MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedawali na pokazach aplikator pola magnetycznego. Karę zapłaci m.in. firma spod Bydgoszczy [stanowisko firmy]

(tik)
Za wprowadzanie klientów w błąd firmy muszą w sumie zapłacić prawie 80 tys. złotych - podaje UOKiK
Za wprowadzanie klientów w błąd firmy muszą w sumie zapłacić prawie 80 tys. złotych - podaje UOKiK Pixabay.com
Vitaldream (Białe Błota pod Bydgoszczą) oraz R.A.M. Polska (Opalenica) sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje dotyczące tych firm organizujących pokazy handlowe - miały one wprowadzać konsumentów w błąd co do właściwości urządzenia. Za karę zapłacą prawie 80 tys. zł.

Urząd wszczął postępowania przeciwko Vitaldream (obecnie w likwidacji) z Białych Błot oraz R.A.M. Polska z Opalenicy pod koniec ubiegłego roku. Przedsiębiorcy prowadzili sprzedaż poza lokalem - organizując pokazy handlowe. Sprzedawali głównie urządzenie o nazwie Aplikator Pola Magnetycznego (APM). Za wprowadzanie klientów w błąd muszą w sumie zapłacić prawie 80 tys. złotych.

Może zainteresuje Cię również

- W trakcie prezentacji konsumenci otrzymywali broszurę na temat leczniczych właściwości pola magnetycznego. Mogło to sugerować, że zastosowanie urządzenia jest szersze, niż wynika z instrukcji obsługi. Co więcej, nawet informacje zawarte w instrukcji użytkowania nie zostały potwierdzone klinicznie – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Ponadto, w przypadku obu firm prowadzący pokaz zachęcali do zakupu w ramach „promocji”. Urząd ustalił jednak, że sprzedaż następowała każdorazowo po standardowych cenach. Natomiast, informacji o ofercie firm nadano kształt tzw. uciekającej okazji. Urząd nakazał obu firmom zaniechanie stosowania niedozwolonych praktyk.

Prawie 80 tys. złotych kary

Kara dla firmy Vitaldream wyniosła prawie 41 tys. zł (40 812 zł). Ponadto przedsiębiorca musi poinformować o decyzji UOKiK wszystkich klientów, z którymi podpisał umowy między 1 czerwca 2016 r. a 15 maja 2019 r. Kara dla R.A.M. Polska to prawie 38 tys. zł (37 878 zł). Firma musi poinformować o decyzji Urzędu wszystkich klientów, z którymi zawarła umowy między 10 stycznia 2017 r. a 15 maja 2019 r.

Próbowaliśmy się skontaktować z oboma firmami. Stanowisko otrzymaliśmy od Vitaldream:

"Nas, jako Zarząd Spółki, szokuje upublicznienie przez UOKiK decyzji, która nie jest prawomocna. Spółka Vitaldream w listopadzie 2018 r. rozpoczęła procedurę likwidacji i od tego momentu nie prowadzi czynnej działalności. Działanie produktu APM zostało potwierdzone i uzyskało stosowne certyfikaty i pozwolenia do dystrybucji jako wyrób medyczny. Żaden z naszych klientów nie wnosił reklamacji czy zażaleń do efektów działania APM.
Broszura, której nie rozumie UOKiK była opracowana przez współtwórcę produktu APM na podstawie publikacji polskich i zagranicznych specjalistów w dziedzinie magnetoterapii i przeprowadzonych badań klinicznych, co można sprawdzić w zawartej bibliografii, broszura miała na celu pokazać nabywcom, jak szerokie ma zastosowanie zmiennych pól magnetycznych na świecie.
Odnośnie ceny - jeżeli były to spotkania promocyjne, to trudno oczekiwać sprzedaży w cenach regularnych w cenie regularnej każdy mógł dokonać zakupu przez BOK i takie sprzedaże też miały miejsce.
W naszym rozumowaniu, UOKiK nagminnie stara się karać wszystkich przedsiębiorców, być może ma to na celu ratowanie budżetu państwa
" - odpisał na zarząd spółki Vitaldream.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska