Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Statek kosmiczny Ziemia" w Centrum Sztuki Współczesnej: Co ma sztuka do nauki? Sprawdź!

(MJ)
Dla toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej wernisaż tej wystawy to drugie otwarcie
Dla toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej wernisaż tej wystawy to drugie otwarcie Lech Kamiński
- Ta wystawa nie mogłaby się odbyć w żadnym innym miejscu - mówi Dobrila Denegri, nowa dyrektor programowa CSW. W Toruniu możemy oglądać już jej pierwszy projekt "Statek kosmiczny Ziemia".

CSW Toruń Statek Kosmiczny Ziemia

Dla toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej wernisaż wystawy "Statek kosmiczny Ziemia" to drugie otwarcie. Właśnie tą ekspozycją Dobrila Denegri, która zmieniła na stanowisku kurator programowej Joannę Zielińską, inauguruje swój czteroletni program artystyczny.

Czytaj także: "Statek kosmiczny Ziemia" - już dziś otwarcie w CSW

- Najważniejsza jest dla mnie prezentacja różnorodności języków obowiązujących w sztuce współczesnej - deklaruje Denegri. - Chcę, by CSW śmiało wkroczyło na arenę międzynarodową. Temu będzie służyć prezentacja najbardziej uznanych artystów z całego świata. Z drugiej strony zamierzam poszerzyć pole dla twórczości polskich artystów w ramach cyklu "Focus Poland". To jeden z najważniejszych filarów mojej koncepcji programowej.

Inspirowani Kopernikiem

"Statek kosmiczny Ziemia" jest pierwszą z czterech tematycznych wystaw, które na czas swojej kadencji zaplanowała nowa dyrektor programowa. - Ta seria jest po części inspirowana osobą Mikołaja Kopernika, która w naturalny sposób kojarzy się z Toruniem - mówi Dobrila Denegri. - Najnowsza wystawa nie mogłaby się odbyć w żadnym innym miejscu. Dedykuję ją wszystkim, którzy tak jak Kopernik, mieli odwagę myśleć inaczej i poświęcili się temu, by rozwijać możliwości intelektualne rasy ludzkiej.

Motywem przewodnim ekspozycji jest pytanie o relacje, jakie łączą sztukę i technologię. Dlatego znajdziemy tu artystyczne wizje, inspirowane zjawiskami fizycznymi, geometrią, biotechnologią, chemią, informatyką, ekologią.

Oddychające ubrania i zabawa cieniem

Przykłady? W CSW możemy oglądać m.in. projekt "ZeroWave" Victorii Vesny, w którym zwiedzający manipuluje obrazami nanocząsteczek za pomocą własnego cienia. Zobaczymy także "oddychające ubrania", które Xarene Eskandar wykonała z wełny i filcu, wzorując się na... rafie koralowej.

Z fascynacji naturą wyrósł także projekt architektoniczny Jarosława Kozakiewicza "Tardigrada-botanica", inspirowany budową niesporczaka - bezkręgowca, a zarazem najbardziej niezniszczalnego zwierzęcia świata. Co jeszcze? W CSW prezentowane są także prace Martina Rillego - całkowicie ekologiczne ubrania wykonane z nagranych, zużytych taśm magnetofonowych. Jest też animacja "Score" Katariny Lofstrom, która pokazuje na maksymalnym zbliżeniu obraz najodleglejszego w przestrzeni kosmicznej miejsca, uchwyconego przez teleskop Hubble'a.

"Statek kosmiczny Ziemia" prezentuje prace 25 artystów z całego świata. Szczególną uwagę poświęca jednak osiągnięciom twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. Wystawa zajmuje dwa piętra Centrum, czyli ok. 4 tys. m kw. powierzchni ekspozycyjnej. Czynna do 22 maja.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska