Noc sylwestrowa to jedna z tych imprez, podczas których mieszamy alkohole. Niestety, następnego dnia z reguły dotkliwie odczuwamy skutki picia takich mikstur. Podstawowym problemem jest zmęczenie, dlatego pamiętajmy, by 1 stycznia porządnie się wyspać. Przed położeniem się do łóżka warto też wypić napój izotoniczny.
Następnego dnia zafundujmy sobie wysiłek fizyczny, aby wypocić resztki alkoholu.
Przeczytaj także: Leki na nowej liście podrożały. Niektóre - drastycznie!
Pity z umiarem służy zdrowiu
Jak wykazują badania, szampan zwiększa bowiem dostępność tlenku azotu. Związek ten reguluje natomiast ciśnienie tętnicze. Po spożyciu lampki szampana do krwi dostają się polifenole, które spowalniają naturalny proces usuwania tlenku azotu. Dzięki temu tlenek dłużej działa na naczynia. Wysokie stężenia tego związku poprawiają krążenie i zmniejszają ciśnienie oraz ryzyko tworzenia się groźnych dla życia zakrzepów. Maleje też prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych czy udarów. Pamiętajmy jednak, by tego typu kurację stosować z umiarem.
Jak działają tabletki na kaca?
Preparaty te przyspieszają utlenianie aldehydu octowego - związku wykazującego 10-krotnie wyższą toksyczność niż etanol. W ten sposób objawy związane z obecnością toksyny w organizmie (bóle głowy, nudności i wymioty, zaczerwienienie twarzy, senność) są eliminowane lub zmniejszane.
Najskuteczniejsze działanie tabletki wykazują wówczas, gdy zażywa się je w trakcie spożywania alkoholu. W ten sposób nie dopuszcza się bowiem do wzrostu stężenia toksycznych substancji i tym samym - do negatywnej reakcji organizmu.
Czytaj e-wydanie »