Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan ozimin w Kujawsko-Pomorskiem. Oziminy i sady odzwyczajają się od chłodów

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Wysokie temperatury pod koniec grudnia mogą zaszkodzić także drzewom owocowym. Na razie nie jest źle.
Wysokie temperatury pod koniec grudnia mogą zaszkodzić także drzewom owocowym. Na razie nie jest źle. Lucyna Talaśka-Klich
Jeśli na przełomie grudnia i stycznia słupek rtęci wskaże nawet 14 stopni Celsjusza w dzień i powyżej 10 stopni w nocy, to nie będzie to dobre dla roślin ozimych i sadów. Bo zima z mrozem jeszcze wróci.

- Oziminy na razie wyglądają dobrze - mówi Juliusz Młodecki, rolnik z Radzicza k. Nakła i prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.- W grudniu, jeszcze tydzień przed świętami, mieliśmy prawdziwą zimę, więc rośliny mogły się zahartować. Jednak kilkanaście stopni na plusie pod koniec grudnia to nie są normalne warunki.

A właśnie tyle, czyli 13 - 14 stopni C na plusie w ciągu ostatniego dnia roku, prognozuje Bogdan Bąk - bydgoski synoptyk. W sylwestrową noc może być 11-12 stopni C. Tylko nieco chłodniej może być przez dwie pierwsze doby nowego roku.

Wegetacja zaczyna przyspieszać

Co to oznacza dla ozimin i sadów?
- Jeśli średnia dobowa przekracza 5 stopni Celsjusza, to wegetacja zaczyna przyspieszać - uważa Małgorzata Kołacz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. - Rośliny sadownicze są na razie w uśpieniu i te temperatury nie powinny im zaszkodzić. Ta sytuacja jest bardziej niebezpieczna dla truskawek, które są w mniejszym stopniu przystosowane do naszego klimatu.

Jej zdaniem najgorzej by było, gdyby po takim ociepleniu nagle nadeszły duże mrozy.

- Jednak w przypadku na przykład ozimin wiele zależy także od ich zimotrwałości - dodaje Małgorzata Kołacz. - Zatem wybór odpowiedniej odmiany ma duże znaczenie oraz technologia uprawy a nawet stanowisko roślin. Poza tym, jeśli na przykład zboża są w dobrej kondycji (nie chorują, nie mają szkodników) to lepiej sobie poradzą w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Podkreśla, że wpływ na wegetację ma również długość dnia. - A jeśli teraz zacznie spadać temperatura, to rośliny będą musiały się ponownie hartować, chociaż dzień staje się coraz dłuższy - zauważa Małgorzata Kołacz.

Gleba potrzebuje mrozów

- Po 3-4 stycznia spłyną do nas chłodniejsze masy powietrza - uważa Rafał Maszewski, synoptyk, autor strony www.pogodawtoruniu.pl. - Co prawda temperatura w dzień będzie na plusie, ale w nocy może spadać poniżej zera.

Jednak bardziej prawdopodobne są nocne przymrozki niż silne mrozy.

- A gleba powinna przemarznąć (ze względów fitosanitarnych) do pół metra - mówi Józef Pawela, rolnik z Wylatowa (pow. mogileński), prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy. - Mroźny fragment grudnia pozwolił na przemarznięcie gruntu do dziesięciu, najwyżej piętnastu centymetrów.

Jednak dla plantatorów buraków cukrowych pogoda w ostatnim kwartale tego roku była sprzyjająca. - Pozwoliła na zbiory buraków bez problemów - twierdzi Józef Pawela.

A zdarzało się (np. w 2010 roku), że kujawsko-pomorscy rolnicy wybierali buraki spod śniegu.

To też może Cię zainteresować

Gospodarz z Wylatowa twierdzi, że tegoroczne plony buraków cukrowych były dobre. Ma nadzieję, że także oziminom pogoda nie zaszkodzi.

A niektórzy rolnicy późno siali na przykład zboża ozime. I one zdążyły się rozkrzewić, są w dobrej kondycji.

Rafał Maszewski podkreśla, że tej zimy jeszcze wszystko może się zdarzyć. Co prawda rośliny mogły się nieco rozbudzić, ale w kolejnych tygodniach stycznia chłody jeszcze będą powracać: - Końca zimy na pewno na razie nie widać!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska