Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spór o Kanał Trynka w Grudziądzu. Czy Wody Polskie będą nadal utrzymywały ciek czy miasto?

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Kanał  Trynka został zbudowany w XVI w. i dostarczał wodę na potrzeby Grudziądza oraz stanowił odbiornik ścieków
Kanał Trynka został zbudowany w XVI w. i dostarczał wodę na potrzeby Grudziądza oraz stanowił odbiornik ścieków Aleksandra Pasis
Dyrektor Wód Polskich z Gdańska, Andrzej Winiarski we wrześniu br. zajął jednoznaczne stanowisko, że Wody Polskie przestaną zajmować się pracami utrzymaniowymi Trynki w Grudziądzu i zapowiedział wypowiedzenie porozumienia z miastem - Grudziądz w tym zakresie. Okazuje się, że tak się jednak nie stało.

Sprawa wybuchła po tym jak latem był problem z uprzątnięciem Trynki na odcinku biegnącym wzdłuż grudziądzkiej Starówki od Curie - Skłodowskiej do basenu w Tarpnie. Śmieci zalegały, od temperatury unosił się fetor, kaczki nie miały jak pływać. Media wielokrotnie monitowały o uporządkowanie Kanału. Dopiero na początku września Wody Polskie zajęły się pracami. Po ich wykonaniu dyrektor gdańskiego oddziału Wód Polskich zwołał konferencję prasową w Grudziądzu podczas której jednoznacznie stwierdził że, Kanał Trynka to "urządzenie miejskie, dlatego nie my powinniśmy o nie dbać i nie będziemy".

Jak tłumaczył wówczas Winiarski, Wody Polskie dotąd zajmowały się pracami utrzymaniowymi Trynki "w geście odpowiedzialności społecznej". I zapowiedział, że tak stało się już ostatni raz. Według stanowiska dyrektora Wód Polskich Trynka jest sztucznym urządzeniem wodnym, a takie nie obejmuje celów statutowych Wód Polskich. "To urządzenie miejskie. Pozostaje całkowicie w gestii miasta" - mówił Andrzej Winiarski.

Wody Polskie także rozważały wypowiedzenie porozumienia zawartego przed kilku laty z miastem zgodnie z którym podział prac utrzymaniowych był rozłożony w dolnej części Kanału (przyp. red. ul. Jana Pawła II w stronę Wisły - odcinek biegnący przez Starówkę) na prezydenta miasta a górnej ( od ul Jana Pawła II przez Jezioro Tarpno po górne ujście Osy) na ZMiUW. Na skutek błędnej interpretacji prezydenta który stwierdził, że odstępuje od swoich obowiązków na dolnej części Kanału to pracownicy Wód Polskich czując zobowiązanie wobec mieszkańców zabezpieczenia przed wylaniem wód rozpoczęły prace na całej długości Trynki i przez te pięć lat realizowały prace utrzymaniowe na całym Kanale Trynka.

Wody Polskie: Porozumienie nie zostało wypowiedziane

Sprawdziliśmy co się dzieje w tej sprawie po dwóch miesiącach. I... Z informacji uzyskanych 17 listopada od Bogusława Pinkiewicza, rzecznika prasowego Wód Polskich w Gdańsku, wynika że porozumienie nie zostało wypowiedziane. - Traktujemy je jako obowiązujące - mówi Bogusław Pinkiewicz. - Nie mieliśmy żadnych negatywnych sygnałów ze strony miasta, nikt już nie mówi, że to wyłącznie nasza sprawa.

To co zrobią Wody Polskie w przyszłym roku, okaże się gdy Kanał będzie wymagał oczyszczenia.

Tymczasem... Przypomnijmy, że w sprawę włączył się też poseł KO Tomasz Szymański z Grudziądza. W odpowiedzi jaką uzyskał poseł Szymański od prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia czytamy: "(...) Zgodnie z postanowieniami porozumienia zostały spełnione przesłanki do odstąpienia od niego przez Wody Polskie z uwagi na naruszenie postanowień ww. porozumienia przez Prezydenta Grudziądza". Odpowiedź jest datowana na 18 października.

Miasto nie odżegnuje się od oczyszczania Trynki, ale twierdzi że trzeba zawrzeć w tym zakresie porozumienie z Wodami Polskimi

Z kolei jak poinformował Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza do Wód Polskich zostało wysłane pismo, w którym miasto kategorycznie stwierdza, że to Wody Polskie są właścicielem i zarządcą Kanału Trynka. - Wynika to wprost ze znowelizowanych w 2018 roku przepisów prawa wodnego, że takie cieki jak Trynka leżą we władaniu Wód Polskich - mówi Karol Piernicki. - Jeśli chodzi o porozumienie, to póki co nie zostało nam wypowiedziane i żadnych opłat za wykonywane dotąd prace nie naliczono.

Rzecznik Piernicki podkreśla jednocześnie, że miasto stoi na stanowisku, że może wykonywać prace utrzymaniowe na Trynce ale w tym zakresie musiałoby zostać wypracowane nowe porozumienie z Wodami Polskimi, aby zostały określone jasne zasady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska