Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na COVID-19. Bydgoszczanie nie będą wiedzieć, która szczepionka została im podana?

hw
Polska Press
Już za kilka tygodni, zgodnie z zapowiedzią rządu, także do bydgoskich poradni powinny trafić pierwsze szczepionki przeciw COVID-19. Na razie nie wiadomo jakie. Brak podstawowych danych powoduje, że poradnie nie mogą przygotować się do akcji szczepień.

Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że szczepionka przeciwko COVID-19 trafi do Polski na początku 2021 roku. Rząd ma przeznaczyć na jej zakup ponad 5 miliardów złotych. W pierwszej kolejności dobrowolnym szczepieniom powinni być poddani seniorzy. Szczepionka ma być bezpłatna. Tyle, ogólnie, wiadomo. Szczegółów, zapisanych w odpowiedniej ustawie brak.

Szczepionka na COVID-19. Nie wiadomo, jaka szczepionka trafi do Bydgoszczy

Takiej ustawy, która przeszłaby pełen proces legislacyjny domaga się Federacja „Porozumienie Zielonogórskie”.

- Po pierwsze, nie wiemy jaka szczepionka do nas trafi. Nie mamy jeszcze kart charakterystyki produktu. W grę wchodzą trzy produkowane przez koncerny; Pfizer, Johnson & Johnson i Astra - wyjaśnia Szymon Kopa, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia w Bydgoszczy i członek zarządu Federacji „Porozumienie Zielonogórskie".

Najłatwiejsza w transporcie, magazynowaniu i podawaniu jest szczepionka Astry. Natomiast bardzo wymagający jest produkt koncernu Pfizer.

- My, w przychodniach będziemy wiedzieli, jaką dysponujemy szczepionką, ale nie będziemy mogli tej informacji przekazać pacjentowi – mówi Szymon Kopa.

Wszystko wskazuje na to, że osoba, która zostanie zaproszona na szczepienie, nie dowie się jaką szczepionkę jej podano. Ponadto, rząd nie określił precyzyjne warunków, które będą musiały spełniać poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, by móc świadczyć takie usługi. Teoretycznie można przyjąć, że jedną osobą, będzie musiało się zająć minimum 4 pracowników. Pierwszy, zajmie się rejestracją a drugi pacjentem od chwili wejścia do poradni do momentu odczytu wyniku testu w kierunku COVID-19. Co się stanie jeśli wynik będzie dodatni?

Szczepionka na COVID-19. Czy testy są wiarygodne?

- Nie wiemy, zwłaszcza, że wyniki tzw. szybkich testów nie są w stu procentach wiarygodne – przyznaje Szymon Kopa.
Kolejną osobą, która będzie uczestniczyła w procedurze szczepienia będzie lekarz rodzinny, który po zbadaniu pacjenta zdecyduje o tym, czy szczepionka zostanie podana. I wreszcie osoba czwarta, która poda specyfik.

Nie we wszystkich polskich poradniach pracuje tyle osób, w mniejszych miejscowościach są placówki, w których pracuje tylko pielęgniarka i lekarz. W tych przychodniach prawdopodobnie wykonanie szczepień nie będzie możliwe.

Tysiące bydgoszczan w kolejce do szczepienia?

Największe bydgoskie poradnie mają po kilkanaście tysięcy pacjentów, wśród których jest kilka tysięcy seniorów. To właśnie oni będą najpierw zapraszani na szczepienia. Poranie lekarzy rodzinnych przyjmują także innych pacjentów. Dlatego akcja szczepień będzie musiała być prowadzona tylko w wyznaczonych godzinach. Choćby w takich, które zostały zarezerwowane dla seniorów w placówkach handlowych, czyli od godz. 10 do 12.

Przedstawiciele federacji wyliczają, że wszystkie czynności (wykonanie testu, badanie, iniekcja) związane z zaszczepieniem jednej osoby potrwają ok. 40 minut. Zatem, przez dwie godziny uda się zaszczepić maksymalnie trzy osoby. Jak długo potrwa szczepienie kilku tysięcy pacjentów, należących do jednej bydgoskiej poradni?

Proszą NFZ i rząd o wytyczne

Przedstawiciele, także bydgoskiego, środowiska lekarzy rodzinnych zwrócili się m.in. do NFZ wyrażając swoje obawy.

- Jeżeli szczepienia miałyby być wykonywane z zachowaniem zaproponowanego reżimu sanitarnego, to ilość świadczeń udzielanych pacjentom z innych powodów musiałaby ulec drastycznemu zmniejszeniu na czas przeprowadzania szczepień przeciw SARS-CoV-2 (…) – czytamy w piśmie związku pracodawców ochrony zdrowia.

KPZPOZ w Bydgoszczy podkreśla, że popiera ideę szybkiego, masowego szczepienia przeciw SARS-CoV-2. Jednak, bez zapewnienia odpowiednich warunków poradniom POZ przeprowadzenie szczepień będzie trudne lub wręcz niewykonalne w krótkim czasie.

Niemcy budują centra szczepień wszędzie tam, gdzie to możliwe

Kiedy w Polsce brakuje podstawowych informacji o tym w jaki sposób przeprowadzone zostanie szczepienie przeciw COVID-19 Niemcy już przygotowują centra szczepień.
- Wielkie centra szczepień dosłownie wszędzie: na lotniskach, halach koncertowych, a nawet lodowiskach – poinformował portal boznesinfo.pl. - Berlińskie centra szczepień mają otworzyć się już w połowie grudnia, jednak prace nad nimi odbywają się na terenie całych Niemiec.

Niemcy powołują również zespoły mobilne, które zajmą się dostarczaniem szczepionek do tych centrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szczepionka na COVID-19. Bydgoszczanie nie będą wiedzieć, która szczepionka została im podana? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska