Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital we Włocławku szykuje się do przywrócenia porodów rodzinnych

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku planuje przywrócić porody rodzinne od 1 lutego
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku planuje przywrócić porody rodzinne od 1 lutego Pawel Relikowski/zdjęcie ilustracyjne
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku przygotowuje się do przywrócenia porodów rodzinnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, bliska osoba będzie mogła towarzyszyć rodzącej kobiecie już od poniedziałku 1 lutego. Ojcowie, którzy będą chcieli uczestniczyć w narodzinach swoich dzieci, będą musieli pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego i innych ściśle określonych zasad.

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19.

Od początku epidemii do końca maja 2020 roku, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku wstrzymano porody rodzinne. Przywrócono je na niespełna 4 miesiące, ale 14 września ubiegłego roku - w związku z wykryciem w placówce ogniska zakażenia koranawirusem - zawieszono do odwołania.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że szpital we Włocławku wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że – z uwagi na obecną sytuację epidemiczną - nie przywróci porodów rodzinnych przynajmniej do 31 stycznia. Swoją decyzję tłumaczył m.in. tym, iż włocławska porodówka jest jedynym w regionie oddziałem o II stopniu referencyjności, zajmuje się więc wcześniakami i kobietami w ciąży powikłanej.

Fundacja Rodzić po Ludzku interweniowała w sprawie porodów rodzinnych

Od początku epidemii w sprawie przywrócenia porodów rodzinnych wiele razy interweniowała Fundacja Rodzić po Ludzku. W styczniu tego roku, do dyrektorów wszystkich szpitali w Polsce, przesłała swoje stanowisko na temat możliwości przeprowadzania porodów rodzinnych. Pismo trafiło także do szpitali z województwa kujawsko-pomorskiego. Fundacja wskazuje w nim, że jeżeli szpital spełnia wszystkie wymogi zaleceń konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz w dziedzinie perinatologii w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii COVID-19 z 15 lipca 2020 r., porody rodzinne powinny się odbywać!

Poród rodzinny w czasie epidemii koronawirusa

Jak czytamy w piśmie Fundacji, zgodnie z zaleceniami niezbędne wymagania do przeprowadzenia porodu rodzinnego w czasie epidemii, to:

  • wypełnienie przez osobę towarzyszącą w trakcie porodu, ankiety epidemiologicznej;
  • noszenie przez osobę towarzyszącą przez cały czas pobytu w szpitalu maski i rękawiczek;
  • przebywanie rodzącej wraz z osobą towarzyszącą w pojedynczej, indywidualnej sali
  • porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny;
  • opuszczenie oddziału przez osobę towarzyszącą w ciągu 2 godzin po porodzie.

Oczywiście, osoby objęte kwarantanną lub izolacją, nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić do szpitala.

Nie wszystkie szpitale w województwie kujawsko-pomorskim przywróciły rodzinne porody

- Naszym zdaniem, sytuacja, w której pomimo, że szpital spełnia zalecenia i nie zezwala się na porody rodzinne jest naruszeniem zbiorowych praw pacjenta! Przesłałyśmy również wiadomość do szpitali w województwie kujawsko-pomorskim, w których według naszej wiedzy wciąż nie są dostępne porody rodzinne przypominając, że zalecenia wojewody kujawsko-pomorskiego zakazujące porodów rodzinnych na terenie województwa zostały odwołane. Z czego bardzo się cieszymy, czekamy teraz aż wszystkie placówki z tego województwa przywrócą porody rodzinne!

- informuje Fundacja Rodzić po Ludzku na swojej stronie internetowej.

Przypomnijmy, że w województwie kujawsko-pomorskim porody rodzinne przywrócono już m.in. W Toruniu i Świeciu. Szpital we Włocławku nadal się na to nie zdecydował. Jak tłumaczy swoją decyzję?

- Wszystkie organizacje, które zajmują się rodzicami, wskazują na prawa pacjenta i tak dalej. Natomiast pamiętajmy też - tak jak pisaliśmy w naszym stanowisku - o prawach pacjentów, którzy nie chcą być narażeni na tego typu sytuacje, którzy decydują się na nieprzeprowadzanie porodu rodzinnego. Musimy to też uszanować. Nie może być tak, że patrzymy tylko na prawa jednych, a na prawa drugich nie. Mamy tutaj też mamy, które mają ciąże zagrożone. Te wszystkie argumenty, które przedstawiliśmy w naszym stanowisku są prawdziwe. Jesteśmy szpitalem II stopnia, mamy troszeczkę bardziej skomplikowanych pacjentów i musimy ich chronić. Mamy nadzieję, że te argumenty są zrozumiałe dla wszystkich. Jesteśmy zawsze zwolennikiem porodów rodzinnych, jesteśmy wręcz orędownikiem tego typu porodów, ale bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu

– wyjaśnia Karolina Welka, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Szpital we Włocławku planuje przywrócić porody rodzinne

Jednak, jak zapewnia dyrektorka szpitala we Włocławku, lecznica przygotowuje się już do przywrócenia porodów rodzinnych. Jeśli nie zdarzą się jakieś kryzysowe, epidemiologiczne sytuacje, to już od poniedziałku 1 lutego kobiety będą mogły cieszyć się narodzinami potomstwa w towarzystwie jednej bliskiej osoby.

- Przygotowujemy się do tego, żeby otworzyć możliwość porodów rodzinnych. Nie da się ukryć, że czekaliśmy również na czas, aby personel medyczny miał szansę zaszczepienia się przeciwko covid-19, bo to też wpływa na bezpieczeństwo pacjentek i ich dzieci oraz osób, które towarzyszą w porodzie. Wszystkie zasady dotyczące porodów rodzinnych umieścimy ponownie na stronie facebookowej i poinformujemy też osoby, które się nas bezpośrednio pytały o porody rodzinne

- dodaje Karolina Welka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska