Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019. Rodzicom przysługuje wolne i zasiłek opiekuńczy!

mw-g, EA za ZUS
Kujawsko-Pomorskie to region, w którym chce strajkować najwięcej nauczycieli - wynika z danych ZNP. Jeśli dojdzie do protestu, stanie większość szkół i przedszkoli.
Kujawsko-Pomorskie to region, w którym chce strajkować najwięcej nauczycieli - wynika z danych ZNP. Jeśli dojdzie do protestu, stanie większość szkół i przedszkoli. Karol Makurat
Strajk nauczycieli 2019. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego podał, że w strajku nauczycieli zamierza uczestniczyć 79,5 proc. szkół i przedszkoli w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami związku bezterminowy strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Sytuacja jest poważna a ZUS przypomina, że w takiej sytuacji rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Strajk nauczycieli 2019

Kujawsko-Pomorskie to region, w którym chce strajkować najwięcej nauczycieli - wynika z danych ZNP. Jeśli dojdzie do protestu, stanie większość szkół i przedszkoli.

Więcej czytaj: Sytuacja jest poważna. Najwięcej nauczycieli chce strajkować w Kujawsko-Pomorskiem!

W poniedziałek 1 kwietnia związkowcy z ZNP, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" spotykają się z rządem, aby rozmawiać o podwyżkach wynagrodzeń. - Jesteśmy gotowi negocjować 24 godziny na dobę - deklaruje ZNP i FZZ. Jeśli stronom nie uda się porozumieć, będzie strajk.

Brak porozumienia z rządem. Strajk nauczycieli coraz bliżej

Co mogą zrobić rodzice, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte z powodu strajku? Z kim zostawić dzieci? ZUS przypomina, że w takiej sytuacji rodzice mają prawo do płatnego urlopu.

Co zrobić, żeby dostać świadczenie?

Nauczyciele strajkują? Rodzice mają prawo do zasiłku opiekuńczego

Strajk nauczycieli może już 8 kwietnia sparaliżować wiele szkół i przedszkoli w całej Polsce.

Gdy nauczyciele strajkują, rodzicom należy się płatne wolne.

ZUS przypomina, że w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły lub przedszkola, gdy nie ma możliwości zapewnienia opieki dziecka w wieku do 8 lat, rodzice mogą zająć się nim sami i wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

ZUS przypomina, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje i wymaga opieki, ale także w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. A taka sytuacja może się zdarzyć już od 8 kwietnia, jeśli nie dojdzie do porozumienia nauczycieli z rządem.

Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy opieki wymaga chore dziecko, ale także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Zamknięcie jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni.

W takiej sytuacji należy złożyć swojemu pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy, do którego dołącza się oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które mają mniej niż 8 lat (chodzi o pełne ukończone lata).

Kujawsko-Pomorskie to region, w którym chce strajkować najwięcej nauczycieli - wynika z danych ZNP. Jeśli dojdzie do protestu, stanie większość szkół
Kujawsko-Pomorskie to region, w którym chce strajkować najwięcej nauczycieli - wynika z danych ZNP. Jeśli dojdzie do protestu, stanie większość szkół i przedszkoli. Karol Makurat

Zasiłek opiekuńczy - zasady

Zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie. Zasiłek przysługuje zarówno matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie. Można się jednak o niego starać tylko wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku.

W ciągu roku przysługuje zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe jak i chore dziecko do lat 14 maksymalnie przez 60 dni. Jeżeli dziecko skończyło 14 lat lub gdy chodzi o innego członka rodziny, to zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. W przypadku dziecka niepełnosprawnego poniżej 18. roku życia – zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 30 dni.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Zasiłek opiekuńczy - dokumenty

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy złożyć w zakładzie pracy następujące dokumenty:

  • oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki
  • wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A - kliknij TUTAJ

W przypadku mniejszych firm lub gdy zasiłek chce pobrać osoba prowadząca działalność gospodarczą, pieniądze wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba wtedy również złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b – w przypadku osób prowadzących działalność.

Dokumenty można przesłać online. Wystarczy posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Po niezbędne informacje dotyczące zasiłku opiekuńczego na czas strajku nauczycieli zajrzyj TUTAJ

Te zawody są bardzo potrzebne nam wszystkim. Dlaczego są wię...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska