Radni nie zajęli się tematem ze względu na szczupłość zawartych w dokumencie informacji.
Ostatnio część ciechocińskich radnych miała okazję zapoznać się z dokumentem opracowanym przez spółkę PUC w lipcu ubr. dla Ministerstwa Skarbu Państwa, w którym przedstawiony został zarys programu wydzielenia części majątku firmy.
Zarząd PUC rozważa przekształcenie spółki
przez wydzielenie zbędnej i nie przynoszącej PUC-owi dochodu części nieruchomości - na przykład tężni, "Grzybka", Zakładu Produkcji Zdrojowej, parków wraz z budynkami takimi jak "Bristol", "Pałacyk". Wydzielony majątek miałby zostać wniesiony do nowej spółki-córki, którą przedsiębiorstwo uzdrowiskowe chce tworzyć np. wspólnie z miastem i samorządem marszałkowskim.
Natomiast spółka podstawowa skoncentrowała by się na lecznictwie uzdrowiskowym, czyli tym co przynosi jej dochody.
-Gmina i marszałek mają większą szansę na pozyskanie pieniędzy z zewnątrz na remonty zabytków, na przykład tężni. Tymczasem spółka ma w tym wypadku mniejsze możliwości, pompuje w nie pieniądze i niewiele z tego ma - tłumaczy wiceprezes Edward Gaitkowski, członek zarządu PUC SA ds. ekonomiczno-finansowych.
Z dokumentu wynika, że podział majątku i pozbycie się jego niedochodowej części, ma poprawić kondycję finansową PUC-u, która obecnie, jak powszechnie wiadomo, nie jest najlepsza.
Wiceprezes Gaitkowski nie ukrywa, że wydzielenie niedochodowego majątku i poprawa przez to kondycji finansowej spółki podstawowej ma przygotować ją do ewentualnej prywatyzacji. Jednocześnie zapewnia, że to odległa perspektywa. - Na razie jesteśmy wyłączeni z procesu prywatyzacji - zapewnia Edward Gaitkowski.
Ciechocińscy radni podczas połączonego posiedzenia komisji podeszli do dokumentu z dużą dozą sceptycyzmu. Postanowili nie zajmować się nim ze względu na szczupłość materiału dostarczonego przez spółkę.
- Z tego pisma praktycznie nic konkretnego nie wynika. Postanowiliśmy nie dyskutować nad nim - tłumaczy Teresa Mikłaszewicz, członkini komisji oświaty, kultury, sportu, turystyki i promocji miasta. - Moim zdaniem najlepszą formą przekształcenia spółki jest nacjonalizacja i dobre zarządzanie - dodaje Paweł Kanaś z komisji finansowo - budżetowej, planowania i współpracy gospodarczej Rady Miejskiej w Ciechocinku. - Prywatyzacja sanatoriów i szpitali należących do Skarbu Państwa w obecnej kryzysowej sytuacji może spowodować wzrost bezrobocia.
