasto jako całość, ale czemu tu się dziwić, skoro poza obrębem danego sanatorium oprócz tężni (notabene remontowanych) tak naprawdę Ciechocinek nie ma nic do zaoferowania. Basen przepadł, zabytki albo płoną, albo są skazane na zapomnienie, jedyne pseudo atrakcje dla kuracjuszy to kilka głębszych i zabawa przy muzyce disco-polo, przejedzone festiwale.

Dziwić się młodym że uciekają, zresztą o czym my mówimy gdy 100 tysięcy złotych idzie na remont sali obrad Rady Miasta.

Co sali obrad miasta jest ze zlota ..smieszne a co ze sekretarka burmistrza ktora pracuje krotko bez zameldowania stalego w Ciechocinku i otrzymala

Specjalny prezentem mieszkaniowym na Bema 23 / A ..dlaczego ..są inne prawa na kolesi z pracy Lechu.. sprawę . Przekazuje dalej .do wojewody ...pani juz ma .klucze ... a ludzie z Ciechocinka czekaja latami ...

G
Gość
2009-03-12T23:44:45 01:00, ~mieszkaniec~:

Leszek uważaj bo mogą wyjśc twoje dodatkowe dochody od firm wykonujacych robty budowlane na rzecz Ciechocinka , ten ostatni przetarg i jego uniewaznienie to ciekawa decyzja .

a jak ciebie nie bedzie to kto bedfzie wydawał ta wspaniała gazete, ktora przeciez w związku z tym że nie przynosi dochodu nie jest działalnościa gospodarczą........

Burmistrzu czas składać obietnice które obiecał przed wyborami . Co TBS prezesem usiadł na tyłku .Bema 23A

zachwaszczona brudno w piwnicach i suszarniach .nie ma zebran ..domagamy sie elewacji bloku i pomalowania klatek schodowych . To wacpana praca a nie gburostwo na zadawane pytania ...moze najwyższy czas zmienić prezesa i sekretarkę które nie .ma .kwalifikacji na to

stanowisko ..czas klike rozwalic

G
Gość
2009-03-12T23:44:45 01:00, ~mieszkaniec~:

Leszek uważaj bo mogą wyjśc twoje dodatkowe dochody od firm wykonujacych robty budowlane na rzecz Ciechocinka , ten ostatni przetarg i jego uniewaznienie to ciekawa decyzja .

a jak ciebie nie bedzie to kto bedfzie wydawał ta wspaniała gazete, ktora przeciez w związku z tym że nie przynosi dochodu nie jest działalnościa gospodarczą........

Tak to prawda ten pajac do ile może urzad .nic .Nie robi .. stoimy w miejscu trzeba robić wszystko żeby przyciągać ludzi do Ciechocinka ...a wacpan śpi .brudno . Kosze na śmieci stare zardzewiale . Nie ma basenu ..wstyd władzę .czas nie . Kraść a .Dec więcej mieszkańcom potrzebne forum na zmianę burmistrza .. stare domy które niszczą widoki ciechocinskie .palmiarnia budynek ..I wiele innych ..ruszyć tylko za biur i w miasto .. czekamy na spełnienie obietnic jak dworzec autobusowy plac 2 wodny . Kiedy

S
Swoj
W dniu 12.03.2009 o 11:35, koleś napisał: I jest kolegą młodego Monety

2009-03-12T19:47:54 01:00, obecny:

I jest kolegą młodego Monety

Panie .burmistrzu na jakiej zasadzie .sekretarka bez zameldowania stalego dostala mieszkanie na Bema 23A prosze wytłumaczyć ta śmierdzące sytuację czekamy i wiele przekrętów w urzędzie pod .dowództwem skarbnik .I wacpana

G
Gość

Pomyślane SocjalDemokratycznie

k
konio
W dniu 11.03.2009 o 23:51, ~nowy~ napisał:

wyjątkowo obiektywny Pan prawnik z rzekomego inowroclawia ???? był tak bezstronny że zapomnial wygłosić wykładnie prawną a zamiast tego wyglosił obronę burmistrza a na koniec zapomniał chyba że sa inni na sali i tak czule się żegnal z burmistrzem wycałowując go na dowidzenia prawie włozył mu jezyk w usta. pewnie z tej miłości nie ma to jak bezstronnośćZa tę właśnie bezstronność ów pan prawnik dostał od dzisiaj etacik w urzędzie
K
Kazik

A czy ktoś wie jak rozwija sie sledztwo?

D
Dociekliwa

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na oświadczenie majątkowe pani Aldony.

D
Dociekliwa

ciekawa też na sesji była postawa i zachowanie pana Kanasia. To samo dotyczy pani Aldony. Na początku miała wiele pytań co do działalności burmistrza między sesjami, a potem raptownie straciła głos, gdy trzeba było odwoływac burmistrza. Tłumaczyła się, że ma problemy z gardłem i cos sobie potem psiknęła......:)

D
Dociekliwa
W dniu 12.03.2009 o 11:35, koleś napisał:

I jest kolegą młodego Monety


zaczyna się robić bardzo ciekawie, sprawa jest smierdząca....
~mieszkaniec~

Leszek uważaj bo mogą wyjśc twoje dodatkowe dochody od firm wykonujacych robty budowlane na rzecz Ciechocinka , ten ostatni przetarg i jego uniewaznienie to ciekawa decyzja .
a jak ciebie nie bedzie to kto bedfzie wydawał ta wspaniała gazete, ktora przeciez w związku z tym że nie przynosi dochodu nie jest działalnościa gospodarczą........

o
obecny
W dniu 12.03.2009 o 11:35, koleś napisał:

I jest kolegą młodego MonetyOj oj a przecież senior kilkakrotnie deklarował na sesji, że się nie znają. Już przez same te deklaracje sprawa śmierdziała z daleka.
k
koleś
W dniu 12.03.2009 o 11:15, dociekliwa napisał:

Z moich informacji wynika, że rzekomy pan radca prawny z Inowrocławia jest mieszkańcem gminy Aleksandrów Kujawski i mieszka w Odolionie.I jest kolegą młodego Monety
d
dociekliwa

Zapomniałam dodać, że już kompletnym nieporozumieniem, które trudno jest mi wytłumaczyć, jest postawa pana Bartoszka, który zamiast zdecydowanie zagłosować przeciw, w ostatecznym głosowaniu wsadził głowę w piasek, wstrzymując sie od głosu. Zaś co do pana Czajki, wyraźnie widać, że nie ma własnego zdania, głosuje tak jak Platforma, co pozwala domniemywać, że w najbliższych wyborach samorządowych wystartuje z listy tej Partii. Podczas sesji na uwage zasługuje postawa radnej Drobniewskiej. Pani Klara broniła swojego ukochanego burmistrza niczym lwica. Proszę jednak pamiętać, że to właśnie burmistrz wykwaterował jej lokatorów z jej budynku, bedącycm jej własnością w spadku po rodzicach, na co niektórzy właściciele czekają całymi latami. Nie na darmo więc podczas ostatnich wyborów samorzadowych na drewnianym balkonie od strony ulicy Zdrojowej pojawił się szeroki transparent z poparciem dla obecnego burmistrza.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3