Objazdowa wystawa ziemi gotyku w Pigży
Na wędrujących wystawach zgromadzone są zarówno przedmioty rodowitych mieszkańców, jak i osób przybyłych na te ziemie. Eksponaty te używane były wcześniej w gospodarstwach rolnych, zakładach rzemieślniczych czy domach. Łącznie jest tu blisko 250 różnego rodzaju elementów.
Mają prawdziwe skarby
- Niektóre przedmioty to relikwie, pod względem ich zabytkowego charakteru, czy ich ilość na skalę krajową np. wyjątkowa lampka kolejowa ponad 150-letnia i wyprodukowana w Berlinie - opowiada kustosz wystawy Adam Kozłowski. - Kolejną relikwią jest wózek inwalidzki, w którym wożono chorą szlachciankę. Wózek ten charakteryzuje się oryginalną budową, ma m.in. drewniane koła okute metalem. - Nad jego budową pracował - wikliniarz, kołodziej i tapicer. Na wystawie zgromadziliśmy również replikę obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Ta wykonana została w 1902 roku na prośbę ojców redemptorystów.
Na miejscu wśród tych najróżniejszych elementów wielu zwiedzającym odżywały wspomnienia.
Na widok magla, czy też kołowrotka słychać było głosy - O! Taki to moja babcia miała. Szczególnie dociekliwi byli najmłodsi, dla których przedmioty te były na tyle egzotyczne, że trudno było im zrozumieć ich funkcjonowanie.
Motocykle sprzed lat
Szczególnie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się dwa odrestaurowane motocykle. Te liczące ponad 50 lat zostały odnowione, prawie w 100 procentach, z oryginalnych części i bez problemu pokonają nawet długą trasę.
Nie byłoby tych przedmiotów, gdyby nie pasjonaci historii. To grupa członków Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice, którzy postanowili stworzyć wystawę - Historia i tradycja regionu Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Gotyku". Członkowie stowarzyszenia napisali specjalny projekt, z którego zdobyli 50 tys. zł, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Z tych funduszy organizowane są m.in. objazdowe wystawy. Do tej pory zagościły one w Turznie i w Pigży.
Kolejne pojawią się 4 grudnia w Zelgnie oraz 6 grudnia w Papowie Biskupim. W styczniu rekwizyty powędrują do gminy Golub Dobrzyń, będzie je można podziwiać też na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łysomicach.
Wszystkie wystawy rozpoczynają historyczne prelekcje. Są one dodatkowo wzbogacane o pokaz multimedialny ze zdjęciami.
- Nie jesteśmy w stanie wszystkich ciekawych eksponatów pokazać na wystawie, to np. nieruchomości, czyli stare chaty, czworaki i pałace, ale też zabytkowe maszyny rolnicze - mówi Agnieszka Jankierska, ze Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice. - Stąd pomysł na multimedialną prezentację. Wystawy dodatkowo urozmaicamy oprawą muzyczną.
Każdy pokazany przedmiot jest skatalogowany i opisany. W ramach projektu przygotowane zostały specjalne katalogi oraz broszury, które bezpłatnie przekazywane są gościom. Trafią one też do szkół, bibliotek oraz miłośników historii.
- Marzy nam się miejsce, w którym moglibyśmy te eksponaty po zakończeniu projektu umieścić na stałe - dodaje Agnieszka Jankierska. - Na razie jednak brakuje nam takiego lokum.
Więcej zdjęć oraz film wideo z ruchomej wystawy prezentujemy na stronie internetowej www.pomorska.pl