Symulacje GP4D z Sohbi – cyfrowa transformacja firmy dostępna dla każdego

Artykuł sponsorowany SOHBI CRAFT POLAND Sp. z o.o.
Firma Sohbi Craft Poland, Sp. z o. o. – SCPL- powstała w listopadzie 2007 roku jako polski – i pierwszy w Europie – oddział grupy Sohbi.

Jako tłocznia, SCPL realizowało z początku produkcję stalowych części do ciekłokrystalicznych telewizorów, a w późniejszym okresie dla rynków automotive, RTV i AGD.

Wraz z końcem 2022 roku Sohbi Craft Poland Sp. z o. o. (dalej SCPL) zdecydowało się na zakup specjalistycznego, oprogramowania służącego do tworzenia symulacji procesów produkcyjnych w wirtualnym środowisku.

Czym jest GP4D?

Główna funkcjonalność GP4D polega na możliwości odtworzenia informacji na temat linii produkcyjnej (zarówno istniejących, jak i planowanych), czy obszaru fabryki, w rzeczywistości wirtualnej.

GP4D może być wykorzystywany w całym szeregu obszarów:

• Doskonalenie istniejących oraz projektowanych linii produkcyjnych poprzez:
• identyfikację ukrytego marnotrawstwa, jak np. długich ścieżek chodzenia etc.,
• testowanie różnych ustawień elementów linii,
• testowanie efektywności linii przy różnej liczebności pracowników,
• testowanie planowanej efektywności rozwiązań automatycznych,
• ułatwienie dzielenia się pomysłami dzięki wizualizacji.
• Doskonalenie procesów logistycznych
• Efektywne wykorzystanie przestrzeni w fabryce
• Poprawę bezpieczeństwa pracy
• Poprawę ergonomii pracy, poprzez weryfikację stopnia uciążliwości pracy

Innymi słowy, GP4D umożliwia zbudowanie linii produkcyjnej w rzeczywistości wirtualnej oraz pełne zsynchronizowanie procesów występujących w ramach takiej linii, w sposób praktycznie bez-kosztowy.

Transformacja cyfrowa

GP4D jest kosztownym rozwiązaniem, praktycznie niedostępnym dla osób fizycznych. Wobec sytuacji na świecie stawiającej nam coraz to nowe wyzwania wydaje się zastanawiające, dlaczego dyrekcja Sohbi zdecydowała się zainwestować w oprogramowanie GP4D i wszystko, co się z nim wiąże, czyli szkolenia i delegacje. I to w pełni świadomości, że ewentualne zyski z takiej inwestycji będą się zwracały przez miesiące, jeżeli nie lata.

Ale to tylko pozorny paradoks.

Dyrekcja Sohbi rozpatruje korzyści nie tylko w wymiarze finansowym. Oczywiście, stosowanie symulacji do projektowania i doskonalenia procesów produkcyjnych wiąże się z wymiernymi korzyściami dla spółek. Ale właściwy, nadrzędny cel wynika wprost z rozpoznania konieczności stopniowego wdrażania do Grupy Sohbi elementów cyfrowej transformacji. Projekt GP4D to przede wszystkim zmiana sposobu, w jaki pracownicy myślą o procesach i jak rozumieją proces doskonalenia.

Poniżej została przedstawiona tabela ilustrująca zmianę podejścia firmy do procesu produkcyjnego w wyniku rozpoczęcia stosowania symulacji:

tekst

Tabelkę wraz objaśnienia prezentujemy też na stronie www.sohbilean.com

Jak wynika z tabelki, zmiana dotyczy nie tylko samej metodologii projektowania procesów produkcyjnych, ale całej kultury pracy. Przeważają dwa aspekty:

• znacznie większe zaangażowanie przedstawicieli różnych zespołów w organizacji w projektowanie i doskonalenie linii produkcyjnych oraz,
• praktycznie bezwiedne, naturalne stosowanie przez zespoły narzędzi przynależących do domeny Lean.

Innymi słowy, poprzez wdrożenie GP4D kierownictwo tworzy środowisko, w którym potencjał pracowników będzie wykorzystywany, a opinia każdego członka zespołu - szanowana.

Wyzwania

Jak każde nowe rozwiązanie, wdrożenie projektu GP4D wiązało się z szeregiem wyzwań.

Nadal napotykamy na postawy świadczące o poczuciu urażonej dumy, zupełnie jakby możliwość efektywnego zwizualizowania procesu produkcyjnego i udostępnienie go szerszej publiczności odbierało technologom procesu, czy inżynierom produkcyjnym ich wyjątkowość, rozumianą jako unikalną umiejętność rozumienia rysunków 2D, obrazujących produkcję.

Są to oczywiście obawy pozbawione podstaw, ponieważ projektanci procesów nadal będą procesy projektowali, z tym że dysponując danymi wejściowymi od wszystkich zainteresowanych stron będą mogli to czynić znacznie bardziej wydajnie.

Rewolucję wdrażamy stopniowo, a liczba przekonanych rośnie każdego dnia wraz z tym, jak symulacje są stosowane coraz bardziej powszechnie, a osoby dotychczas pozbawione głosu uzyskują możliwość aktywnego współudziału w procesach projektowania.

Atrakcyjne rozwiązania dla firm

Przekonawszy się, że symulacje w znaczący sposób wspierają projektowanie procesów produkcyjnych – i logistycznych – SCPL postanowiło stworzyć usługę dla firm zewnętrznych, polegającą na wspieraniu procesów doskonalenia i promowania kultury Lean.

Usługa SCPL – Analiza i doskonalenie linii przy wykorzystaniu symulacji komputerowych – polega na obejmowaniu procesów produkcyjnych klientów symulacjami, a następnie na wspólnej pracy nad udoskonaleniami. SCPL dobrze rozumie, że klienci najlepiej znają swoje linie produkcyjne, dlatego nie narzucamy własnych rozwiązań, tylko umożliwiamy testowanie szeregu udoskonaleń poprzez modyfikacje odpowiednich elementów symulacji.

Ważnym elementem usługi jest też przekazywanie wiedzy na temat szeroko rozumianej kultury Lean, w tym efektywnych narzędzi doskonalenia, w oparciu o przykłady z SCPL, gdzie szczupłe zarządzanie jest silnie zakorzenione już od lat.

Dla klientów ostrożnie podchodzących do powyższej tematyki oferujemy również współpracę w ramach abonamentu: nadzór Lean jest rozpisany na kilka miesięcy, przy odpowiednio rozłożonych kosztach realizacji. To idealne rozwiązanie dla klientów chcących ugruntować, albo wręcz zbudować, kulturę Lean od podstaw w swoich przedsiębiorstwach.

Szkolenia Lean

Jeszcze zanim zaistniał projekt GP4D, SCPL realizowało szkolenia z tematyki Lean – zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących grup.

Szkolenia realizowane są na zasadzie warsztatów, zarówno w siedzibie klienta, jak i w fabryce SCPL.

W ostatnim czasie zaczęliśmy wzbogacać szkolenia o symulacje procesów produkcyjnych i logistycznych, umożliwiając tym samym przekonanie się przez uczestników, że „Lean działa”.

Atrakcyjna oferta szkoleniowa SCPL została doceniona m.in. przez Politechnikę Bydgoską, gdzie warsztaty Lean wykorzystujące symulacje zostały włączone do istniejących programów studiów.

Szczegóły usług można znaleźć na naszej stronie: www.sohbilean.com.

Zapraszamy do współpracy

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie większość firm musi się mierzyć z rosnącymi kosztami produkcji, w tym zatrudnienia pracowników.

Pandemia COVID, wojna w Ukrainie znacząco wpłynęły na warunki funkcjonowania firm. Również wyzwania związane z koniecznością redukowania śladu węglowego organizacji przekładają się na rosnące koszty zarządzania.

Każda firma chce poprawić efektywność produkcji, ponieważ w przeciwnym razie nie przetrwa. Już teraz można usłyszeć historie o małych i średnich firmach, które zredukowały zatrudnienie i nie są w stanie efektywnie produkować.

Współpracując z SCPL firmy zyskują szansę na przezwyciężenie przynajmniej części tych trudności.

Sohbi Craft Poland Sp. z o.o.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Ostaszewo 57h, 87-148 Łysomice, Polska
Telefon: (+48) 56 649 56 00
E-mail: [email protected]
Symulacje i szkolenia: www.sohbilean.com
Tłocznia: www.sohbi.pl

Symulacje GP4D z Sohbi – cyfrowa transformacja firmy dostępna dla każdego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska