Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skup makulatury stał się nieopłacalny. Przyczyniły się do tego Chiny oraz zaostrzenie naszego prawa

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Zapotrzebowanie na kartony na rynku rośnie, ale nie przekłada się to na wzrost cen w punktach skupu surowców wtórnych oraz na opłacalność takiej działalności. Właściciele tych firm podkreślają, że potraktowano ich tak jak właścicieli składowisk
Zapotrzebowanie na kartony na rynku rośnie, ale nie przekłada się to na wzrost cen w punktach skupu surowców wtórnych oraz na opłacalność takiej działalności. Właściciele tych firm podkreślają, że potraktowano ich tak jak właścicieli składowisk Arkadiusz Wojtasiewicz
Ze względów ekonomicznych raczej nie opłaca się już prowadzić zbiórek makulatury, nawet na najbardziej szczytny cel. Mało opłacalna jest także sprzedaż papierowych surowców wtórnych, jeśli do skupu jest daleko. A punktów skupu ubyło.

- Zawiesiłem skup makulatury, bo nie jest to opłacalne - mówi Andrzej Bogusławski prowadzący punkt skupu złomu, makulatury i metali kolorowych w Bydgoszczy. - Stawki są bardzo niskie: za kilogram makulatury gazetowej około 30 gr, kartonowej 15-20 groszy.

Ministerstwo klimatu i środowiska zapowiada zaostrzenie kar za nielegalny import odpadów

Najmniejszych punktów ubyło. Niskie ceny, wysoki koszt

W innym bydgoskim skupie oferują co prawda więcej, np. za kilogram makulatury kartonowej 25 gr, ale zdają sobie sprawę, że zwykłemu Kowalskiemu nie będzie się opłacało przewieźć takiego surowca w odległy kraniec miasta: - A tych najmniejszych punktów skupu ubyło. Nowe przepisy z 2019 roku, które do jednego worka wrzuciły składowiska odpadów i punkty skupu, spowodowały, że doszły dodatkowe koszty - kaucje, operaty przeciwpożarowe... Dlatego ci najmniejsi wypadli z rynku.

- Za taki operat zapłaciłem 4,5 tys. złotych - dodaje Bogusławski. - Nie każdego na to stać. Tym bardziej, że są jeszcze inne koszty związane np. z monitorowaniem punktu skupu, zakupem i zainstalowaniem kamer.

To nie punkty skupu makulatury płoną

- W naszym mieście z rynku wypadło kilka mniejszych punktów - twierdzi Łukasz Opasik, właściciel skupu surowców wtórnych we Włocławku. - Z powodu niskich cen, a zatem także kiepskiej opłacalności i zmiany przepisów. Potraktowano nas tak jak właścicieli składowisk, a przecież to nie punkty skupu surowców wtórnych płoną.

To też może Cię zainteresować

I dodaje, że wśród osób prywatnych, które przynoszą makulaturę, sporą cześć stanowią osoby niezamożne, dorabiające sobie np. do skromnej emerytury.

- Co prawda zapotrzebowanie na kartony rośnie, ale nie przekłada się to na wzrost cen w punktach skupu, bo papiernie cen nie podnoszą - uważa Jarosław Raniszewski prowadzący toruński punkt skupu surowców wtórnych. W jego firmie za kilogram makulatury kartonowej płacą 15-20 gr.

Mniej akcji ze zbiórką makulatury

Niskie stawki za makulaturę oraz zmiany w prawie doprowadziły także do zawieszenia niektórych akcji, np. w bydgoskiej Parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Od listopada 2011 roku do grudnia 2019 roku wierni zebrali ponad 421 ton makulatury a pieniądze przekazali na misję. - Zebraliśmy w ten sposób 97 tysięcy złotych - wspomina ks. dr Rafał Grabowski, proboszcz Parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej. - Ta akcja bardzo zintegrowała nasze środowisko, dołączyli nawet uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego, którego jestem absolwentem. W 2012 roku padł rekord - podczas jednego weekendu zebraliśmy ponad 11 ton makulatury!

Proboszcz dodaje, że wcześniej dostawali 20 groszy za kilogram makulatury, ale potem stawki zjechały do 1 grosza: - Chiny przestały kupować makulaturę, więc ceny spadły. Potem doszły jeszcze nowe wymogi i musieliśmy zawiesić naszą akcję. Do dziś, szczególnie starsi parafianie pytają, kiedy wznowimy zbiórkę, bo oni wciąż składują makulaturę, przechowują ją np. na balkonach. Chętnie wrócimy do tej akcji, no ale nie możemy do niej dokładać.

Poprawić prawo i docenić szary papier

Zapytaliśmy członków sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, co można zrobić, by pomóc nie tylko właścicielom punktów skupu surowców i ich klientom, ale i środowisku.

To też może Cię zainteresować

Posłanka Magdalena Łośko przyznała, że problem ze skupem makulatury jest bardzo duży i będzie interweniować w tej sprawie, bo nie tylko zamknięcie chińskiego rynku na surowce wtórne z Europy zaszkodziło branży, ale i wyśrubowane przepisy. Podobnie uważa poseł Marek Sawicki.

Zdaniem posłanki dobrym rozwiązaniem byłby zerowy VAT na wyroby z recyklingu, ale potrzebna jest też zmiana świadomości konsumentów. By nie zawsze wybierali idealnie biały papier, bo ten szarawy, z odzysku, też jest dobry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska