Na jutro (29 kwietnia) zaplanowana jest wideokonferencja z udziałem starosty oraz burmistrzów i wójtów z terenu Powiatu Inowrocławskiego. Jednym z najistotniejszych jej tematów będzie właśnie trwająca susza i możliwy zakres działań ograniczających skutki tego zjawiska.
- To jest już jednak problem, z którym nie poradzą sobie samorządy gminne i powiatowe. Potrzebne są działania na szczeblu krajowym oraz zaangażowanie środków unijnych. Równocześnie w imieniu Powiatu Inowrocławskiego deklaruję wsparcie tych prac. Sytuacja jest tak kryzysowa, że realizację planowanych zadań trzeba maksymalnie przyspieszyć. Już teraz jednak każdy z nas powinien zacząć odpowiedzialnie korzystać w wody - mówi starosta Wiesława Pawłowska.
Wniosek starosty inowrocławskiego do ministra środowiska
Starosta na początku lipca 2019 roku zwróciła się do Ministra Środowiska z wnioskiem o rozpoczęcie procesu ratowania Kujaw z powodu suszy i jej skutków.
W piśmie podanych zostało szereg możliwych działań, które miałyby na tę sytuację realny wpływ, m.in.: przebudowa i modernizacja urządzeń melioracji wodnych, aby pełniły funkcję nawadniającą w okresach suszy i odwadniającą w okresach nadmiaru opadów; zatrzymanie i gromadzenie wód opadowych i powierzchniowych poprzez budowę zbiorników retencyjnych, zastawek na urządzeniach melioracyjnych i piętrzenie cieków wodnych; pogłębienie i wyczyszczenie rzeki Noteć na odcinku od jeziora Gopło do jeziora Mielno, ponieważ rzeka ta obecnie ma głębokość kilkudziesięciu centymetrów w niektórych miejscach; poprawa jakości i ilości wód w Noteci, jeziorze Gopło, Zbiorniku Pakoskim oraz innych mniejszych ciekach i jeziorach; przerzuty wód powierzchniowych z Wisły i Warty w celu zasilania istniejącej sieci hydrograficznej oraz zbiorników retencyjnych.
- Powyższe działania zwiększyłyby dostęp rolników do wód powierzchniowych w celu nawadniania upraw rolnych oraz zatrzymałyby degradację gleb i cieków wodnych na Kujawach - podkreśla Artur Kisielewicz z inowrocławskiego starostwa.
Podobne wnioski kierowane były również do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Z uzyskanych informacji wynika, że planowane są kolejne inwestycje, które mają za zadanie ograniczyć suszę oraz zwiększyć retencję wodną w naszym kraju.
- Niestety na terenie Powiatu Inowrocławskiego realizowane będzie tylko jedno takie zadanie, a to może nie wystarczyć - dodaje Kisielewicz.
Kolejne pismo trafiło do ministerstwa 4 marca tego roku. Powiat nie otrzymał jeszcze odpowiedzi. Temat działań zmierzających do skutecznego zatrzymania wód był także poruszany podczas jednej z tegorocznych Sesji Rady Powiatu Inowrocławskiego.
Zwracam się do Państwa z apelem o oszczędne korzystanie z wody
- Będziemy nadal namawiać rząd do inwestowania w gospodarkę wodną Kujaw i wskazywać najlepsze dla tych terenów rozwiązania. Opady atmosferyczne należą tu przecież do najniższych w Polsce i Europie. Możemy jednak racjonalniej gospodarować wodą już teraz. Dlatego zwracam się do Państwa z apelem o oszczędne z niej korzystanie. Możemy to robić na wiele sposobów, musimy sobie jednak uświadomić, że to naprawdę ma sens - namawia starosta Wiesława Pawłowska
- Najpiękniejsze inowrocławianki na Instagramie [zobaczcie zdjęcia]
- Uważaj! Te produkty wycofano ze sklepów - mogą Ci zaszkodzić
- Nie wszyscy muszą nosić rękawiczki podczas zakupów
- Auto dachowało pod Kruszwicą. Dwie osoby w szpitalu [zdjęcia]
- Rozpoczęła się budowa ronda i problemy kierowców
- Zaginęli bez śladu. Tych osób poszukuje policja z Bydgoszczy [zdjęcia]
Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!
Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.
