Szlachetna Paczka w Chełmnie. Komu można pomóc?

Monika Smól
Monika Smól
W Szlachetnej Paczcie na pomoc czekają m.in. rodziny z powiatu chełmińskiego. Zdjęcie - z akcji w poprzednim roku
W Szlachetnej Paczcie na pomoc czekają m.in. rodziny z powiatu chełmińskiego. Zdjęcie - z akcji w poprzednim roku Nadesłane
Udostępnij:
Rozpoczęła się przedświąteczna akcja Szlachetna Paczka. Na pomoc czekają również rodziny i osoby samotne z powiatu chełmińskiego. Można zrobić dla nich paczkę prywatnie lub w swoim miejscu pracy - firmową. Pomożecie?

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

- Zachęcam wszystkich mieszkańców do pomocy potrzebującym - mówi Emilia Ratowska, koordynator Szlachetnej Paczki w województwie. - Wchodzimy na www.szlachetnapaczka.pl, następnie wybieramy lokalizację, w której chcemy pomóc i przygotowujemy paczkę z rodziną, ze znajomymi albo współpracownikami (firmowo), a w dniach 11-12 grudnia dostarczamy ją do wskazanego magazynu. Wiem, że czas jest może średni, w sklepach wszystko drożeje w ekspresowym tempie, dobija nas pandemia, sytuacja na granicy, codzienne wiadomości... ale właśnie dlatego pomoc w tym czasie jest najbardziej istotna. W naszym województwie 640 rodzin znalazło już darczyńców, 270 wciąż czeka.

Obecnie na stronie Szlachetnej Paczki jest 10 postów osób/rodzin potrzebujących. Potrzeby są bardzo różne.

Pan Michał - 58 lat

Po zdaniu matury rozpoczął pracę, ale w wieku dwudziestu kilku lat doznał pęknięcia tętniaka, przeszedł poważną operację. Jego życie udało się uratować, ale doznał rozległego paraliżu ciała. Długoletnia rehabilitacja i pobyty w szpitalu sprawiły, że może się poruszać, ale ze względu na paraliż jest osobą niesamodzielną. Nie założył rodziny i nie mógł podjąć pracy zarobkowej. Utrzymuje się z renty i zasiłków (2515 zł), ale po opłaceniu rachunków, leków, wynajmu mieszkania i spłacie kredytu (1787 zł), na życie pozostaje mu 728 zł. Musiał zaciągnąć pożyczkę na opłacenie zadatku na mieszkanie. Obecnie mieszka na III piętrze, co w znacznym stopniu uniemożliwia mu opuszczenie domu. Starszy pan jest zależny od pomocy dobrych ludzi, którzy zniosą mu ciężki wózek inwalidzki i pomogą wrócić do domu. Jego mieszkanie jest dla niego "więzieniem", a jedynym oknem na świat jest telewizor.
3 kluczowe potrzeby: lekki inwalidzki wózek elektryczny, obuwie, środki chemiczne.

Pani Zofia - 66 lat z synem Łukaszem - 36 lat

Pani Zofia mieszka z synem Łukaszem. Zanim zaczęła chorować dużo pracowała i sprawiało jej to przyjemność. Od kilku lat ma amputowaną nogę, musi liczyć na pomoc innych. Kobieta nie jest w stanie pracować ani nawet zrobić zakupów. Czasem lubi przejść się do koleżanki na kawę, która mieszka ulicę dalej lub na cmentarz odwiedzić grób męża. Poza krótkimi spacerami uwielbia piec ciasta, zajmować się domem. Rodzina utrzymuje się głównie z renty po zmarłym mężu pani Zofii, która wynosi 1800 zł. Łukasz pracuje dorywczo, bywają miesiące, że nie zarabia. Nie może znaleźć stałego zatrudnienia, bo choruje na zespół Aspergera i w wielu kwestiach jest niesamodzielny. Po odliczeniu wydatków na opłaty i leki (1140 zł), rodzinie zostaję 870 zł na osobę. Ta kwota nie jest regularna, zależy ile Łukasz przepracuje godzin, a zimą nie ma pracy, więc ten dochód jest mniejszy.
3 kluczowe potrzeby: żywność, kołdra, kuchenka gazowo-elektryczna.

Pani Olga - 33 lata z ojcem Marianem - 67 lat

Rodzina pani Olgi żyje bardzo skromnie. Kobieta od urodzenia boryka się z niepełnosprawnością, nie może podjąć pracy i nie jest osobą samodzielną. Przez wiele lat ogromną pomocą kobiety była jej mama, ale w marcu br. cała rodzina zachorowała na covid i mama zmarła. Dla wszystkich był to szok. Tata pani Olgi załamał się, popadł w depresję, a stan jego zdrowia pogorszył się. Pan Marian kilka lat temu przeszedł operację bajpasów, od tego czasu nie pracuje i nie może wykonywać ciężkich prac fizycznych. Rodzina utrzymuje się z emerytury pana Mariana, renty i zasiłku pani Olgi. Dochód rodziny wynosi 2782 zł, po odliczeniu wydatków wynajmu mieszkania oraz wykupieniu leków 1385 zł, zostaje 699 zł na osobę.
3 kluczowe potrzeby: odkurzacz pionowy, środki czystości, obuwie.

Pani Janina - 55 lat z synem Radosławem - 33 lata

Pani Janina z synem Radosławem od 27 lat mieszkają sami. Nigdy nie było łatwo, ale dzięki stałej pracy kobiety dawali sobie radę. 11 lat temu pani Janina straciła źródło utrzymania przez nagłe zwolnienie, kilka lat później pan Radosław został oszukany i po porzuceniu pracy w pewnej firmie poszedł do znajomego na lepiej płatny etat, gdzie po kilku miesiącach z dnia na dzień go zwolniono. Wtedy zaczęły się problemy zdrowotne u kobiety. Pani zmaga się z m.in. z chorobą Parkinsona, jest po zwale w związku z czym jest osobą niepełnosprawną nie mogącą podjąć pracy. Kobieta mimo, że porusza się o własnych siłach wymaga prawie całodobowej opieki syna, przez co i on nie może się nigdzie zatrudnić na cały etat. Rodzina utrzymuje się z renty chorobowej kobiety, jej zasiłku pielęgnacyjnego i przyznanego na nią synowi zasiłku opiekuńczego (łącznie 1400 złotych miesięcznie). Na utrzymanie zimnego i wysokiego mieszkania, leki wydają 1525 zł na miesiąc, po dokonaniu opłat zostaje 293 zł na osobę.
3 kluczowe potrzeby: węgiel 2t, żywność, środki czystości

Pani Monika - 24 lata z rodziną

Pani Monika wcześnie urodziła pierwsze dziecko i nie mogła kontynuować nauki. Z panem Krzysztofem wychowują troje dzieci. On pracując za granicą uległ wypadkowi i nie odzyskał jeszcze pełnej sprawności. Nie był ubezpieczony, koszty leczenia rodzina musiała pokryć sama. Rodzice pani Moniki wspierają córkę i jej rodzinę, ale na pełną opiekę nad dziećmi, ze względu na wiek i kłopoty ze zdrowiem nie mogą się zgodzić. Rodzina utrzymuje się z emerytury pana Stanisława, świadczeń na dzieci, co daje łączną kwotę 4335 zł, a po odliczeniu kosztów utrzymania (1336 zł), w przeliczeniu na członka rodziny zostaje 428 zł miesięcznie. Rodzina stara się rozsądnie gospodarować środkami, choć perspektywa zakupu opału na zimę budzi ich niepokój.
3 kluczowe potrzeby: żywność trwała, węgiel- 1t, kurtki zimowe dla dzieci.

Pan Franciszek - 63 lata

Pracował jako sanitariusz karetki. Wykonywał pracę z zaangażowaniem, uwielbiał jeździć samochodem. Ożenił się, ale kilka lat temu kobieta zmarła. Śmierć żony spowodowała załamanie, stracił pracę i chęci do życia. Zaczął chorować na tyle poważnie, że stał się osobą całkowicie niezdolną do samodzielności poza miejscem zamieszkania. Większość codziennych czynności sprawia mu ogromne trudności lub są niewykonalne. Utrzymuje się z z zasiłków, a dochód wynosi 695 zł. Na opłaty, leki mężczyzna powinien przeznaczać 663 zł. Jego dochód nie wystarcza, by wykupić leki. Po opłatach zostaje mu 32 zł. Przez to musi wybierać między lekami, a zakupem żywności. Gdyby nie pomoc przyjaciela mężczyzny i sióstr zakonnych nie przeżyłby. Nie przysługuje mu renta, bo niema wypracowanych lat składkowych.
3 kluczowe potrzeby: kuchenka nablatowa, kołdra zimowa, żywność.

Pani Monika - 45 lat z rodziną

Pani Monika samotnie mieszka z 6 dzieci - czworo z nich jest w wieku szkolnym. Od niedawna kobieta pracuje przy zbiorze warzyw - sezonowo. Jeden z synów aktualnie nie pracuje i nie pomaga mamie w utrzymaniu rodziny, jeden syn choruje na schizofrenię. Ojciec bliźniaków (Jacka i Agaty) zachorował i zmarł, gdy dzieci były malutkie. Tata Oliwii i Adriana wyjechał za granice, ale płaci alimenty. Starsze dzieci nie mają kontaktu z ojcem. Dzieci starają się wspierać mamę. Sytuacja pogorszyła się 3 lata temu, kiedy syn zachorował. Wcześniej kobieta pracowała na umowę. Starsi synowie pomagali w opiece nad młodszym rodzeństwem. Rodzina ma stały dochód pochodzący tylko ze świadczeń socjalnych i wynosi on na miesiąc 5015 zł. Po odjęciu wydatków w kwocie 2068 zł, na jednego członka rodziny pozostaje 462 zł.
3 kluczowe potrzeby: węgiel 1 tona, środki czystości, odkurzacz.

Pani Stefania - 70 lat

Od kilku lat jest wdową, dzieci usamodzielniły się, wyjechały, założyły rodziny. Starsza pani poza jedną koleżanką z okresu aktywności zawodowej nie ma w otoczeniu nikogo bliskiego. Po śmierci męża żyje jej się ciężko z jednej emerytury - 1500 zł. Po odjęciu comiesięcznych wydatków (770 zł na mieszkanie i leki) na życie pozostaje 730 zł. Nauczyła się żyć skromnie, realizuje podstawowe potrzeby, a z większymi zakupami musi się wstrzymywać, dzięki czemu nigdy nie ma zobowiązań i zadłużeń. Najtrudniejsza w codziennym życiu jest samotność. Powtarzalność dni często wywołuje smutek i łzy, choć widać, że starsza pani stara się walczyć z tym i radzić sobie z każdym nowym dniem.
3 kluczowe potrzeby: kołdra, robot kuchenny, termometr bezdotykowy.

Pani Wanda - 72 lata

Pani Wanda jest osobą starszą, schorowaną i samotną. Rodzina rzadko kontaktuje się z emerytką, jedynie wnuczka odwiedza ją raz na parę tygodni. Od innych otrzymuje jedynie sporadyczną pomoc, co zmusza ją do samodzielności, mimo wieku i wielu chorób. Żyje z dnia na dzień, czas spędza sama w domu, ogląda telewizję, czyta gazety. Utrzymuje się z niskiej emerytury (1120 zł), przez co nie może sobie pozwolić na przyjemności, bo po odjęciu kosztów utrzymania i wydatków na leczenie (677 zł), pozostaje jej na życie 443 zł na miesiąc.
3 kluczowe potrzeby: żywność, ręczniki, kołdra i poduszka.

Pani Agata - 28 lat z rodziną

Rodzina pani Agaty dotychczas doskonale sobie radziła. Chociaż żyli skromnie, nie mieli większych problemów. Kilka tygodni temu w kamienicy, w której zajmują mieszkanie wybuchł pożar. Rodzina straciła dach nad głową. Całe mieszkanie z zawartością zostało doszczętnie spalone. Pomoc pani Agata otrzymała od rodziny, znajomych i ludzi dobrej woli, którzy przekazali rzeczy codziennego użytku. Kobieta znalazła też mieszkanie, gdzie wkrótce przeprowadzi się z dziećmi. Koszty przeprowadzki, kupna sprzętów i utrzymywania przerastają rodzinę, która utrzymuje się z pensji pani Agaty, alimentów i zasiłku. Dochód rodziny to 3418 zł, po odliczeniu zobowiązań (1844 zł) rodzinie zostaje 438 zł na osobę.
3 kluczowe potrzeby: czajnik, środki czystości, żywność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie