Zespół odbiorników w Piwnicach powstanie w ramach projektu OCRA. OCRA to element programu Unii Europejskiej pod nazwą "Faraday". Program "Faraday" wprowadza technikę wielowiązkowych dwuwymiarowych zespołów odbiorników do stosowania w dziedzinie obserwacji radiowych. Realizowany jest przez główne obserwatoria radioastronomiczne na świecie. Oprócz Centrum Astronomii UMK program funkcjonuje w Jodrell Bank Observatory w Wielkiej Brytanii, Istituto di Radioastronomia we Włoszech, fundację Astron w Holandii i Australia Telescope National Facility.
Unikat w skali europejskiej
Wczoraj w Piwnicach został zamontowany pierwszy ze stu zaplanowanych odbiorników. Urządzenia na 32-metrowym radioteleskopie posłużą do przeglądania większych fragmentów nieba. Wybór toruńskiego radioteleskopu nie jest przypadkowy. - To jedyny radioteleskop w Europie, który spełnia wymagane normy - mówi prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii UMK. - Macie tu unikatowe urządzenie - dodaje prof. Peter Wilkinson z Manchester University, gość wczorajszej uroczystości uruchomienia odbiornika. - Tylko tutaj panuje odpowiednia, niska temperatura niezbędna do przeprowadzania obserwacji za pomocą wrażliwych odbiorników. Wybór teleskopu w Piwnicach to również efekt długoletniej współpracy między toruńską i brytyjską uczelnią.
Zamiast stu lat
Naukowcy są zgodni: odbiorniki umożliwią lepsze poznanie wszechświata. Zastosowanie całego zespołu odbiorników pozwoli stukrotnie zwiększyć efektywność przeglądu nieba w systemie radiowym, na co tradycyjną metodą potrzebne byłoby sto lat obserwacji.
W ciągu dwóch lat Centrum ma się wzbogacić o dziewięć kolejnych urządzeń. Koszt inwestycji wyniósł sto tysięcy euro.
Szybsze odkrywanie nieba
Sabina Waśko

Na razie jeden, a wkrótce sto odbiorników radiowych zostanie zamontowanych w Centrum Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach. Wczoraj astronomowie z toruńskiej uczelni i Manchester University uruchomili pierwszy odbiornik.