Dwie doktorantki z UMK znalazły się w gronie ośmiu laureatów programu Ventures - wspierającego projekty, które mają zastosowanie w gospodarce. Swoje prace zgłosiło do niego 75 studentów, absolwentów i doktorantów. Po recenzji wniosków na rozmowy kwalifikacyjne zaproszono 19 autorów najlepszych pomysłów.
W ich wyniku interdyscyplinarny panel ekspertów ustalił listę rankingową projektów,
a na jej podstawie fundacja wyłoniła laureatów.
Program finansowany jest z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Michalina Góra i Anna Szkulmowska od pięciu lat pracują w Zespole Fizyki Medycznej kierowanym przez prof. Andrzeja Kowalczyka.
Michalina Góra na realizację swojego projektu dostanie do 115 tys. zł.
- Buduję prototypowy układ do badania i obrazowania przedniej komory oka. Oparty jest on o nowoczesne rozwiązanie dotyczące źródła światła użytego, czyli lasera strojonego - mówi doktorantka. Dzięki czemu badanie będzie precyzyjniejsze.
Przypomnijmy, że tomograf optyczny do obrazowania tylnej komory oka także powstał w Zespole Fizyki Medycznej UMK. Wszystko zaczęło się od pracy magisterskiej Macieja Wojt-kowskiego - obecnie opiekuna projektu pani Michaliny.
Toruński tomograf pod nazwą SOCT Copernicus wyprodukowała firma Optopol z Zawiercia, a teraz używają go kliniki optyczne na całym świecie. Unikatowa współpraca między Instytutem Fizyki UMK a firmą trwa od kilku lat. Urządzenia młodych fizyczek jeszcze nie powstały, a szefowie Optopolu już są zainteresowani ich wdrożeniem.
Anna Szkulmowska na swój projekt otrzyma z fundacji do 77 tys. zł. Jego opiekunem jest prof. Andrzej Kowalczyk.
- Stypendium fundacji jest dla mnie bardzo istotne z kilku powodów, m.in. dlatego że potrzebny do projektu sprzęt mogę kupić od razu, a nie w przetargu, gdzie pół roku czekałabym na jego rozstrzygnięcie - mówi zdolna doktorantka.
Pani Ania spektralną tomografię optyczną, rozwijaną w Zespole Fizyki Medycznej, chce zastosować do badań przepływu krwi w siatkówce oka.
- Jest to ważne dla wczesnego wykrywania niektórych chorób siatkówki, jak i badania skuteczności i śledzenia postępu leczenia - wyjaśnia.