Rejs badawczy studentów rewitalizacji dróg wodnych rozpoczął się 1 czerwca w Nakle. Płynęli Notecią, Wartą, Odrą i Kanałem Odra - Hawela. - Pogoda nam raczej sprzyja. Nieco gorzej z wodą, bo płytko było na Warcie i na Odrze - relacjonuje Grzegorz Nadolny, kapitan statku szkolnego Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej "Władysław Łokietek". - Za to po stronie niemieckiej z głębokością szlaku nie ma już żadnego problemu. Studentów zachwycają zwłaszcza niemieckie mariny pełne jachtów żaglowych i motorowych. Widać, że ludzie żyją tu wodą.
Rejs potrwa do 20 czerwca. Zorganizowała go Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych przy Instytucie Geografii UKW. - Studenci prowadzą badania naukowe warunków nawigacyjno-żeglugowych na polskim odcinku międzynarodowej drogi wodnej E70 - wyjaśniają opiekunowie studentów dr Michał Habel i mgr Dawid Szatten. - Po zakończeniu rejsu sporządzony będzie raport zawierający szczegółową lokalizację utrudnień w prowadzeniu żeglugi.
Czytaj: Promocja Bydgoszczy: miliony złotych na imprezy związane z wodą
Naukowcy wyjaśniają, że wskazane będą miejsca niebezpieczne na szlaku żeglownym. Będą znane, bo uczestnicy rejsu wykonują sondowania batymetryczne wody, czyli głębokościowe. Studenci zbierają też dane dotyczące oznakowania nawigacyjnego tej trasy i zagospodarowania turystycznego - dostępności dla różnego rodzaju turystyki i rekreacji wodnej.
Młodzi naukowcy pytają również mieszkańców czy utożsamiają się z rzeką. W sumie w rejsie będzie uczestniczyć 5o młodych ludzi (drugi i trzeci rocznik kierunku), którzy zmieniają się na trasie. Za kilka dni w ramach promocyjnej części rejsu na pokładzie pojawią się przedstawiciele władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim.
Dziś studenci zwiedzą historyczną część Poczdamu. 13 czerwca (to już w drodze powrotnej) dopłyną do podnośni statków Niederfinow - niezwykłej konstrukcji zapewniającej pokonanie 36-metrowej różnicy poziomów na Kanale Odra- Hawela. To rodzaj wodnej windy zamiast tradycyjnej śluzy. "Łokietek" pojedzie w dół. 19 czerwca zamelduje się w Nakle, a nazajutrz popłynie do Bydgoszczy, by uświetnić festiwal wodny "Ster na Bydgoszcz".
Prawie cała trasa rejsu przebiega Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką.
Czytaj e-wydanie »