
Alkohol zaburza funkcje hormonalne, co może zakłócić cykl miesiączkowy.
U kobiet pijących ryzykownie występuje zwiększone zagrożenie nowotworem sutka.

"Alkohol wypłukuje wapń z organizmu i zakłóca metabolizm witaminy D. Nadużywanie alkoholu przez kobiety zwiększa predyspozycję do ostrych form osteoporozy i powoduje o wiele większą podatność na złamania kości (zwłaszcza w okresie menopauzy)."

"Skutkiem nadużywania alkoholu przez kobiety może być brak zainteresowania seksem, oziębłość płciowa i niezdolność do przeżywania orgazmu."
U mężczyzn jednak, sytuacja nie wygląda lepiej - alkohol prowadzi bowiem do zmian w układzie hormonalnym, ale również naczyniowym oraz do wahań stężenia cukru we krwi i zmian zanikowych w jądrach. Przyczynia się to do obniżenia jakości życia seksualnego, problemów z erekcją, a niekiedy nawet braku wzwodu.

"Ryzykowne spożywanie alkoholu przez kobiety może być przyczyną występowania zaburzeń nastroju, zwłaszcza o charakterze lękowym i depresyjnym.
Mężczyźni uzależnieni od alkoholu częściej jednak chorują na depresję alkoholową - jest to zaburzenie psychiczne objawiające się trwałym obniżeniem nastroju, poczuciem bezsilności i winy.