Czego prezydent oczekuje po nowej naczelniczce? Robert Malinowski wyliczał zadania:
- dopilnowanie prawidłowego przebiegu reformy edukacji, a to przede wszystkim sprawy kadrowe: przesunięcia, uzupełnienia etatów oraz konieczne remonty dostosowujące placówki do zmian,
- ściślejsza kontrola umów o samorządowe dotacje z niepublicznymi placówkami edukacyjnymi
- i oczywiście nadzór nad placówkami oświatowymi istniejącymi w mieście. Jest ich aż 45 samorządowych oraz 47 niepublicznych.
- Wyzwania są trudne, szczególnie te związane z reformą - mówiła Sławomira Gajewska. - Wiem, że nauczyciele obawiają się o swoją pracę. Dotychczas niektórzy uzupełniali etaty nawet w kilku szkołach, ale dzięki temu mieli pełne zatrudnienie. Myślę, że i w tym roku uda się w większości te etaty zapewnić.
Przyznała, że nie ma jeszcze pełnej orientacji na temat sytuacji kadrowej w szkołach. Zapozna się z nią, gdy już oficjalnie usiądzie w fotelu naczelnika. Zastąpi na nim Andrzejka Cherka, który niedawno odszedł na emeryturę.
Kierunek: szkolenie zawodowe
Nowa szefowa wydziału edukacji nie zmieni kierunku, który już kilka lat temu został wyznaczony w mieście: stawiamy na szkoły zawodowe i techniczne.
- Chciałabym, aby szkoły zawodowe, które od 1 września będą szkołami branżowymi, rozwijały się, aby powstawały nowe kierunki, które będą odpowiadały potrzebom rynku pracy - mówiła Gajewska. - Szkoły ponadgimnazjalne są przygotowane, aby wyjść z szerszą ofertą edukacyjną.
- Nie będziemy zwiększać liczby oddziałów kształcenia ogólnego. To co mamy, jest wystarczające. Szkoła zawodowa też może umożliwiać studia - podkreślił Robert Malinowski.
Obowiązki naczelnika wydziału Sławomira Gajewska obejmie 9 sierpnia. Tego też dnia prezydent Malinowski pełnienie obowiązków dyrektora Gimnazjum nr 8 zamierza powierzyć jednej z osób z grona pedagogicznego tej placówki.
Lubi podróże
Sławomira Gajewska ukończyła studia na kierunku nauczanie początkowe na UMK oraz podyplomowe z filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Dodatkowo kursy z oligofrenopedagogiki i zarządzania oświatą.
Od 2011 r. pełniła funkcję dyrektora Gimnazjum nr 8. Wcześniej uczyła w Gimnazjum nr 6, szkole przy zakładzie karnym, „podstawówkach” nr 21 i 6 była wicedyrektorem w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5. Pracowała też jako wizytator kuratorium oświaty w Bydgoszczy.
Sławomira Gajewska ma 51 lat. Interesuje się m.in. historią. Uwielbia podróżować. - Wychodzę z założenia: „cudze chwalicie, swego nie znacie” i podróżuję głównie po Polsce. Zauroczył mnie Zamość, bardzo podobały mi się Sandomierz, a także Lwów - mówi nowa naczelniczka wydziału edukacji