Większość podbydgoskich gmin zaplanowała w tym roku dożynki pod koniec sierpnia. Wyjątkiem jest Solec Kujawski. Tu gminne święto plonów odbędzie się w sobotę 9 września.
Uroczystości rozpocznie dziękczynna msza św., która odprawiona zostanie w kościele p. w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim. Korowód dożynkowy wyruszy potem na parking Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie około godz. 15. 15 rozpocznie się obrzęd dożynkowy.
Zespoły z Torunia i Kutna na dożynkach w Solcu Kujawskim
Organizatorzy święta plonów zapraszają potem na występy. Na scenie zobaczymy m. in. Zespół Pieśni i Tańca Młody Toruń oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Zaprezentują się także - dobrze znani miejscowej publiczności – „Soleccanie”.
To Cię może również zainteresować
Ale nie tylko utworów na ludową nutę publiczność posłuchać będzie mogła na dożynkach w Solcu. Wśród wykonawców także grupa „O to chodzi” preferująca muzykę disco polo. Około godz. 19.30 na scenę wyjdą „Turnioki”. Na finał zaplanowano potańcówkę kujawską.
Choć inne gminy pow. bydgoskiego zabawę mają za sobą wciąż celebruje się to wydarzenie. W Urzędzie Gminy w Sicienku podziwiać można wieniec dożynkowy wykonany w sołectwie Mochle, który jury nagrodziło pierwszym miejscem.
Najlepsze kluchy, piękne stoisko na dożynkach w Inowrocławiu
Z kolei w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy nie milkną echa niedawnych dożynek wojewódzkich w Inowrocławiu, które dla pow. bydgoskiego zakończyły się sukcesem. Starostwo wspólnie z gminą Dąbrowa Chełmińska przygotowało stoisko, które było chętnie odwiedzane przez gości. Jury także je doceniło nagradzając drugim miejscem w konkursie wojewódzkim na najciekawsze stoisko dożynek.
- Wyprzedzili nas tylko gospodarze, ale oni – jako organizatorzy – otrzymali znacznie więcej miejsca na swoją prezentację – informuje Andrzej Kubiak, dyr. Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy.
Szczególnie podobały się pokazy dawnych prac gospodarskich: wyplatania wianków, młócenia cepem, kiszenia kapusty. Goście rozchwytywali ruchanki Grażynki i przysmak żniwiarza. Smakowały też wszystkim pierogi z Czemlewa. Kręcąc kołem wiedzy każdy chętny wykazać się mógł znajomością ubioru i gwary kujawskiej. To wszystko okraszone było muzyką w wykonaniu zespołu „Nadwiślanie” z Dąbrowy Chełmińskiej.
W konkursie „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne” równych sobie nie miały kluchy z kapustą serwowane przez KGW w Czemlewie. Panie zdobyły za potrawę I miejsce w województwie. Gratulujemy!
To Cię może również zainteresować
