https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stalowe rynny wracają

oprac. (mkj)
System rynnowy może stanowić idealne wykończenie dachu
System rynnowy może stanowić idealne wykończenie dachu Ruukki
Rynna - niby drobiazg. A jakże ważny. Dziś na dachach mamy ich całe systemy. Muszą być sprawne, bo ich zadaniem jest odprowadzenie wody z nadmiaru ulewy bądź "unieszkodliwienie" zalegającego białego puchu.

     Na rynku dostępnych jest wiele systemów. Jedną z podstawowych różnic między nimi jest materiał, z jakiego są wykonane. To zaś wpływa na ich jakość, wygląd i cenę.
     Wyjątkowa trwałość
     
W minionych latach prym wiodły systemy rynnowe PCV. Wydaje się jednak, że moda zaczyna się zmieniać. Do łask wracają stare, sprawdzone od lat stalowe systemy rynnowe - na przykład te, wykonane ze stali ocynkowanej. Montowane przez dekarzy jeszcze przed wojną są nadal widywane na polskich dachach. Klasyczny szary kolor jest popularny w Czechach i Słowacji, a najtańsze systemy rynnowe można kupić w większości hurtowni w kraju. Rynny mają kształt korytek ze wzmacniającymi wywinięciami na krawędziach, które łączy się poprzez zaciśnięcie wywiniętych końcówek (na tzw. rąbek) oraz zalutowanie tego połączenia. Inne elementy rynien, czyli narożniki wewnętrzne i zewnętrzne oraz denka, łączy się w podobny sposób co odcinki proste. W większości domów jednorodzinnych nie występuje groźba przemieszczeń rynny i rury spustowej pod wpływem rozszerzalności cieplnej, nie trzeba więc stosować dylatacji.
     Droższą i bardziej estetyczną odmianą rynien stalowych są rynny ze stali ocynkowanej powlekane plastisolem, poliestrem lub puralem. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i akcesoriów charakteryzują się wysoką jakością wykonania, łatwością w montażu, estetyką i trwałością.
     Ponieważ system rynnowy jest najbardziej eksploatowanym elementem dachu (kurz i brud spływają rynną wraz z wodą opadową) dobrej jakości rynny i rury spustowe wykonane są z blachy stalowej o grubości 0,6 mm, obustronnie ocynkowanej i powlekanej warstwą puralu gr. 50 mm. Powłoka skutecznie chroni elementy systemu rynnowego Ruukki przed rdzą i innymi szkodliwymi czynnikami, w tym przed promieniami UV. System rynnowy jest dostępny w dwóch średnicach: 125 mm z rurą spustową 87 mm oraz 150 mm z rurą spustową 100 mm z przeznaczeniem do domów jednorodzinnych.
     Ciekawa kolorystyka
     
Systemy produkowane są w następujących kolorach: brązowym, czarnym, białym, ciemnozielonym, czerwonym, ciemnoszarym oraz kolorze terakota. Kolory te są identyczne z paletą barw pokryć dachowych Ruukki dzięki czemu system rynnowy może stanowić idealne wykończenie dachu. Wyliczenie niezbędnych elementów systemu rynnowego Ruukki pod konkretny dach i jego montaż można zlecić ekipie dekarskiej.
     System rynnowy można montować samodzielnie, potrzebne są tylko piłka do metalu, śrubokręt, młotek, metrówka i giętarka do haków.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska