Na pierwszą prezentację nieznanych dotąd strojów Krajniaków mieszkańcy Nakła zaproszeni zostali do ośrodka kultury. Pokaz zrobił wrażenie. Bo nowe stroje różnią się znacząco od znanych wszystkim nakielanom niebieskich ubiorów jakie zwykle noszą krajeńskie zespoły ludowe.
O tym jak powstawały nowe stroje opowiedziała Monika Kochanowska, choreograf nakielskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Krajna".
Sięgnięcie do tradycji XIX -wiecznej to pomysł Stowarzyszenia "Krajna", które powstało w gminie stosunkowo niedawno, by bardziej skutecznie promować wiejski folklor terenu Krajny i Kujaw, prowadzić działalność koncertową i wydawniczą, a także edukować młodzież.
Nowe stroje uszyto m.in. z myślą o organizacji cyklu spotkań w szkołach pt. "Nie ma jak Krajna", które rozwinąć mają u młodzieży zainteresowanie śpiewem, tańcem, muzyką oraz obrzędami naszego regionu.
Pierwszy pokaz się podobał. Goście dali się porwać czarowi ludowych tańców. A gospodarze prezentacji podkreślali, że na realizację oryginalnego pomysłu otrzymali granta z gminy Nakło.
Czytaj e-wydanie »