- Polskie jabłka są towarem cenionym na całym świecie. W 2024 roku jabłka z województwa kujawsko-pomorskiego były przedmiotem eksportu do 14 krajów. Największa ilość asortymentu została przeznaczona na sprzedaż do: Indii, Królestwa Arabii Saudyjskiej, Norwegii, Kolumbii, Panamy, Kataru, Libii, Wietnamu, Kuwejtu i Izraela – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.
Najczęściej eksportowane są odmiany Gala, Jonagold oraz Red Delicious.
Lobo, Gala, Szampion i Chopin
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 70 odmian jabłoni. Najpopularniejsze to: Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lobo i Cortland.
Cenimy odmiany nowe i stare, np. Golden Delicious, wyselekcjonowaną w 1890 r. w USA, obecnie jedną z bardziej rozpowszechnionych odmian jabłoni na świecie. Polacy chętnie kupują Lobo, odmianę z 1906 roku z Kanady, obficie plonującą i odporną na mróz. Młodsza, ale bardzo popularna jest odmiana Szampion z 1970 roku z Czech oraz Gala Royal z 1971 z Nowej Zelandii, której owoce, pozostawione dłużej na drzewie, bardzo intensywnie się wybarwiają. Udział w selekcjonowaniu nowych odmian jabłoni mają też naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zawdzięczamy im Ligole, Sawy, Witosy i Alki, a od 2018 roku również odmianę Chopin, soczystą i kwaskowatą.
Polskie jabłko w Europie
Polska jest największym producentem jabłek w UE. Polskie jabłko zostało oficjalnym owocem naszej prezydencji z Radzie Europy. Uczestnicy wydarzeń organizowanych w ramach prezydencji są częstowani polskimi jabłkami, które zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. To unijny znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości o nazwie nawiązującej do miejsca, w którym są wytwarzane i podkreślającej ich związek z tym miejscem.
Uprawa jabłek w Polsce sięga późnego średniowiecza dzięki mnichom cystersom i benedyktynom. Dynamiczny rozwój nastąpił w latach 1918-1960.
- Kluczową postacią powojennej rewolucji w polskim sadownictwie był profesor Szczepan Pieniążek, znany naukowiec i sadownik – przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Zdobył doświadczenie w Polsce i Stanach Zjednoczonych, gdzie po wojnie ukończył doktorat. Do jego osiągnięć należało umożliwienie drzewom owocowania co roku oraz wprowadzenie karłowych drzew i amerykańskich odmian jabłoni. Dzięki jego pionierskiej pracy możemy teraz przechowywać jabłka przez cały rok bez utraty ich jakości. Profesor Pieniążek, reformator polskiego sadownictwa, był autorem około 100 prac naukowych.
