Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta sieć handlowa nie chciała zdrowego mięsa, bo pochodziło ze stref ASF. Pod lupą uczciwość zakładów mięsnych i gigantów

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Pixabay.com
Czy sieci handlowe i duże zakłady odmawiają przyjmowania przebadanego mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występuje afrykański pomór świń? Zlecono kontrolę w tej sprawie.

Podkreślamy raz jeszcze: mięso ze strefy czerwonej ASF, wyprodukowane w wyznaczonych zakładach i przebadane, jest bezpieczne dla ludzi.

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił kontrolę dotyczącą branży wieprzowiny. Chodzi o zapobieganie sytuacjom, w których handlowi giganci odmawiają przyjmowania zdrowej i przebadanej żywności z terenów objętych ASF. Takie podejście jest nieuczciwe i wykorzystuje przewagę nad producentami.

Wirus afrykańskiego pomoru świń dał się mocno we znaki polskim rolnikom. Bardzo ważne jest zatem, by hodowcy trzody chlewnej ze stref, gdzie stwierdzono przypadki ASF, mogli sprzedawać mięso, które po przejściu badań weterynaryjnych potwierdzono jako zdrowe i bezpieczne. Tym bardziej w sytuacji, gdy ze względu na choćby pojedyncze przypadki choroby w regionie, nie mogą oni tego mięsa wysyłać poza granice Polski. Tymczasem otrzymaliśmy informacje, że niektórzy duzi przetwórcy i sieci handlowe odmawiają przyjmowania wieprzowiny ze zdrowych zwierząt, która jest w pełni bezpieczna dla ludzi. Takie działanie może stanowić nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec hodowców trzody, dlatego zleciłem kontrole w tym zakresie - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Na pierwszy ogień poszły kontrole sieci handlowych: Jeronimo Martins Polska (sieć Biedronka) i Dino Polska oraz trzech przetwórców: Gobarto (producent mięsny zależny od spółki Cedrob sprzedający produkty m.in. pod markami Gobarto, Makton), Animex (producent m.in. marek Krakus, Morliny czy Berlinki) i Sokołów (właściciel m.in. marek Sokołów, Grill House czy Gzella).

Okazało się, że Biedronka do niedawna nie nabywała mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, w których występuje ASF. Ostatecznie, Jeronimo Martins Polska przyjmuje przebadane produkty ze stref objętych ograniczeniami.

"Kontrole wykazały, że Animex, Sokołów i Gobarto nie uzależniają zakupu wieprzowiny od hodowli zwierzęcia w strefach wolnych od ASF. Spółki w toku kontroli zadeklarowały, iż również w przyszłości będą dokonywać zakupu", wskazuje urząd.

Pod znakiem zapytania jest polityka Dino Polska.

- Nie ma podstaw, aby zakłady mięsne czy sieci handlowe odmawiały zakupu wieprzowiny tylko ze względu na miejsce jej produkcji. Apeluję do dużych podmiotów, aby postępowały uczciwie i odpowiedzialnie, nie dyskryminowały rolników z czerwonych stref ASF i kupowały od nich pełnowartościowe mięso wieprzowe. To ważne dla zachowania ciągłości łańcucha dostaw, a tym samym bezpieczeństwa żywnościowego - wskazuje Chróstny.

Dodajmy, że za wykorzystywanie przewagi kontraktowej, gigantom grozi kara do 3 % rocznego obrotu przedsiębiorcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska