Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

Tyle kosztowała budowa Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie we Włocławku
Izbę wytrzeźwień we Włocławku zlikwidowano w 2013 roku. Od tego czasu osoby będące pod wpływem alkoholu trafiają na szpitalny oddział ratunkowy we Włocławku. Sytuacja zmieniła się kilku latach. W kwietniu 2021 roku miasto podpisało umowę - z włocławską firmą „Przembud” – na budowę Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie przy Krzywej Górze. Przeznaczone jest do pomocy 20 osobom.
Inwestycja kosztowała ponad 4 mln złotych. Przypomnijmy jednak, że projekt „Budowa i wyposażenie Centrum dla osób w kryzysie” otrzymał dofinansowania (w wysokości 95 procent) ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WK-P.
To nie tylko izba wytrzeźwień. Placówka oferuje także wsparcie terapeutyczne
Zgodnie z założeniem, Centrum oferuje szerszą pomoc niż zlikwidowana kilka lat temu izba wytrzeźwień. W nowej placówce, oprócz lekarza i ratowników medycznych, dostępni są również terapeuci. Po miesiącu od uruchomienia, obsłużyło tam 70 pacjentów. Warto dodać, że ponad 80 procent z nich, skorzystało z oferowanej pomocy terapeuty.
– Zależało nam na tym, by oprócz doraźnego działania, Centrum oferowało wsparcie psychologiczne. Takim wsparciem w przyszłości będą objęte również osoby, które mają problemy np. z uzależnieniem cyfrowym. Niewykluczone, że w ramach profilaktyki, pracownicy Centrum pojawią się na pogadankach w szkołach, by opowiedzieć dzieciom i młodzieży o ryzykach częstego i niekontrolowanego korzystania z telefonu czy komputera – informuje Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
Budowa izby wytrzeźwień odciążyła pracę szpitalnego oddziału ratunkowego
Włocławski ratusz podkreśla, że Centrum spełnia swoją rolę w kwestii odciążenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku zyskał partnera w walce ze skutkami nałogu, często wieloletniego.
- Wiele osób z uwagi na ilość spożytego alkoholu musi trafić najpierw na SOR, przy czym dotychczas osoby te w SOR pozostawały, a obecnie dzięki współpracy z Centrum mamy możliwość przekazana ich w dobre ręce, gdy zawartość alkoholu we krwi spadnie poniżej norm wyznaczonych jako zagrażające życiu. Jesteśmy przekonani, że tak ważny element terapii charakteryzujący Centrum, da części z tych osób szansę na wyjście z problemu – podsumowuje Karolina Welka, dyrektor włocławskiego szpitala.
Warto dodać, że dyrekcja Centrum pracuje obecnie nad porozumieniami z ościennymi gminami. Może być ono dla gmin skutecznym rozwiązaniem problemu osób nadużywających alkohol, a dla włocławskiej placówki będzie oznaczać niższe koszty funkcjonowania.
Tak wygląda Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie we Włocławku
Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie stanęło na działce o powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych. To jednokondygnacyjny niepodpiwniczony budynek o konstrukcji tradycyjnej z płaskim dachem. Powierzchnia zabudowy to 712,54 metrów kwadratowych. Nowy obiekt ma biologiczną oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym.
W budynku wydzielone zostały pomieszczenia administracyjne, strefa przeznaczona na izbę wytrzeźwień oraz strefa działalności wspierającej, w której prowadzone są zajęcia terapeutyczne. W pobliżu budynku powstały miejsca postojowe i nasadzenia zieleni.