https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat temu w Puzdrowie

(bart)
Przygotowanie do wystaw zajęło kilka  tygodni. Na pierwszym planie Renata  Sobieralska, autorka zdjęć  przedstawiających piękno Doliny Wisły.
Przygotowanie do wystaw zajęło kilka tygodni. Na pierwszym planie Renata Sobieralska, autorka zdjęć przedstawiających piękno Doliny Wisły. Fot. Andrzej Bartniak
Dziś w Liceum Katolickim w Świeciu zostaną otwarte dwie wystawy. Jedną poświęcono patronowi szkoły, drugą - urokom Doliny Wisły.

Ksiądz dr Bernard Sychta, patron świeckiego liceum, urodził się 21 marca 1907 roku w Puzdrowie. Większość swojego życia poświęcił zbieraniu materiałów etnograficznych z terenu Kociewia i Borów Tucholskich. W 1947 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, za pracę "Materialna kultura ludowa Borów Tucholskich na tle etnografii kaszubskiej i kociewskiej". Został uhonorowany m.in. tytułem h.c. Uniwersytetu Gdańskiego i honorowym członkostwem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej.

Jego największym osiągnięciem pośród dzieł dotyczących Kociewia jest słownik "Słownictwo kociewskie na tle kultury ludowej". To efekt wielu lat pracy. Słownik składa się z trzech tomów, z których pierwsze dwa opublikowano w 1980 roku, natomiast trzeci - ostatni - wydano w 1985 roku, już po śmierci autora.

Na uwagę zasługuje również "Wesele kociewskie", dramat przedstawiający obrządek weselny w połowie XIX wieku. Właściwa akcja utworu jest tu w zasadzie drugorzędna i służy jedynie naczelnemu celowi, którym jest ukazanie wielorakich aspektów materialnej i duchowej kultury Kocie-wia.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska