Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim

Uroczystości w Oborach rozpoczęły się występem dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Klonowie, której patronem są powstańcy styczniowi. Po programie słowno-muzycznym nastąpiło przywitanie gości, wśród których byli m.in. samorządowcy z ziemi dobrzyńskiej, władze województwa, wicemarszałek Zbigniew Sosonowski, poseł z regionu Jan Ardanowski, komendanci służb mundurowych z Golubia-Dobrzynia, orkiestra dęta, poczty sztandarowe i przedstawiciele prowincji zakonu karmelitów w Krakowie. Kolejnymi elementami uroczystości był wykład dotyczący udziału karmelitów w powstaniu styczniowym, który wygłosił Mirosław Krajewski. W programie znalazł się też przemarsz z kościoła na kalwarię i odsłonięcie pamiątkowej tablicy.
Zobacz w galerii zdjęcia z obchodów 160-lecia wybuchu powstania styczniowego w Oborach
- O udziale karmelitów w powstaniu styczniowym w 1863 roku przypomina nowela Marii Konopnickiej „W Oborach”, której nowe wydanie jest do nabycia w sklepiku klasztornym – informują zakonnicy z Obór.
Przy okazji obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w Oborach można było zobaczyć efekty prac remontowych wykonanych w ostatnich miesiącach w sanktuarium.
- Mamy nowego proboszcza Piotra Słomińskiego. To człowiek bardzo pracowity, aktywny, który podejmuje się licznych działań, by pozyskać środki na niezbędne prace. Sporo rzeczy jest też robionych gospodarczym sposobem, dzięki wsparciu parafian, zaangażowaniu w czyn społeczny, pomogły nam też firmy przekazujące rozmaite materiały. Wymieniony został krzyż misyjny oraz ławki na zewnątrz sanktuarium, odnowiono ołtarz, konfesjonały, wyremontowano dach na szopce. Rozpoczął się remont wieży kościoła. Wymieniono już konstrukcje drewniane, czasowo przykryto papą, wróci miedziane pokrycie - mówi Ryszard Kruziński z Rady Parafialnej w Oborach.