Pani Anna przed wojną mieszkała na Grzywnie. Do tej pory w uszach dźwięczą jej słowa Niemców, którzy o 5 rano wkroczyli do jej rodzinnego domu i dali 10 minut na to, by wyszykować się do wyjścia.
Grzywno to przedwojenna dzielnica Włocławka, która znajdowała się w okolicy Hali Mistrzów i al. Kazimierza Wielkiego. 1 grudnia 1939 r. Niemcy rozpoczęli likwidację Grzywna. Część mieszkańców rozstrzelano, a niektórych wywieziono do Generalnego Gubernatorstwa.
- Nas wysiedlono 9 grudnia - wspomina pani Anna. - To była niedziela, 5 rano. Do naszego domu weszło czterech Niemców. Do tej pory dźwięczą mi w uszach ich słowa „zehn minuten” [dziesięć minut - przyp. red.].
Społecznicy skupieni wokół fundacji Ładowarka, którzy uruchomili Społeczne Archiwum Włocławka, szukają świadków okupacji z Włocławka, takich jak pani Anna. Fragment wywiadu z nią można obejrzeć na facebookowym profilu SAW. Zobaczcie wideo
- Wiemy, że we Włocławku żyje wiele osób, które pamiętają okupację - mówi Dominik Cieślikiewicz, koordynator SAW. - Chcielibyśmy zarejestrować ich wspomnienia, by stały się ważną częścią naszej pamięci o tych trudnych czasach. Apelujemy do osób, które zechciałyby opowiedzieć o tym, co działo się we Włocławku podczas okupacji niemieckiej. Każda nowa informacja dotycząca takich kwestii, jak wkroczenie Niemców do Włocławka, położenie ludności polskiej w okupowanym Włocławku, sytuacja na Grzywnie i tragiczne wydarzenia z grudnia 1939 roku, sytuacja ludności żydowskiej w getcie, życie codziennie podczas okupacji, ucieczka Niemców i wkroczenie do Włocławka Armii Czerwonej, pomoże lepiej poznać historię tych trudnych czasów - zachęca Cieślikiewicz.
Ze świadkami historii społecznicy z SAW mieli kontakt między innymi podczas spotkań, które organizowali
Być może wśród naszych Czytelników są świadkowie tamtych wydarzeń lub osoby, które były, choćby pośrednio, zaangażowane w działalność konspiracyjną? Kontaktować się można z Dominikiem Cieślikiewiczem pod nr tel. 792777398 lub mailowo [email protected]. Warto też odwiedzać stronę archiwumwloclawka.pl i fanpage na facebooku.
