Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skierowania do lekarzy. W tych sytuacjach lekarz nadal może wystawić druk papierowy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
E-skierowanie nie jest bowiem wystawiane na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację oraz do szpitala psychiatrycznego.
E-skierowanie nie jest bowiem wystawiane na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację oraz do szpitala psychiatrycznego. 123RF
Od 8 stycznia br. obowiązują e-skierowania. Są jednak sytuacje, gdy od lekarza jeszcze dostaniemy skierowanie papierowe.

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19

E-skierowanie od 8 stycznia 2021

E-skierowanie to cyfrowa usługa, która umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie - od momentu wystawienia do realizacji. Wystawia się je analogicznie jak e-receptę: lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo. Pacjent otrzymuje albo SMS z 4-cyfrowym kodem albo e-mail lub - na życzenie - wydruk informacyjny cyfrowego dokumentu.

Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia, przekonuje, że e-skierowania przynoszą realne korzyści w warunkach pandemii. Pozwalają m.in. na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady czy e-wizyty na kolejną specjalistyczną już wizytę lub badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację, co istotnie ogranicza transmisję wirusa. Możliwość wystawienia e-skierowania bez osobistej wizyty u lekarza zwiększa też dostępność do świadczeń dla osób m.in. z terenów wiejskich.

- Ponadto system e-zdrowie automatycznie zarządza procesem rejestrowania wizyt, co eliminuje możliwość zapisywania się do kilku placówek lub lekarzy równocześnie. W efekcie czas oczekiwania na konsultację lub badanie będzie krótszy - przekonuje Agnieszka Kister.

Pacjenci mają jednak obawy, czy e-skierowania zdadzą egzamin. - Z żoną chcemy się zapisać prywatnie na prześwietlenie płuc. Musimy mieć skierowanie. Mnie po wielu próbach dodzwonienia się do przychodni udało się zapisać. Żona już wykonała z 80 prób połączeń i nic. Walczy dalej. Jak tak dalej pójdzie, to w przychodniach zamiast pielęgniarek trzeba będzie zatrudnić panie do odbierania telefonów. Już teraz nie sposób dostać się do lekarza - kilka dni temu mówił w "Gazeta Słucham" pan Józef z Inowrocławia.

Skierowania do lekarzy. Druk papierowy tylko w określonych sytuacjach

E-skierowania weszły w życie w lutym 2019 roku. Wtedy jednak pacjent miał wybór. Mógł poprosić lekarza o tradycyjny, papierowy druczek albo o jego wersję elektroniczną. Od 8 stycznia 2021 roku wyboru już nie ma. Obowiązują tylko e-skierowania.

Są jednak sytuacje, gdy od lekarza jeszcze dostaniemy skierowanie papierowe. E-skierowanie nie jest bowiem wystawiane na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację oraz do szpitala psychiatrycznego.

Ponadto skierowanie może być wystawione w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer):

  • nie ma dostępu do systemu e-zdrowie (P1) np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.gov.pl w placówce lub braku dostępu do internetu np. podczas wizyty domowej,
  • wystawia skierowanie osobie o nieustalonej tożsamości,
  • jest z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.
  • - E-skierowanie nie jest też wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego np. kiedy szpital, w którym przebywa pacjent, kieruje go na badanie specjalistyczne na terenie placówki - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Nie przegap

E-skierowania głównie do 60-latków

Z miesiąca na miesiąc e-skierowania cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. W drugiej połowie 2020 roku wystawiono ich prawie 28 razy więcej niż w pierwszej połowie roku.

Do 31 grudnia prawie 43 tys. lekarzy wystawiło ponad 5 mln e-skierowań. Najczęściej było wystawiane do poradni okulistycznej (ponad 463 tys.), chirurgii urazowo-ortopedycznej (ponad 456 tys.) i chirurgii ogólnej (ponad 403 tys.). Najliczniejszą grupą, która skorzystała w 2020 roku z tego rozwiązania, były osoby 61+. Do nich trafiło prawie co czwarte e-skierowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska