https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strzały na wiwat

(ms)
Z okazji 80-lecia na strzelnicy w Kcyni odbył się  jubileuszowy turniej.
Z okazji 80-lecia na strzelnicy w Kcyni odbył się jubileuszowy turniej. Marek Chełminiak
W sobotę odbyły się w Kcyni uroczystości z okazji 80-lecia Okręgu Bydgoskiego Strzeckich Bractw Kurkowych. Do miasta zjechali strzelcy m.in. z Kcyni, Szubina, Nakła, Piechcina, Torunia, Grudziądza i wielu innych miejscowości.

     Jubileuszowa mszę św., w kościele poklasztornym w Kcyni odprawił bydgoski biskup ks. Jan Tyrawa. Potem bractwa kurkowe przemaszerowały przez miasto podziwiane przez mieszkańców. Dalszy ciąg uroczystości odbył się już na pobliskiej strzelnicy, gdzie do późnych godzin wieczornych trwał turniej strzelecki z udziałem strzelców z Piechcina, Szubina, Kcyni, Nakła, Inowrocławia, Wyrzyska, Grudziądza i innych miejscowości.
     Bracia z Piechcina przywieźli z sobą armatę własnej roboty. Nie zdecydowano się jednak na salwę na kcyńskim rynku, jak to było podczas poprzednich rocznic. Zdecydowały względy bezpieczeństwa. Niedawno podczas uroczystości w Łobżenicy salwa spowodowała, że pękły szyby w oknach pobliskiego domu. Nie chciano więc ryzykować. Piechcińską armatę odpalono dwukrotnie dopiero na strzelnicy. Huk był potężny, godny urodzinowej gali.
     Wieki tradycji
     
Prezes Okręgu Bydgoskiego Władysław Kurek przypomniał historię bydgoskich strzelców. Pierwsze bractwa strzeleckie powstały na ziemiach polskich w XIII wieku. Najprężniej rozwijały się w Wielkopolsce. Najstarsze to bractwo w Bninie- Kurniku i Kościanie, a na Pałukach - bractwo kcyńskie. Dynamiczny rozwój bractw przerwały zabory, a potem lata okupacji niemieckiej. Także po zakończeniu wojny przez wiele lat władze PRL odmawiały rejestracji. Wyjątek zrobiono tylko dla bractwa krakowskiego. Dopiero po 1989 r. pojawiła się prawna możliwość reaktywowania działalności bractw. Jest ich obecnie w kraju 80, skupione są w 9 okręgach.
     Medale za zasługi
     
Okręg bydgoski reaktywowany został 15 kwietnia 2000 r. Przed wojną w jego skład wchodziło aż 24 bractw, teraz jest ich sześć: Inowrocław, Kcynia, Nakło, Szubin, Piechcin i Wyrzysk. Siedzibą okręgu jest Kcynia. Od dwóch lat prezesem okręgu jest Władysław Kurek z Kcyni.
     Z okazji jubileuszu wybite zostały pamiątkowe medale 80-lecia. Podczas sobotniej gali otrzymali je najbardziej zasłużeni członkowie bractwa. Rocznica była także okazją do podziękowania tym, którzy najwięcej zrobili dla rozwoju okręgu bydgoskiego. Podziękowania złożono m.in. Czesławowi Michalskiemu i Tadeuszowi Rucińskiemu z Piechcina, Andrzejowi Kokocińskiemu i Józefowi Kłosowskiemu z Szubina, Andrzejowi Jedynakowi i Romanowi Jabłońskiemu z Nakła oraz Janowi i Władysławowi Kurek z Kcyni.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska