Przed trzema laty Muzeum Solca wyszło z ciekawą inicjatywą organizowania wystaw prezentujących historię soleckiego przemysłu. W roku 2010 przypomniano fabrykę obuwia Kobra, rok później - Kujawskich Zakładów Naprawy Samochodów i ZREMB, teraz - Spółdzielni Mieszkaniowej "Transportowiec".
Fabryki butów dawno już nie ma, nazwy Kobra także, w tym miejscu jest dziś firma Roszak. Tam, gdzie były KZNS-y działa dziś Solbud, nazwa Zremb kojarzona jest dziś bardziej z Solbetem... Tylko SM Transportowiec nie zmieniła nazwy i działa, choć już nie tak, jak kiedyś... Bo ostatni blok na osiedlu Toruńskim oddano do użytku w roku... 1992, a przy ul. Hanki Sawickiej - w... 2000. SM "Transportowiec" nic dziś już nie buduje.
Spółdzielnię mieszkaniową w październiku 1962 roku powołali do życia związkowcy z Zakładów Naprawy Samochodów (KZNS). Prezesował jej do roku 1991 Alfons Domanowski. Pierwszy blok stanął w roku 1964 przy ul. 23 Stycznia. Łącznie SM postawiła 40 bloków.
Co piąty mieszkaniec Solca jest lokatorem SM Transportowiec. Spółdzielnia zbudowała też pawilony handlowe, przedszkole itp. Pod jej auspicjami działały też kluby - m.in. seniorów, esperanto, drużyny harcerskie. Kto z mieszkańców pamięta, że harcmistrz Janina Powzun została w roku 1974 nagrodzona "Orderem Uśmiechu"? Można go zobaczyć w gablocie w Muzeum Solca, a także wiele innych pamiątek związanych działalnością kulturalną SM Transportowiec.
I zobaczyć, jak wtedy budowano bloki i jak wyglądał Solec Kujawski. Sporo prezentowanych na wystawie fotografii wykonał prezes Domanowski.
Wystawa w Muzeum Solca czynna będzie do połowy grudnia. Wtedy to zastąpi ją kolejna - tym razem poświęcona 100-leciu tzw. "białego" kościoła.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »