https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek rozważa podział majątku...

Mariusz Strzelecki
Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek przedstawiło ciechocińskim radnym program wydzielenia majątku i utworzenia spółki-córki z udziałem miasta i samorządu wojewódzkiego.

Radni nie zajęli się tematem ze względu na szczupłość zawartych w dokumencie informacji.

Ostatnio część ciechocińskich radnych miała okazję zapoznać się z dokumentem opracowanym przez spółkę PUC w lipcu ubr. dla Ministerstwa Skarbu Państwa, w którym przedstawiony został zarys programu wydzielenia części majątku firmy.
Zarząd PUC rozważa przekształcenie spółki
przez wydzielenie zbędnej i nie przynoszącej PUC-owi dochodu części nieruchomości - na przykład tężni, "Grzybka", Zakładu Produkcji Zdrojowej, parków wraz z budynkami takimi jak "Bristol", "Pałacyk". Wydzielony majątek miałby zostać wniesiony do nowej spółki-córki, którą przedsiębiorstwo uzdrowiskowe chce tworzyć np. wspólnie z miastem i samorządem marszałkowskim.

Natomiast spółka podstawowa skoncentrowała by się na lecznictwie uzdrowiskowym, czyli tym co przynosi jej dochody.
-Gmina i marszałek mają większą szansę na pozyskanie pieniędzy z zewnątrz na remonty zabytków, na przykład tężni. Tymczasem spółka ma w tym wypadku mniejsze możliwości, pompuje w nie pieniądze i niewiele z tego ma - tłumaczy wiceprezes Edward Gaitkowski, członek zarządu PUC SA ds. ekonomiczno-finansowych.

Z dokumentu wynika, że podział majątku i pozbycie się jego niedochodowej części, ma poprawić kondycję finansową PUC-u, która obecnie, jak powszechnie wiadomo, nie jest najlepsza.
Wiceprezes Gaitkowski nie ukrywa, że wydzielenie niedochodowego majątku i poprawa przez to kondycji finansowej spółki podstawowej ma przygotować ją do ewentualnej prywatyzacji. Jednocześnie zapewnia, że to odległa perspektywa. - Na razie jesteśmy wyłączeni z procesu prywatyzacji - zapewnia Edward Gaitkowski.
Ciechocińscy radni podczas połączonego posiedzenia komisji podeszli do dokumentu z dużą dozą sceptycyzmu. Postanowili nie zajmować się nim ze względu na szczupłość materiału dostarczonego przez spółkę.
- Z tego pisma praktycznie nic konkretnego nie wynika. Postanowiliśmy nie dyskutować nad nim - tłumaczy Teresa Mikłaszewicz, członkini komisji oświaty, kultury, sportu, turystyki i promocji miasta. - Moim zdaniem najlepszą formą przekształcenia spółki jest nacjonalizacja i dobre zarządzanie - dodaje Paweł Kanaś z komisji finansowo - budżetowej, planowania i współpracy gospodarczej Rady Miejskiej w Ciechocinku. - Prywatyzacja sanatoriów i szpitali należących do Skarbu Państwa w obecnej kryzysowej sytuacji może spowodować wzrost bezrobocia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jacol
Zgadzam się opiniami zawartymi w komentarzach.Z wymienionych obiektów korzystaja wszyscy i tak powinno być.To co zostało zbudowane w Ciechocinku jest własnoscią miasta i jego mieszkanców.To wasz wspólny dorobek wielu pokoleń ciechocinian i nie pozwólcie go zniszczyć przez dziką prywatyzację ,która po płaszczykiem działań dla dobra miasta zaspakaja jedynie prywatne interesy.
I tak już zbyt wiele obiektów w mieście doprowadzono do ruiny lub budynki podpalając.
Uzdrowisko powinno przejść pod zarząd miasta,którego władze powinny doprowadzić do rozwoju uzdrowiska a nie do powolnego upadku infrastruktury uzdrowiskowej.
Rada miasta wreszcie musi się przebudzić,przecież to Wasze miasto,to Wy w nim żyjecie ,co zostawicie następnym pokoleniom.
Zafundujecie im rozpadające domy,dziurawe chodniki zaniedbane tężnie.
O ile wiem są w radzie miasta ludzie ,którym sprawy miasta leżą na sercu.
Wiem,że najtrudniej o zgodę ale cel jest wspaniały. To rozwój Waszego pięknego miasta.Pomyślcie bo warto.
Pozdrawiam mieszkanców-ciechocinianin z oddali
~KARAKAL~
Puc za symboliczna zlotowke dawno powinien przekazac wymieniane obiekty miastu, dorzucajac zrujnowany basen termalno- solankowy i obiekt w centrum miasta zwany Europa.
Z tych obiektow korzystaja rowniez kuracjusze innych sanatoriow, pensjonatow, hoteli i korzystajacy z kwater prywatnych oraz turysci wpadajacy na chwile.
Najwyzszy czas na inne spojrzenie.
Sciagniecie kapitalu krajowego i zagranicznego do Ciechocinka, opracowujac odwazny program rozwoju, wspolna reklame, narzucenie inwestorom
realizacji przyjetych programowych celow.
Oderwania spoleczenstwa miasta od telewizorow, krzyzowek, pasjansow, zachecenie ich do pracy na rzecz miasta, ich wspolnego domu, oczywiscie stosujac rozne formy wyroznien i nagrod.
Na bazie programow pozaszkolnych powinno przygotowac niemal codzienne zycie kulturalne uzdrowiska. W nagrode mlodziez mozna wysylac na obozy, kolonie zarowno krajowe jak i zagraniczne.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska